نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/1/30      12:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:266


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
دانستنيهاي سفر با اتوبوس
گروه اجتماعی - سفر با اتوبوس معمولا يکي از کم هزينه ترين انواع سفر است. علاوه بر هزينه سفر با اتوبوس طرفداران خاصي هم دارد. زيبايي جادهها و آرامشي که از آن به مسافر منتقل ميشود، چيزي نيست که بتوان به اين راحتيها از آن چشم پوشيد؛ با اين حال، در سفر اتوبوسي هم نکاتي هست که حتما بايد مورد توجه قرار گيرد.
 
 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه - در شماره‌هاي قبل هم اشاره شد که سفر با اتوبوس معمولا يکي از کم‌هزينه‌ترين انواع سفر است. علاوه بر هزينه سفر با اتوبوس طرفداران خاصي هم دارد. زيبايي جاده‌ها و آرامشي که از آن به مسافر منتقل مي‌شود، چيزي نيست که بتوان به اين راحتي‌ها از آن چشم پوشيد؛ با اين حال، در سفر اتوبوسي هم نکاتي هست که حتما بايد مورد توجه قرار گيرد.

بليت را فراموش نکنيد

اگر خارج از ترمينال و به‌صورت گذري و با هزينه کمتر سوار اتوبوس مي‌شويد، بايد بخواهيد براي شما بليت رسمي صادر کنند. اگر امکانش نبود، از اتوبوس پياده شويد و ازطريق شرکت‌هاي مسافربري پايانه‌ها بليت تهيه کنيد، حتي اگر اين کار براي‌تان گران‌تر دربيايد. دقت کنيد که عدم صدور بليت ممکن است بيمه شما را با خطر مواجه کند و در صورت وقوع حادثه احتمالي دچار مشکل شويد؛ ضمنا ممکن است شما بليت ‌گران‌تري بخريد، ولي در عوض سفرتان را در اتوبوسي سپري مي‌کنيد که ايمن‌تر است. خدمات بيشتري به شما ارائه مي‌شود و صندلي‌هاي بهتري دارد، بنابراين هزينه بليت فقط يکي از فاکتورهاي مهمي است که شما هنگام خريد بليت بايد به آن‌ها توجه کنيد. ايمني اتوبوس و راحتي صندلي را اصلا دست‌کم نگيريد. اگر با کمي افزايش هزينه مشکلي نداشته باشيد، اتوبوس‌هاي موسوم به وي‌آي‌پي با صندلي‌هاي راحت و فضاي زياد براي قراردادن پاها، سفر خيلي خوبي را براي شما فراهم خواهند کرد.

تکاليف شرکت‌هاي مسافربري

اين حق شما است که بدانيد اتوبوس چه مسيري را براي رسيدن به مقصد طي و از چه جاده‌ها و شهرهايي گذر مي‌کند. معمولا شرکت‌هاي حمل‌ونقل، هنگام صدور بليت، مسير سفر را به شما اطلاع مي‌دهند. نرخ خدمات حمل‌ونقل مسافر با اتوبوس را هر سال وزارت راه و شهرسازي ازسوي سازمان حمل‌ونقل پايانه‌هاي کشور صادر مي‌کند. براي کودکان
زير پنج‌سال که صندلي جداگانه‌اي به آن‌ها اختصاص نمي‌يابد، خدمات حمل‌ونقل رايگان است. شرکت‌هاي مسافربري ملزم هستند در همان ساعتي که در بليت شما درج شده، وسيله نقليه مناسبي براي سفر شما آماده کنند، ولي در صورت تأخير بيش از يک ساعت در حرکت وسيله نقليه عمومي، شرکت ملزم به تأمين وسيله نقليه جايگزين يا استرداد کل مبلغ بليت در صورت درخواست مسافر است. اگر شما تا يک ساعت قبل از آغاز سفر منصرف شويد، شرکت‌هاي مسافربري با کسر 10درصد کل مبلغ بليت، پول بليت را به شما بازمي‌گردانند. فراموش نکنيد اگر اتوبوس شما در طول سفر دچار نقص فني شد و از ادامه سفر بازماند، شرکت حمل‌ونقل موظف است بدون ايجاد هزينه اضافي و در اسرع وقت، وسيله مناسب را براي انتقال مسافران فراهم کند. رانندگان اتوبوس‌ها را شرکت‌هاي حمل‌ونقل از ميان افرادي که صلاحيت اخلاقي و حرفه‌اي دارند و آزمون‌هاي لازم را گذرانده‌اند، برمي‌گزينند. کارکنان اتوبوس درطول سفر موظف هستند اصول اخلاقي و شئونات اسلامي را رعايت کنند. همچنين در زمان و مکان مناسب براي به‌جا آوردن نماز توقف کنند. فراموش نکنيد رعايت اصول بهداشتي اتوبوس تحت نظارت مسئولان شرکت مسافربري است و شما مي‌توانيد اگر شکايتي در اين زمينه داريد، اين شکايت را با مسئولان در ميان بگذاريد. پذيرايي از مسافران در داخل اتوبوس و ارائه آب آشاميدني بايد با استفاده از ظروف يکبار مصرف استاندارد باشد.

اتوبوس ايمن انتخاب کنيد

اگر طول سفر شما بيش از هشت‌ساعت است، حتما بايد يک راننده کمکي در اتوبوس شما حضور داشته باشد تا هنگام خستگي و خواب‌آلودگي، راننده اول جايش را با او عوض کند. هيچ راننده‌اي حق ندارد با سرعت غيرمجاز براند. فراموش نکنيد سرنشينان اتوبوس براي حوادث احتمالي بيمه شده‌اند و اگر خداي ‌نکرده حادثه‌اي درطول سفر رخ دهد، شرکت بيمه‌گر در حد تعهدات، خسارات وارده به مسافران
را جبران مي‌کند.

بار مجاز چقدر است؟

شما درطول مسافرت با اتوبوس مي‌توانيد 20کيلوگرم بار را به‌ازاي هر نفر همراه ببريد و اصلا لازم نيست بابت آن هزينه اضافي به شرکت اتوبوسراني بپردازيد. وقتي شما بار و وسايل‌تان را تحويل مي‌دهيد، مسئوليت نگهداري آن به‌عهده شرکت مسافربري است. طبق قاعده اتوبوس‌ها در ازاي تحويل گرفتن بار بايد شماره خاصي به شما تحويل بدهند، البته در بيشتر مسيرها اين قاعده رعايت نمي‌شود. از اين‌رو هنگام پياده شدن بايد حواس‌تان به ساک‌دستي يا چمدان‌تان باشد که مبادا ديگران اشتباهي يا عمدي آن را بردارند.

بي‌خوابي و حالت تهوع

اگر شما درطول سفر با اتوبوس خواب‌تان نمي‌برد و چندين ساعت کلافه مي‌شويد، مي‌توانيد قبل از سفر يک عدد قرص خواب‌آور ضعيف با اجازه پزشک‌تان مصرف کنيد. براي حالت تهوع هم قرص‌هاي سبزرنگ ديمن هيدرينات وجود دارد که در داروخانه‌ها با عنوان کردن نام قرص ماشين آن را به شما تحويل خواهند داد. فراموش نکنيد که اگر هميشه هنگام سفر دچار حالت تهوع مي‌شويد، حداقل يکبار بايد به پزشک مراجعه کنيد و اجازه مصرف قرص ماشين را از او بگيريد.

تحمل آلودگي صوتي

اگر سروصداي مسافران، گريه کودکان و حتي رفت و آمد خودروها در جاده شما را ناراحت مي‌کند، مي‌توانيد از گوشي‌هاي انسداد صدا که در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسد، استفاده کنيد. اگر در نور خواب‌تان نمي‌برد هم مي‌توانيد يک چشم‌بند از داروخانه بخريد و قبل از خواب روي چشم‌تان بگذاريد. اين چشم‌بندها اجازه ورود نور به چشم شما را نمي‌دهند.

چالش رستوران‌هاي بين‌راهي

به‌جز برخي رستوران‌ها و مجتمع‌هاي خدماتي رفاهي معروف در برخي جاده‌ها و آزادراه‌هاي خاص کشور، معمولا به اين راحتي‌ها نمي‌توان نسبت به کيفيت رستوران‌هاي جاده‌اي اطمينان حاصل کرد. اگر مي‌خواهيد در اين مکان‌ها غذا بخوريد، دست‌کم آن‌هايي را برگزينيد که معتبرتر هستند؛ اگرچه معمولا رانندگان اتوبوس در رستوران‌هاي خاص توقف مي‌کنند و استفاده از رستوران بهتر، ‌مقدور نيست، ولي براي ارزيابي سطح بهداشت اين رستوران‌ها به وضعيت دستشويي‌ها، لباس کارگران،‌ نظافت ميزها، حضور حشرات و تميزي وسايل غذا مثل چاقو و چنگال و ليوان دقت کنيد.

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون