نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1393/5/21      9:5:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:643


نسخه چاپی
روز شمار تاريخ
گروه استان ها- امروز 21 مرداد 1393 خورشيدي برابر با 15 شوال 1435 هجري و 12 آگوست 2014 ميلادي است.

رويدادهاي مهم اين روز در تقويم خورشيدي ( 21 مرداد 1393 )

• اعدام "ميرزا رضا كرماني" به جرم قتل ناصرالدين شاه (1276 ش)
ميرزا رضا كرماني در كرمان به دنيا آمد. در جواني به تهران رفت و به دست‏فروشي و سمساري مشغول شد تا اينكه رفته رفته مورد اعتماد تجار تهران قرار گرفت. وي در سال 1268 ش پس از آشنايي با سيدجمال‏الدين اسدآبادي، سخت مجذوب انديشه‏ها و افكار او شد و از همان زمان، به فعاليت‏هاي سياسي پرداخت. در پي استبداد و جور زمان ناصرالدين‏شاه قاجار و اخراج سيدجمال‏الدين اسدآبادي از ايران، ميرزا رضا كرماني بارها به گونه كتبي و شفاهي به ناصرالدين شاه و درباريانش اخطار كرد كه به جهت بي‏احترامي و ستمي كه درباره سيدجمال‏الدين روا داشته‏اند، كشته خواهند شد. رژيم استبدادي قاجار، زبان تيز و حركات اعتراض‏آميزِ او را تحمل نكرد و ميرزا رضا را به 7/5 ماه زندان محكوم كردند.

ميرزا پس از آزادي، راهي اسلامبول تركيه شد و با سيد ديدار كرد. ميرزا از اوضاع ايران بسيار ناليد و سيد او را به كندن ريشه فساد كه همان ناصرالدين شاه بود، تشويق كرد. سرانجام شاه قاجار كه در تدارك برگزاري جشن‏هاي پنجاهمين سال سلطنت خود بود، در 17 ذي‏القعده 1313ق برابر با 13 ارديبهشت 1275ش با 3 گلوله ميرزا رضا در حرم حضرت عبدالعظيم(ع) در ري كشته شد. ميرزا با بيان سخناني در دادگاه فرمايشي، حقايق را بازگو نمود و شاه را رسوا كرد. سرانجام ميرزا رضا كرماني در روز دوم ربيع‏الاول 1314 ق برابر با 21 مرداد 1276ش توسط دستگاه جبار قاجار به دار آويخته شد و به شهادت رسيد. آخرين جمله ميرزا اين بود: "اين چوبه دار را به يادگار نگه داريد، من آخرين نفر نيستم".

• دستگيري سران كميته مجازات و انحلال آن (1296ش)
كميته مجازات، گروهي سري بود كه در سال 1295 ش در تهران تشكيل شد و بنيانگذاران آن، تني چند از طرفداران مشروطه بودند كه پس از استقرار نظام جديد، مقاصد خود را دست نايافته ديدند و ناكامي مشروطيت را به سبب خيانت و بي‏كفايتي وزرا مي‏دانستند. از اين روي، تصميم گرفتند با تشكيل گروهي به نام "مجازات" به پندار خود به مقابله با عناصر خائن، وطن فروش و نالايق بپردازند. البته در اين پندار، اتكاي آنها بر قضاوت شخصي بود. عنصر اجرايي اين كميته شخصي با نام كريم دواتگر بود كه ساليان قبل، مامور ترور شيخ فضل اللَّه نوري گرديد كه به اين كار موفق نشد.

پس از مدتي بين اعضاي شورا اختلافات روي داد و شورا از بيم افشاي اسرار كميته، كريم دواتگر را كشت. پس از اين حادثه، افراد ديگري به گروه راه يافتند و به سبب فراهم نبودن سياست واحد و مستقل، اختلافاتي بين اعضاي آن بروز كرد. از طرفي ضعف مالي نيز سبب شد كه گروه به باج‏خواهي از ثروتمندان رو كند. هر چند اين گروه، هراسي بزرگ در دلِ دولتيان افكند، ديري نپاييد كه در آستانه فروپاشي قرار گرفت. اين شورا در اواخر كار، به دليل تكروي در از ميان برداشتن مخالفان خود، دچار چنددستگي شد و يكي از اعضاي اصلي كه پيش‏بيني مي‏كرد به سرنوشت كريم دواتگر دچار شود، از بيم جانِ خود، تشكيلات گروه را براي ژاندارمري افشا كرد. در نهايت، اعضاي كميته در 21 مرداد 1296 ش برابر با 23 شوال 1335 ق در دوران صدارت وثوق‏الدوله دستگير، برخي اعدام و بعضي تبعيد شدند. فعاليت در چارچوبي غيراصولي و هدفدار نبودن معيارهاي تشكيلاتي، نفوذ افراد سست عنصر در گروه، ضعف مالي و وابستگي به ثروتمندان، نداشتن پايگاه مردمي به سبب برخي ترورها از جمله ترور ميرزا حسن از علماي طراز اول تهران، از عوامل سقوط و فروپاشي كميته مجازات بود.

• مرگ سپهبد "تيمور بختيار" رييس ديكتاتور ساواك و مهره رژيم شاهنشاهي (1349 ش)
تيمور بختيار در سال 1292 ش در شهركرد به دنيا آمد و پس از پشت سر گذاشتن دروس ابتدايي وارد دانشكده نظام شد. وي طي ساليان بعد مدارج نظامي را طي كرد و پس از كودتاي 28 مرداد 32، به فرمانداري تهران رسيد. بختيار پس از روي كار آمدن منوچهر اقبال، به عنوان معاون نخست وزير و اولين رييس سازمان امنيت و اطلاعات كشور (ساواك) منصوب شد و داراي قدرت فراواني شد. در مهر ماه 1339 كه به درجه سپهبدي دست يافت، در تلاش براي احراز مقام بالاتري بود. از اين رو با مقامات دولت آمريكا وارد مذاكره شد تا شايد با كمك آنان بتواند شخص اول ايران شود. وقتي شاه از اين موضوع مطلع شد، او را در اسفند 1339 از كار بر كنار نمود و بختيار پس از مدتي مجبور به خروج از ايران شد ولي پس از مدتي، او را در سال 1341 بازنشسته كردند.

بنابراين از آن پس دست به مخالفت با محمدرضا پهلوي زد و عده‏اي را به دور خود جمع نمود. بختيار از هيچ اقدامي عليه شاه و حكومت او خودداري نمي‏كرد و براي رسيدن به جاه‏طلبي‏هاي خود، مبارزاتش را علني نمود. در سال 1347، هيئتي از ايران براي بازداشت او راهي پاريس شدند ولي پاسخ شنيدند كه بختيار به تابعيت دولت عراق درآمده و امكان تحويل وي ميسَّر نيست. از اين رو كليه اموالش در ايران توقيف شد و ميلياردها ريال دارايي او به خزانه دولت واريز شد. از آن پس بختيار براي واژگوني محمدرضا پهلوي و استقرار جمهوري درايران، اقدامات وسيعي پي ريزي كرد و با تمام مخالفان رژيم همكاري نزديك داشت، ولي سرانجام در شانزدهم مرداد ماه 1349 در يكي از شكارگاه‏هاي بغداد هدف گلوله يكي از ماموران مخفي ساواك قرار گرفت و در 21 مرداد مرد. بختيار مردي مال دوست و عياش بود و براي رسيدن به مقاصد شوم خود از هيچ كاري ابا نداشت. در دوران رياست او بر ساواك، اين سازمان حتي در روابط خانوادگي اشخاص هم دخالت مي‏كرد و بيم و هراس فراواني در جامعه ايجاد نمود كه اين رويه در سال‏هاي حيات ساواك ادامه داشت.

• شكنجه و شهادت سه پاسدار كميته انقلاب اسلامي به دست منافقان كوردل (1361 ش)
منافقين پس از آن كه راه خود را از مسير انقلاب و نظام اسلامي جدا كردند، هميشه سعي مي‏كردند تا به روش‏هاي گوناگون، خللي در اين راه ايجاد كرده و نظام را با مشكل روبرو سازند. آنان براي اين منظور از ترور و آدمكشي در كوچه و بازار و قتل و كشتار انسان‏هاي بي‏گناه، ابايي نداشتند و دستان خود را به خون مردم بي‏گناه آلوده ساختند. اين كوردلان در اين نوبت براي گرفتن اطلاعات، سه تن از پاسداران كميته‏هاي انقلاب به نام‏هاي ميرحبيبي، طاهري و طهماسبي را ربودند و پس از اعمال شكنجه‏هاي وحشتناك و وارد آوردن انواع صدمات جسمي، از اخذ اخبار و اطلاعات از آنها نااميد شدند. آنان وقتي به عزم آهنين حزب اللهيان عليه استكبار جهاني و ايادي مزدور داخلي‏شان پي بردند، بدن نيمه جان آنان را، دست و پا بسته در تاريكي شب در اطراف تهران زنده به گور كردند و به همگان ثابت كردند كه نه تنها از دين و مكتب و ميهن دوستي بهره‏اي ندارند بلكه براي تحقق اهداف پليد خويش، حاضرند وحشيانه‏ترين اعمال را درباره هم نوعان و انسان‏هاي بي‏گناه انجام دهند. اين قبيل كارها باعث شد كه مردم قهرمان ايران، مقاوم‏تر از گذشته در برابر شعار دروغين وطن‏خواهي منافقان ايستادگي كنند و نفرت كوردلان از خدا بي‏خبر در دلشان افزون‏تر گردد.

• رحلت عالم بزرگوار، "احمد سبط الشيخ انصاري" از نوادگان شيخ مرتضي انصاري (1374 ش)
آيت‏اللَّه شيخ احمد سبط الشيخ از نوادگان خاتم الفقهاء و المجتهدين، شيخ مرتضي انصاري عالم بزرگ قرن سيزدهم هجري، در سال 1309 ش در دزفول و در بيت علم و تقوا و فضيلت به دنيا آمد. او پس از فراگيري مقدمات علوم اسلامي، در 19 سالگي راهي قم، سپس دزفول و در نهايت نجف اشرف شد. آيت‏اللَّه سبط الشيخ در نجف از محضر استاداني همچون آيات عظام سيد ابوالقاسم خويي، سيد محسن حكيم، سيد محمود شاهرودي و سيد عبدالهادي شيرازي استفاده وافر برد و پس از سالياني چند به دزفول بازگشت. اين عالم رباني پس از مدتي در 43 سالگي ساكن قم شد  و به تدريس و تاليف و تربيت شاگردان و شركت در درس فقه آيت‏اللَّه سيد محمدرضا گلپايگاني پرداخت. ايشان همچنين از حضرات آيات سيد محمود شاهرودي، شيخ آقا بزرگ تهراني و شيخ محمدصالح مازندراني اجازه اجتهاد و روايت داشت. خلاصةالقوانين، الدُّرَرُ النَّجفيه، شرح تحرير الوسيله و شرح تبصرةُ المتعلمين از جمله آثار اين دانشمند اسلامي است. سرانجام آيت‏اللَّه سبط الشيخ پس از عمري سرشار از توفيق و خدمات مذهبي در 21 مرداد 1374 برابر با 13 ربيع الاول 1416 ق در 65 سالگي بدرود حيات گفت و در صحن مطهر حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد.

• قرارداد جديد اقتصادي ايران و شوروي در مسکو امضاء و مبادله شد(1351ش)


• گرماي اهواز به 51 درجه بالاي صفر رسيد در اهواز 11 نفر در آبادان 3 نفر در دزفول يک نفر بر اثر گرما درگذشتند(1352ش)


• دکتر محمد يگانه وزير پيشين آباداني و مسکن به رياست بانک مرکزي ايران منصوب شد(1352ش)


• سازمان هواپيمائي کشوري طي اعلاميه اي اطلاع داد فرودگاه اصفهان از ساعت هشت شب تا 6 صبح به روي تمام پروازهاي داخلي و خارجي بسته خواهد بود(1357ش)


• صدها نفر از مردم شيراز براي بيان مخالفت خود با جشن هنر که هر ساله در اين شهر برگزار مي شود تظاهرات رژيمي و دولتي کردند(1357ش) و در نتيجه بين مردم و مأموران امنيتي و انتظامي زد و خورد شديد آغاز شد. در اين درگيري شديد سه نفر از مردم به شهادت رسيدند و جمع کثيري زخمي شدند. چند مغازه و ساختمان دولتي و شعب بانک نيز صدمه فراوان ديدند. آزمون استاندار فارس اعلام کرد ما به وظايف قانوني خود با قدرت هرچه تمام تر عمل خواهيم کرد.

• مسلمانان شيراز عزاي عمومي اعلام نموده و مردم مغازه ها را تعطيل کردند(1357ش)


• بازار تبريز در اعتراض به اقدامات رژيم و کشتار بيرحمانه اش تعطيل شد.(1357ش)


• در ساعت 10/30، تظاهراتي از سوي دانشجويان دانشگاه آذر آبادگان تبريز در محوطه و مقابل دانشگاه برپا شد.(1357ش)


• در ساعت 14/45، پس از پايان مراسم سخنراني اقاي سيد جواد هاشمي خاتون آبادي (معروف به جواد هشترودي)...(1357ش)
به حضور جمعيتي حدود 2 هزار نفر در مسجد امام حسين تهران، تظاهراتي از سوي حدود 600 نفر برپا شد. تظاهرکنندگان ضمن خروج ازمسجد، شعارهايي در حمايت از امام سردادند که در نهايت با دخالت مأموران متفرق شدند

• عساکر عثماني پس از تصرف همدان به سوي قزوين روانه شدند (1295ش)


• سپهسالار تنکابني از رياست وزراء برکنار شد (1295ش)


رويدادهاي مهم اين روز در تقويم هجري ( 15 شوال 1435 )


• ردّ شمس براي حضرت اميرالمومنين(ع)
روزي پيامبردر كنار علي(ع) آرميد و سر مبارك آن حضرت بر روي پاي امام علي(ع) قرار داشت. امام كه هنوز نماز عصر خود را به جا نياورده بود، نتوانست خود را راضي كند كه پيامبر را بيدار نمايد. بنابراين صبر كرد تا پيامبر، خود از خواب برخاست وامام را محزون ديد. چون سبب را دانست، دعا كرد كه خورشيد بار ديگر باز گردد و امام نماز خود را در وقت خود، ادا كند. اين واقعه كه در مسجد فضيح روي داد به "ردّ الشمس" يعني بازگشت خورشيد مشهور گشت.

• وفات "حضرت عبدالعظيم حسني" در شهر ري(252 ق)
حضرت عبدالعظيم بن عبداللَّه كه با پنج واسطه به امام حسن مجتبي(ع) مي‏رسد، ازاكابر محدثين و اعاظم علما و زهاد و عُبّاد بوده و از اصحاب امام جواد و امام هادي عليهم السّلام به شمار مي‏رود. ولادت وي را در حدود سال 173 ق گفته‏اند. خَفَقان دوران عباسي و دشمني سختي كه با علويان روا مي‏داشتند، عبدالعظيم را به هجرت واداشت و او راهي ري شد و ساكن آن ديار شد. سرانجام اين سلاله‏ي پاك خاندان حَسني و اين زاهد پرهيزكار در نيمه‏ي شوال سال 252 ق در 79 سالگي در ري درگذشت. آن حضرت را شهيد و مسموم نيز مي‏دانند. مرقد حضرت عبدالعظيم در ري، زيارتگاه مشتاقان اهل‏بيت است.

• درگذشت "ابوداوود سجستاني از مشاهير خراسان(272 ق)
اصل ابوداود سجستاني از سيستان و مولد او به سال 202 ق بود. وي صاحب كتاب سنن است كه بر احمد بن حنبل عرضه كرد و وي را پسند افتاد و تحسين كرد. ابوداوود در سال 272 ق در بصره درگذشت و عبداللَّه ابن‏عبدالواحد هاشمي بر وي نماز خواند. علاوه بر "سنن"، دو كتاب، يكي به نام ناسخ القرآن و منسوخه و ديگري را به قولي دلائل النبوة به نام او آورده‏اند، هم‏چنين ابن‏نديم كتاب اختلاف المصاحف را از او دانسته و در قاهره كتابي به نام مراسل منسوب به او به طبع رسيده است.

• كشته شدن سلطان "جلال ‏الدين خوارزمشاه" و انقراض سلسله‏ ي خوارزمشاهي(628 ق)
بعد از مرگ سلطان محمد، حملات مغولان به ايران ادامه داشت، و بعد از آن بين بازماندگان او بر سر خلافت درگيري پيش آمد و سرانجام سلطان محمد در آخرين روزهاي عمرش، يکي از پسرانش به نام جلال الدين را به جانشيني انتخاب کرد ولي پس از مرگ سلطان محمد، بقيه برادران شروع به مخالفت کردند و جلال الدين نيز مجبور بود که با آنها مقابله کند. او بخشي از سپاه پراکنده­ي پدرش را جمع­آوري کرد و به جنگ با مغولان رفت و پيروزي هايي نيز به دست آورد. براي مثال مي توان به پيروزي او براي فتح غزنين و قندهار اشاره کرد. ولي اين پيروزي ها جهت بازپس­گيري حکومتِ قبلي کار ساز نبود زيرا هرج و مرج و نابساماني حکومت را فرا گرفته بود. مغولان او را تا رودخانه سند تعقيب كردند و سرانجام وي به رودخانه زد و از آن عبور کرد و بعد به هندوستان رفت وبه مدت يکسال در آنجا ماند و زمان مراجعت به ايران در بخش هايي که هنوز به تصرف مغولها در نيامده بود، شروع به گردآوري سپاه کرد ولي به علتِ خصوصيات بد او مانند خونخواري و سبک سري، کسي به او اعتنا نمي کرد و او مجبور بود از هر شهري به شهر ديگري فرار کند.

عاقبت به تبريز حمله کرد و اتابکان را به قتل رسانده و سرانجام بعد از شکست هاي متوالي و فرارهاي پي در پي در628 هجري قمري در ((ميافارقين)) واقع در کردستان به دست شخصي که برادرش به دست جلال الدين کشته شده بود، به قتل رسيد. و سرانجام جلال الدين پس از يازده سال حکومت درگذشت و با فوت او حکومت خوارزمشاهي نيز به دست مغولان افتاد.

• رحلت عالم رباني "شيخ محمدتقي رازي اصفهاني" (1248 ق)
شيخ محمدتقي رازي اصفهاني فرزند عبدالرّحيم، عالم امامي، فقيه اصولي و زاهدي ژرف‏بين و دقيق النظر بود و در محضر عالماني همچون سيد بحرالعلوم، سيد علي صاحب رياض، شيخ جعفر كاشفُ الغطاء و سيدمحسن كاظميني پرورش يافت. وي علاوه بر تبحر در علوم عقلي و نقلي، در اصول فقه نيز استادي مسلم و توانا به شمار مي‏رفت. شيخ محمدتقي رازي اصفهاني كه با نگارش كتاب هدايَةُ المسترشدين، به صاحب هدايه معروف است، داراي تاليفات سودمند ديگري از قبيل شرح اسماء الحُسني، حاشيه‏ي معالم و... مي‏باشد. اين عالم بزرگ سرانجام در 15 شوال 1248 ق در اصفهان وفات يافت و در تخت فولادِ اين شهر به خاك سپرده شد.

رويدادهاي مهم اين روز در تقويم ميلادي ( 12 آگوست 2014 )

• تولد "اوژن بورنوف" خاورشناس فرانسوي و كاشف رمز خط ميخي (1801م)
اوژن بورنوف خاورشناس فرانسوي و بزرگ‏ترين دانشمند سانسكريت‏شناس، در دوازدهم اوت 1801م در پاريس به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات متوسطه، در علم حقوق فارغ‏التحصيل گرديد و ضمن اشتغال به عنوان وكيل دعاوي، به زبان و ادبيات مشرق زمين و شگفتي‏هاي سرزمين هند، علاقه‏مند شد. از اين رو به فراگيري زبان‏هاي سانسكريت و پالي همت گماشت و به كار مطالعه و تحقيق روي آورد.

اين دانشمند جوان در ضمن مطالعه در كتابخانه ملي پاريس، به نسخه‏هايى از كتب مذهبي زرتشتيان برخورد كرد كه پس از مطالعه آن، توانست عقايدي را كه بر اثر مرور زمان حتي در بين زرتشتيان، منحرف شده بود دوباره برقرار نمايد. بورنوف در سال 1835م تفسير يِسْنا را كه يك متن مهم زرتشتي است انتشار داد و به كمك زبان سانسكريت آن را نوشت. وي با اين كار علمي بزرگ، كليد و كشف رمز خواندن كتيبه‏هاي خطي ميخي در زبان‏هاي ايران باستان را به دست ديگر دانشمندان داد. بورنوف هم‏چنين پس از مطالعات فراوان، كتاب بودا و مذهب او را به تنهايى و بدون كمك ديگران نگاشت و اثري بي‏مانند پديد آورد. بورنوف، از دانشمندان بزرگ سانسكريت‏شناسي بود و بر زبان‏هاي ايران باستان نيز تسلط داشت. بورنوف در دوران زندگي علمي خود، به عضويت مؤسسات علمي و انجمن‏هاي متعدد خاورشناسي درآمد و در دانش‏سراي عالي پاريس به تدريس پرداخت. اوژن بورنوف سرانجام پانزده روز پس از انتخاب به عنوان سردبير فرهنگستان كتيبه‏ها و ادبيات فرانسه، در 28 مه 1852م در 51 سالگي درگذشت.

• تولد "فريتز كِرِنْكو" خاورشناس نامور آلماني (1872م)
فريتزْ كِرِنْكو، خاورشناس آلماني در 12 اوت 1872م در شمال آلمان به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات مقدماتي، راهي انگليس شد و با فراگيري زبان‏هاي فارسي و عربي، به مطالعه كتب خطي و چاپي شرقي علاقه‏مند گرديد. كرنكو بسياري از كتاب‏هاي خطي شرقي را كه در گوشه و كنار كتابخانه‏ها در شرف نابودي بود تصحيح كرد و به چاپ رساند. وي هم‏چنين سالياني به تدريس زبان و ادبيات عربي در هندوستان و انگليس مشغول شد و زبان‏هاي يوناني، لاتيني، فرانسوي و انگليسي را فرا گرفت.

مطالعات فراوان منابع اسلامي و نيز علاقه به مردم مشرق زمين به ويژه مسلمانان، باعث شد تا فريتز كرنكو به دين اسلام مشرف شود و نام خود را به محمد سالم كرنكوي تغيير دهد. وي درعين حال از نگارش كتاب و مقاله غافل نماند و حدود 30 كتاب را منتشر ساخت كه بيشتر آنها تصحيح، تنظيم، ترجمه و چاپ متون قديمي جهان اسلام بوده و در كنار آن، 20 مقاله را در مجلات مختلف به چاپ رساند. كرنكو نسبت به اسلام و عرب شديداً تعصب داشت و در هرجا لازم مي‏دانست از آن دفاع مي‏كرد. او را فردي دانشمند، راستگو، خويشتن‏دار، خوش منظر و دوستدار شرق و اسلام و مسلمانان گفته‏اند. فريتز كرنكو سرانجام در 7 ژوئن 1953م در 81 سالگي درگذشت.

• وقوع نبرد امريكا و ژاپن معروف به "گوادال كانال" در جريان جنگ جهاني دوم (1942م)
جزيره آتش‏فشاني گوادال كانال در اقيانوس آرام جنوبي واقع شده است و در حقيقت بخشي از مجموعه جزاير سليمان را تشكيل مي‏دهد. اين جزاير در جريان جنگ جهاني دوم توسط ژاپني‏ها اشغال گرديد، اما پس از آن كه دامنه جنگ گسترش يافت، امريكا نيز وارد صحنه شده و در خاور دور با ژاپني‏ها وارد كارزار شد. اين مساله كاسته شدن دايره فتوحات ژاپن را به دنبال آورد. در همين زمان، از 12 اوت 1942م يكي از بزرگ‏ترين و خونين‏ترين نبردهاي امريكا و ژاپن در منطقه گوادال كانال آغاز شد. اهميت استراتژيك اين ناحيه باعث شده بود تا اشغال‏گران، آن را كليد فتوحات بعدي به حساب آورند. بر همين اساسْ حملات امريكايى‏ها با مقاومت و پايداري سربازانِ ژاپن مواجه شد، اما علي‏رغم شجاعت و تلاش فراواني كه ژاپن براي دفاع از اين منطقه به كار گرفت، امريكايي‏ها موفق شدند پس از 6 ماه، سرانجام در 16 فوريه 1943 در اين نبرد به پيروزي دست يابند. در اين جنگ 4 هزار سرباز امريكايي و 7 هزار سرباز ژاپني كشته شدند كه بخشي از تلفات ميليوني جنگ جهاني دوم به حساب مي‏آيد.

• مرگ "توماس مان" نويسنده برجسته آلماني (1955م)
توماس مان نويسنده بزرگ آلماني درششم ژوئن 1875م در شهر لوبِك آلمان به دنيا آمد. وي پس از اتمام تحصيلات متوسطه وارد دانشگاه مونيخ شد و در حين تحصيل، با مطالعه آثار فلاسفه و نويسندگان بزرگ آلمان از آن‏ها الهام گرفت و وارد عرصه نويسندگي شد. توماس مان هم‏چنين با آثار ادبي و فكري فرانسه آشنايى يافت و از آن‏ها الهام گرفت به طوري كه جنبه حقيقت‏بيني و منطق و دقت فكري نوشته‏هاي خود را مديون تعمق در آثار فرانسه دانسته است. وي پس از انتشار اثر "افتاده‏ها" و نيز داستان‏هاي سه دهه، به شهرت رسيد.

اين آثار نشان‏دهنده اشتغال فكري او درباره ارتباط ميان هنر و مسائل روان‏شناختي و اشتياق هنرمند به مرگ و پيراستگي و نبوغ و بيماري است. توماس مان از لحاظ سبك و طرز نگارش نوشته‏هايش، به سبك ظريف فرانسوي متمايل و از لحاظ روح و اساس، مظهر نبوغ فكري آلمان است و همين خصوصيت است كه نوشته‏هاي او را در رديف بهترين آثار معاصر آلمان قرار داده است. او در نوشته‏هاي خود به دقت به تجزيه و تحليل خواص و آثار روحي و تشريح احساسات وهيجانات باطني قهرمان داستان‏هايش مي‏پردازد. توماس مان در اين امر و نشان دادن عواطف و تمايلات مرموز روح و دل انساني مانند يك نقاش زبردست كه كوچك‏ترين سايه روشن و حركت اثر را فراموش نمي‏كند، به قدري مهارت به خرج مي‏دهد و به اندازه‏اي به شرح و بسط مي‏پردازد كه غالباً آثار وي از نشاط رمانتيكي و داستاني خالي است.

داستان‏هاي مان به قدري عميق است كه به اثر علمي و فلسفي بيشتر شباهت دارند تا سبك داستان. بيشتر علوم زمان از قبيل پزشكي، ستاره‏شناسي، علوم الهي، زيست‏شناسي، گياه‏شناسي، ماوراءالطبيعه و... در آثار توماس مان جايگاهي برجسته دارند. كتاب‏هاي وي اگرچه نمايشگر جامعه آلمان در نيمه اول قرن بيستم است اما از لحاظ كيفيت و كمال و روشني سبك و غناي عميق، در تاريخ معاصر آلمان درخشيده است. توماس مان در سال 1913 كتاب كوهستان جادو را نوشت و اين كتاب چنان اهميتي به نويسنده‏اش داد كه جايزه ادبيات نوبل را در سال 1929م نصيب وي ساخت. يوسف جوان، يوسف در مصر و خلاصه زندگي از ديگر آثار اوست. توماس مان با آغاز جنگ جهاني دوم رهسپار فرانسه، انگلستان و امريكا شد تا اين‏كه در دوازدهم اوت 1955م در هشتاد سالگي در نزديكي شهر زوريخ سوئيس درگذشت.

• مرگ "جِيمز سامْنِر" شيمي‏دان معروف امريكايي (1955م)
جِيمز بِچْلِرْ سامنِر، شيمي‏دان برجسته امريكايى، در نوزدهم نوامبر 1887م در اين كشور به دنيا آمد. وي در كودكي بر اثر وقوع حادثه‏اي دست چپ خود را از دست داد و به علت چپ دست بودن، مدتي طول كشيد تا نوشتن و كار با دست راست را فرا گيرد. سامنر با علاقه‏اي كه به رشته شيمي داشت، بدون توجه به تذكر اساتيد مبني بر ناتواني، به تحقيق و مطالعه در رشته مورد نظرش پرداخت و فقدان يك دست را مانع انجام آزمايش‏هاي شيمي ندانست.

وي در دانشگاه هاروارد به تحصيل مشغول شد و در 27 سالگي دكتراي شيمي گرفت. سامنر از آن پس، علاوه بر تدريس، به تحقيق درباره آنزيم روي آورد و در سال 1926م اثبات كرد كه آنزيم، پروتئين واقعي است. اين نظريه كه مخالف انديشه غالب زمان و از طرف يك شيمي‏دان گمنام مطرح شده بود، در ابتدا مورد توجه و قبول واقع نشد. با اين حال، سامنر نتيجه تحقيقات خود را با ديگر دانشمندان در ميان نهاد و از طرف شيمي‏دانان اروپايي مورد تاييد قرارگرفت. وي در تحقيقات بعدي خود به كشفيات مهم ديگري نائل آمد و در سال 1946م به همراه شيمي‏دان هم‏وطن خود، به طور مشترك برنده جايزه نوبل شيمي شد. جِيمز بچْلر سامنر سرانجام در دوازدهم اوت 1955م در 68 سالگي درگذشت.

• پرتاب اولين ماهواره جهان به نام "اكو" توسط ايالات متحده امريكا (1969م)
ماهواره هاي اکو اولين ماهواره هاي مخابراتي دنيا بودند در دوازدهم اوت 1960 اکو-1 پرتاب شد و پيامي را از ريئس جمهور وقت ايالات متحده ارسال کرد .اين اولين پيغام بشر بود که با استفاده از ماهواره فرستاده مي شد .اکو-1 و اکو-2 اين نظريه را به اثبات رساندند که با استفاده از ماهواره ميتوان عکس , صدا , و موسيقي را به فواصل دور ارسال کرد . ماهواره هاي اکو بالن هايي با پوشش فلزي بودند و در ابتدا براي مطالعات اتمسفري در نظر گرفته شده بودند , ولي مهندسين مخابرات پيشنهاد کردند که از اين ماهواره ها به عنوان ماهواره هاي مخابراتي استفاده شود .

بازتاب پيام ها با استفاده از بدنه اين ماهواره ها انجام مي شد و در واقع آنها تجهيزات مخابراتي خاصي حمل نميکردند . اکو -1 در مدار 1519*1687 کيلومتري با زاويه ميل 6/48 درجه قرار گرفت .اکو-1 بالني با قطر 48/30 متر و وزن 76 کيلوگرم از فيلم پلي استر فلز پوش به قطر 127/0 ميليمتر ساخته شده بود .اين ماهواره در واقع ماهواره مخابراتي منفعل بود چرا که تنها سيگنال ها را باز ميتاباند و آنها را مخابره نمي کرد .اما اين ماهواره به اثبات رساند که انتقال امواج مايکرو ويو از ماهواره امکان پذير است .اکو -1 به دليل مدار کم ارتفاع و سطح درخشانش با چشم غير مسلح قابل ديدن بود .

اين ماهواره 24 مه 1968 وارد جو و نابود شد . اکو-2 به دنبال اکو-1 پرتاب شد و آزمايش هاي مخابراتي غير فعال را ادامه داد .اين ماهواره 256 کيلوگرمي با قطر 1/41 متر از جنس فيلم پلي استر پوشيده با لايه نازکي از فلز , در مدار 1032 * 1315 کيلومتري با زاويه ميل 5/85 درجه قرار گرفت .اکو-2 نيز فناوري انتقال امواج راديويي, تلويزيوني و تلفني در سراسر قاره را به نمايش گذاشت .اين ماهواره 7 ژوئن 1962 از بين رفت .پس از ماهواره هاي اکو ناسا ساخت و پرتاب ماهواره هاي مخابراتي فعال مانند تلستار و سينکام را دنبال کرد و از تجارب به دست آمده از ماهواره هاي اکو در توسعه اين سامانه هاي مخابراتي بهره برد.

• قتل عام فلسطينيان اردوگاه "تلّ زَعْتَر" در لبنان توسط فالانژهاي لبنان (1976م)
تَلِّ زَعْتَر يكي از اردوگاه‏هاي فلسطيني بود كه در كنار بيروت قرار داشت و در ميان جمعيت 30 هزار نفري آن نيروهاي رزمي فراواني بودند. در جريان جنگ داخلي لبنان، اين منطقه در ميانه تهاجمات و درگيري‏ها قرار داشت، اما پس از خروج نيروهاي سوريه در 23 ژوئن 1976م از لبنان، نيروهاي فالانْژْ به اين اردوگاه حمله كردند. در اين حمله، توپخانه سنگين فالانْژْها، هر دقيقه به طور متوسط سه گلوله توپ به سوي تل زعتر شليك مي‏كرد. تانك‏ها و زره‏پوش‏هاي آن‏ها نيز به اين محاصره شدت بخشيدند. نيروهاي فالانژ در تهاجم خود از موشك‏هاي زمين به زمين ساخت اسرائيل بهره مي‏گرفتند.

اين تهاجمْ اردوگاه‏هاي ديگر فلسطيني را نيز در بر مي‏گرفت اما محور عمليات نيروهاي فالانژ، اردوگاه تل زعتر بود. در جريان اين محاصره، آب شهر قطع شد، مواد غذايي كم‏ياب شد و هر جنبنده‏اي در سطح شهر توسط تيراندازان فالانژ كه از بيرون به شهر مسلط بودند مورد هدف قرار مي‏گرفت. در روزهاي پاياني، تنها 500 فلسطيني ديگر در اين اردوگاه باقي مانده بودند. سرانجام پس از آن‏كه اين شهر حدود 70 بارمورد تهاجم قرار گرفت، در 12 اوت 1976 بعد از بيش از 50 روز مقاومت، سقوط كرد. شب اين حادثه نيروهاي فلسطيني با يك هجومْ حلقه محاصره را شكافته و موفق به خروج از اردوگاه شده و پس از 4 روز پياده روي و برجاي گذاشتن 300 كشته به بيروت رسيدند. در روز 13 اوت همان سال، نيروهاي فالانژ به شهر بي‏دفاع تلّ‏زعتر حمله كرده و به قتل‏عام فلسطينيان دست زدند. اين فجايع و دامنه آن، به قدري گسترده بود كه به اعتراض مجامع بين‏المللي انجاميد و فالانژها را مجبور كرد كه به كشتار فلسطينيان خاتمه دهند.

• روز جهاني جوانان
جواني، پرنشاط ترين و زنده ترين و در عين حال فريبنده ترين فصل از روزهاي زندگي انسان است. به همين دليل، توجه به آن و بهره مندي بيشتر و بهتر از آن، اهميت ويژه اي دارد. انسان موفق کسي است که از موتور پرانرژي و پرشتاب جواني براي حرکتي تند و موفق در مسيري درست به سوي هدفي معيّن بهره گيرد. بسياري از افراد بشر اين دوران پرنشاط و مهم را در ميان سرمستي هاي زمانه به غفلت مي گذرانند و آن را بي هيچ بهره اي از دست مي دهند. اين مقاله دربردارنده هشدارهايي است در مورد از دست دادن فرصت جواني، غافل بودن از هدف، حرکت شتاب زده و بي ثمر، بي برنامگي، مُدگرايي و... .

تهيه و تنظيم: مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان مركزي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون