نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1395/12/9      13:46:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:1985


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
حجاب و عفاف گو هری مکتوم در صدف ( قسمت دوم)
گروه اجتماعی- در عصر ما خناسان وسوسه گر تلاش می کنند به هر وسیله و عنوانی زنان مسلمان را از هویت خود جدا کنند و به مجامع عمومی و معرض دید نامحرمان بکشانند و به این وسیله آنان را از اهداف خلقتشان که عادت الهی و ره به سوی کمال است ، باز دارند.

 

 

در مبحث پیشین گفتیم که حضرت فاطمه الزهرا (س) که هم نمونه زن و هم نمونه انسان ها است و زنان ومردان می توانند در زندگی خویش از این الگوی بی بدیل عالم انسانیت تبعیت نمایند و زندگی وحیات دنیوی و اخروی خویش را به سوی کمال یا کمالات انسانی رهنمون سازند. در این قسمت باید بگوییم که از منظر ایشان نزدیکترین حالات زن به خداوند متعال هنگامی است که خود را از دید نا محرمان وچشم های نا پاک دور نماید.

یک زن مسلمان هرگز از این سخن پیشوا و نمونه معصوم اعراض نکرده و فرمان خداوند را که در حدیث وبیان حضرت زهرا(س) در مورد حفظ عفت و عصمت زنان بیان شده، فراموش نمی کند ودر طول زندگی حجاب خود را همانند گوهر گرا نبهایی پاسداری می کند. این سخن معروف حضرت زهرا(س) که ضامن پایداری جوامع ومایه استحکام خانواده هاست همواره باید در معرض دید بانوان مسلمان و بویژه دختران جوان باشد که فرموده اند:" خیر النساء أن یرین الرجال ولا یراهن الرجال". بهترین ونیکو ترین عمل زنان آن است که بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و مردان نا محرم نیز آنان را ننگرند.

خوشبختی وسعادت زن در جامعه بهترین و نیکو ترین عمل زنان آن جامعه است که بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیزآنان را ننگرند و این خوشبختی در همین جمله نهفته است که زنان تا می توانند از نگاه نامحرمان دوری کنند وکمترین ارتباط را با آنان داشته باشند. اما متأسفانه در عصر ما خناسان وسوسه گر تلاش می کنند به هر وسیله وعنوانی زنان مسلمان را از هویت خود جدا کنند وبه مجامع عمومی و معرض دید نامحرمان بکشانند و به این وسیله آنان را از اهداف خلقتشان که عادت الهی و ره به سوی کمال است باز دارند. زن نمونه جامعه اسلامی مظهر صدق،عزت، رحمت،رأفت وحتی دانش و حکمت است ومی تواند الگوی تمام عیار مسلمانان باشد وجامعه را به سوی کمال هدایت نماید . او پشتوانه های بی بدیل در عالم انسانیت اسلام دارد ومی تواند از این طریق ره به سوی کمال خویش را طی نماید و از شعارهای اجوف وتو خالی افراد فاقد بصیرت پرهیز نموده و تقلید ننماید و با طی وکسب کمالات به سوی الگو سازی وهمانند سازی روی آورد.

فرانتس فانون نویسنده الجزایری تبار فرانسوی می گوید: " در اشغال الجزایر توسط ارتش فرانسه نیروهای اشغالگر در کشور الجزایرمأموریت داشتند تا هویت واصالت فرهنگی ملت الجزایر را نابود سازند ودر این راه حد اکثر تلاش خود را بر تخریب مسئله حجاب و چادر زنان متمرکز کرده بودند، زیرا آن را نشانه مهم اصالت ملی زنان الجزایرتلقی می کردند.از دیدگاه استعمار گران هجوم به تار و پود جامعه اسلامی الجزایر ابتدا با ید از تحت تأثیر قرار دادن زنان شروع می شد{ وقتی کسی از وجود و ذات وجودی خویش و اصالت های فرهنگی وطنی تهی گردد براحتی ظرف او مظروف اندیشه ها و نحله های بیگانه وغیر خودی می شود} دستگاه استعماری فرانسه برای مبارزه با حجاب زنان و بیرون کشیدن آنان از کانون گرم خانواده مبالغ هنگفتی را اختصاص داده بود آنان بر این باور بودندکه حجاب زن سد محکم و دژ عظیمی در برابر نفوذ غربیهاست.هر چادری که کنار گذاشته شود، افق جدید وگام بلندی در تسلط استعمار گران برکشورهای اسلامی است.پس از این منظر هر زن مسلمانی که حجاب خویش را کنار گذارد امید به خود را نزد ما ده برابر می نماید!! با هر چادری که رها می گردد گویی جامعه اسلامی برای پذیرش تسلیم در برابر قدرتهای استعماری و غربی آماده تر می شود.

 

نسب حضرت زهرا (س):

آری حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها یک افتخار است برای همه عالم، نه فقط برای شیعه، نه فقط برای عالم اسلام، نه فقط برای ائمه طا هرین ، بلکه آن حضرت برای پدر بزرگوارشان نیز مایه سر بلندی وافتخار به شمار می رود.پیامبراکرم(ص) به این بانو افتخار می کردندو بارها می فر مودند: که خودم و پدر ومادرم فدای تو!افتخار پیامبراکرم (ص) که خود سید کونین است و مصداق حدیث قدسی لولاک لما خلقت افلاک.(اگر تو نبودی من آسمان ها و زمین را خلق نمی کردم) خیلی معنا دارد. حضرت زهرا (س) از نظر حسب ونسب دارای درجات رفیعی بوده است. شما نمی توانید یک خانمی را بیابید که اینقدر از نظر نسب والا و نورانی باشد. بحث در مورد جایگاه فاطمه در جهان خلقت از این منظر خارج است. همین بس که سید الأنبیا، پدرش، سید الأو صیا همسرش، شباب اهل الجنه فرزندانش امامان حسن وحسین علیهما السلام بوده اند ومادرش نیز افتخار زنان مسلمان واز زنان بر گزیده عالم است.

 

حجاب از دید گاه حضرت زهرا(س):

آن با نوی بسیار بزرگ وخیر النساءالعالمین با اینکه حریم عفاف وحجاب را بطور کامل رعایت می کردند در عین حال در بحرانی ترین حوادث سیاسی واجتماعی نیز ظهور و حضوری فعال داشته اند.روزی مرد نا بینایی با کسب اجازه به محضر حضرت زهرا(س)آمد. حضرت از او فاصله گرفت و خود را پو شانید. پیامبر اکرم (ص) که درآنجا حضور داشتند از حضرت زهرا (س) پر سیدند:« با اینکه آن مرد نا بیناست وتو را نمی بیند، چرا خود را پو شاندی؟!» حضرت زهرا(س) در پاسخ فر مودند: اگر او مرا نمی بیند من که اورا می بینم وانگهی او بوی مرا استشمام می کند! پیامبر اکرم به نشانه تایید شیوه وگفتار حضرت زهرا (س) فرمود: أنک بضعه منی. گواهی می دهم که تو پاره تن من هستی.

آری حجاب در اسلام به معنای پرده نشینی نیست بلکه به معنای پوششی معقول برای جلو گیری از فساد وحفظ وکرامت زن است. روایت شده روزی جابرابن عبدالله انصاری به همراه رسول خدا(ص) به سوی خانه فاطمه (س) رهسپا رشدند وقتی که به در خانه رسیدند پیامبر(ص) اجازه ورود طلبید فاطمه (س) اجازه داد. پیامبر(ص) فرمود:شخصی همراه من است آیا اجازه هست با او وارد خانه شوم؟ فاطمه (س) عرض کرد: ای رسول خدا قناع(مقنعه و رو سری ندارم) پیامبر فر مود: ای فاطمه زیادی لباس بلند و رو پوش خود را بر گیر وسرت را با آن بپو شان.حضرت فاطمه(س) همین کار را کرد. آنگاه پیامبر(ص) وجابر با کسب اجازه وارد خانه فاطمه(س) شدند.

حضرت زهرا (س) در عین آنکه حجاب را کامل رعایت می کردند آن را پرده نشینی وانزوای زنان نمی دانست بلکه شواهد بسیاری وجود دارد که آن حضرت هرگز حجاب را دست وپاگیر و مانع تلاش های اجتماعی وسیاسی نمی دانست. از این رو در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی شرکت فعال داشتند. خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) که در آنجا با پوشش کامل در مسجد النبی حاضر شدند و به ایراد سخنرانی پرداختند و کنگره شرک وریا را به لرزه در آورده وپرده از روی ریا بر داشتند یکی از بزرگترین افتخارات سیاسی، اجتماعی واخلاقی آن حضرت در طول عمر کوتاه ایشان محسوب می گردد.//

* ادامه این نوشتار در سلسله مباحث بعدی به اطلاع خوانندگان محترم خواهد رسید.


/حمید رضا تقوا - پژوهشگر امور اجتماعی و فرهنگی /

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون