نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/1/30      15:19:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:212


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
نگاهي به راه هاي ترويج نماز جماعت
ضرورت هاي تبيين اسرار و فلسفـه نمــاز
گروه اجتماعی - براساس احاديث و روايات، حضور در مساجد و عبادت در خانه خدا افزون بر آنکه خود توفيقي بزرگ است، كمالات روحي ديگري را نيز درپي دارد؛ رحمت خاص خداوند، آمرزش الهي، بهشت برين، همنشيني و همدمي با فرشتگان الهي، از آن جمله است.

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، حضور در مسجد و شركت در نماز جماعت براساس آموزه‌هاي ديني، منابع و مستندات قرآني و روايي بر كسي پوشيده نيست. امام خميني(ره) در اين ‌رابطه فرمايش حكيمانه و مدبرانه‌اي دارند. ايشان مي‌فرمايند: «به نماز و مساجد اهميت دهيد كه پرونده‌هاي دادگستري مال بي‌نمازهاست و نمازخوان‌هاي واقعي در دادگستري پرونده ندارند، شيطان‌ها از مساجد و نماز مي‌ترسند، آن‌ها مي‌خواهند، از نماز جلوگيري كنند و بعد از خالي‌كردن سنگرها، حمله كنند» (صحيفه نور، جلد18).

ويژگي‌هاي جوانان

دوره نوجواني و جواني يكي از حساس‌ترين دوره زندگاني انسان است و انسان در اين دوره ويژگي‌هاي خاصي را دارا است؛ ازجمله عاطفي‌بودن، زودرنجي و به‌دليل ناپختگي، کم‌تجربگي و احساسات شديد، به‌طور طبيعي خطاپذيري بيشتر است و ازطرفي روحيه استقلال‌طلبي و ستيزه‌جويي، زمينه چالش‌ها و تضادها را در ميان اين قشر و بزرگترها به‌وجود مي‌آورد. علي‌رغم اين ويژگي‌ها اگر با جوانان باصداقت و احترام برخورد شود، به‌سهولت مي‌توان در اين دوره از حيات در عمق دل و صفاي قلب او نفوذ كرد. در همين راستا است كه پيامبر اسلام(ص) فرمودند: «بر شما باد جوانان! كه قلب آنان رقيق‌تر و آماده پذيرش خير است. وقتي خداوند مرا براي بشارت و انذار مردم مبعوث كرد، سالخورده‌ها با من مخالفت كردند، اما جوانان با من پيمان بستند.» (محجه‌البيضاء، جلد3)، اين فرمايش رسول اكرم(ص) نشان‌دهنده تربيت‌پذيري و الگوپذيري جوانان و فطري‌بودن پيام پيامبر گرامي(ص) است.

فلسفه نماز و جماعات

براي عدم حضور در جماعات و مسجد علل گوناگون است. بعضي واقعا عذر دارند و دليل‌شان پذيرفتني است، ولي در بيشتر موارد بهانه‌هايي پوچ است؛ ازجمله غفلت از پاداش‌هاي نماز جماعت، بي‌رغبتي به‌جهت بدرفتاري برخي افراد، همفكر نبودن با امام جماعت ازنظر ديدگاه سياسي، طول‌كشيدن نماز جماعت، رفتار بعضي افراد حاضر در مساجد با تازه‌واردها يا رفتار والديني که اهل نماز هستند. علاوه‌بر موارد مذكور كه بيشتر در مورد نمازخوان‌ها است، در مورد آن‌هايي كه نماز نمي‌خوانند و به‌تبع آن در مسجد و جماعات نيز حاضر نمي‌شوند، مي‌توان به نتيجه تحقيقي اشاره كرد كه براساس آن، بيش از نصف كساني‌كه درباره نخواندن نماز مورد پرسش قرارگرفته‌اند، پاسخ داده‌اند كه خدا به نماز ما نيازي ندارد! اگر اين تحقيق صحيح باشد، به ما يك چراغ‌راهنما مي‌دهد و آن اينكه روي فلسفه نماز يا اسرار نماز بيشتر کار کنيم. در همين راستا مقام معظم رهبري مي‌فرمايند: «براي تبيين ژرفاي نماز و معرفي رازها و زيبايي‌هاي آن، دست به تلاش پيگير و همه‌جانبه زده شود.» (پيام به اجلاس ششم نماز، 1376، ص6) در اين ميان، متأسفانه بخش اندکي از جوانان با اين ارزش‌ها كه پيامبر گرامي اسلام(ص) مي‌فرمايند آشنا نيستند؛ بنابراين يكي از وظايف و مسئوليت‌هاي عمده در اين راستا، آشناسازي جواناني است كه با ارزش‌ها و اسرار و فلسفه نماز آشنا نيستند. مطمئنا اين آشنا‌سازي تنها ازطريق سخنراني در مسجد محقق نمي‌شود، بلكه چنين پيام‌هايي بايد در موقعيت‌هايي جلوه‌گر شود كه جواناني كه اهل نماز جماعت و مسجد نيستند، حضور دارند.

جاذبه براي حضور زنان در مساجد

زنان بخش عظيمي از جامعه را تشكيل مي‌دهند. حضور آنان در مسجد، فرصت مناسبي براي بهره‌گيري معنوي از اين جايگاه مقدس و آشنايي با معارف اسلامي است. با اين وجود يكي از مسائلي كه در مساجد هست، عدم جاذبه به‌خصوص در قسمت بانوان است. متأسفانه گاهي محل اجتماع خانم‌ها، هم ازنظر كمي و هم ازنظر كيفي، جاذبه لازم را ندارند. ازنظر نور، تهويه، فرش، مسير رفت‌وآمد و ... معمولا قسمت خانم‌ها به‌مراتب وضعيت پايين‌تري از آقايان دارد. باتوجه به اينكه خانم‌ها اغلب همراه فرزندان‌شان وارد مسجد مي‌شوند و اگر برخورد اين فرزندان با مسجد مطلوب و خوشايند باشد، اثر مثبت روي آن‌ها خواهد داشت، بايد روي اين موضوع نيز دقت کافي شود.

بيان ترجمه دعاها و اذكار

دعاها و اذكار كه در مساجد، مراسم و...، قرائت مي‌شود و داراي معارف و نكات بسيار متعالي و تأثيرگذار هستند. براي اغلب شنوندگان به‌ويژه جوانان و نوجوان اين سؤال مطرح است كه چرا يكسري عبارات را به زبان عربي مي‌خوانيم، درحالي‌که نمي‌دانيم كه مخاطب ما كيست يا اگر اجمالا مي‌دانيم که مخاطب ما خداوند است، نمي‌دانيم به او چه مي‌گوييم يا چه چيزي از او درخواست مي‌كنيم! لذا براي رفع شبهه و ابهام به‌همراه دعاها، ترجمه آن‌ها نيز به زبان روان و خالي از هرگونه پيچيدگي ارائه شود تا ارتباط بين خواننده دعا و مخاطب او يعني خداوند محكم‌تر شود. تجربه نشان داده است که در مراسم شب احياء، وقتي ترجمه روان اين دعاها گفته مي‌شود، چقدر در جواناني كه بخش اعظم مسجد را تشكيل مي‌دهند، تأثير مي‌گذارد./


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون