نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1395/12/23      13:25:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:2068


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
عفاف‌وحجاب فریضه اجتماعی مردان و زنان
گروه اجتماعی - یکی از بحث‌هایی که در سال‌های اخیر کمتر به آن پرداخته‌ شده است، ضرورت عفاف‌وحجاب هر دو جنس زن و مرد در جامعه است

 

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه - یکی از بحث‌هایی که در سال‌های اخیر کمتر به آن پرداخته‌ شده است، ضرورت عفاف‌وحجاب هر دو جنس زن و مرد در جامعه است؛ به‌ عبارت بهتر برپاداری واجب عفاف‌وحجاب در جامعه، امری جمعی و فراتر از بحث افراد است.

برای توضیح این امر، لازم است به اثر جمعی برپاداری نماز نگاه کنیم تا به‌عنوان یک امر واجب، درک صحیحی از واجب عفاف‌وحجاب داشته باشیم. همه ما نیک می‌دانیم که نماز توان بازدارندگی از گناه دارد. پروردگار متعال در آیه45 از سوره عنکبوت، می‌فرمایند: «آنچه را از كتاب(آسمانى) به تو وحی‌ شده، تلاوت كن و نماز را برپا دار كه نماز (انسان را) از زشتی‌ها و گناه بازمى‏دارد و ياد خدا بزرگتر است و خدا مى‏داند شما چه‌کارهایی انجام مى‏دهيد.» در این میان نمازهای فرادی، فرد نمازگزار را به‌اندازه ارزش نمازی که به‌جای آورده است، از گناه بازمی‌دارد و اگر به‌صورت جماعت برگزار شود، علاوه‌بر فرد، جامعه را از نابسامانی‌ها پاک می‌کند.
امام رضا(ع) می‌فرمایند: «اگر کسی از فلسفه نماز جماعت بپرسد، در جواب گفته مى‏شود: براى اینکه اخلاص، توحيد، اسلام و عبادت خدا ظاهر و مكشوف باشد، چه آنکه در اظهار آن‌ها بر اهل شرق و غرب حجت خدای متعال تمام مى‏شود و ديگر عذرى براي‌شان باقى نمى‏ماند. همچنین در سايه جماعت و حضور مردم دورهم، مساعدت بر نیکی و تقوا و منزجرشدن از بسيارى از معاصى خدای متعال تحقق مى‏يابد.»(وسائل‌الشيعه، ج‏8، ص287)
از این روایت و مقدمه چنین برداشت می‌شود که وجود فضای عمومی مثبت، هزینه، سختی و دشواری نیکی‌کردن را پایین می‌آورد و عامل تأثیرگذاری در قبال افراد جامعه و گرایش آن‌ها به‌سمت اعمال صالحه و دوری از بدی‌ها به‌حساب می‌آید. این خصیصه را می‌توانیم علاوه‌بر روایت فوق، در قرآن کریم و در سوره نصر نیز ملاحظه کنیم؛ چه اینکه خدای متعال در آغاز این سوره می‌فرمایند: «هنگامی‌که يارى خدا و پيروزى فرارسد و ببينى مردم گروه‌گروه وارد دين خدا مى‏شوند؛ پروردگارت را تسبيح و حمد كن و از او آمرزش بخواه كه او بسيار توبه‌پذیر است.» در روايتى از امام صادق(ع) نقل مى‌كنند كه آن حضرت فرمودند: «آن خصلتى كه پروردگار جهان ويژه انسان‌ها قرار داده و حيوانات از آن محروم هستند، حيا است.»(امالی شیخ مفید، ص167) پیامبر اعظم(ص) حیا را مایه زینت انسان برشمرده‌ و فرموده‌اند: «از ضرب‏المثل‏هاى انبياء، جز اين گفته برجا نمانده است: اگر حيا ندارى، هر كارى كه خواستى انجام بده.»(خصال شیخ صدوق، ج1، ص20)
حیا به‌مثابه امری اجتماعی، عبارت از حالتی در نفس و روح انسان است که باعث می‌شود وی از کارهایی که ملامت و سرزنش را به‌دنبال دارد، پرهیز کند. روی‌آوردن به ناهنجاری‌های اجتماعی، ملامت مردم را به‌دنبال دارد و ارتکاب گناهان، موجب شرمندگی در برابر پروردگار متعال می‌شود و سرزنش نفس لوامه را درپی ‌دارد؛ بنابراین عنصر حیا عامل مهمی برای دوری انسان از بدی‌ها و مصون‌ماندن جامعه از پلیدی‌ها است؛ مشروط به اینکه درجه رعایت آن در جامعه بالا باشد.
بنابر فرموده امام صادق(ع)، خدای تبارک‌وتعالی حیای زنان را 10برابر مردان قرار داده است(روضه‌الواعظين، ص724)؛ این درحالی است که تنها نیمی از افراد جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و نیم دیگر از آن مردان هستند؛ بنابراین نیمی از توان حیا افزایی در جامعه از آنِ مردان است؛ به همین نسبت آن‌ها می‌توانند باعث کاهش این خصیصه مبارک و نعمت بزرگ الهی شوند. پس اگر ادعا کنیم که برای رعایت عفاف‌وحجاب‌‌ قلبی و ظاهری همه وظیفه جمعی دارند و همچنین تا حد زیادی گرایش عمومی جامعه به اموری مانند عفاف‌وحجاب در ید قدرت مردان است، سخنی به‌گزافه نگفته‌ایم. علاوه بر این، اگر تأثیرپذیری بیشتر زنان از مردان را به محاسبات خود اضافه کنیم، قطعا این ضرورت برای ما روشن‌تر خواهد شد. همین مسئله نشان‌دهنده این است که رسالت مردان در رعایت حیا و ترویج حجاب و توصیه به رعایت عفاف نوامیس خود و حتی نوامیس دیگران، چه‌بسا بیشتر از زنان است. در معارف اسلامی بر تقویت حیا در جامعه تأکید شده است و شاهد بیان مصادیق زیادی از حیای مردان و ترویج آن هستیم. وقتی به صحنه اجتماع می‌نگریم و به بالا نگه‌داشتن کارنامه مردان در سطح حیای جامعه توجه می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که وقت آن فرارسیده تا ملتمسانه از مردان و پسران نیز تقاضا کنیم که نمره فرهیختگی خود را در زمینه حیا افزایش دهند که این حیا، خود مروج عفاف‌وحجاب در زنان است؛ چه اینکه در این صورت امتیاز و ارزش خود را نزد زنان جامعه افزایش داده‌اند و علاوه بر این، سعادت اخروی را نیز برای خود خریده‌اند.

حجت‌الاسلام علیرضا دهقانی‌فیروز‌آبادی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون