نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/1/30      15:22:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:518


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
کنترل خشونت وکاهش نزاع های خیابانی
گروه اجتماعی ـ مهارتهای کنترل عصبانیت را بیاموزید تا استرس خود را کاهش دهید، با لحظه ای تمرکز بر خود و یک نفس عمیق کشیدن می توانید در و هله اول خود را از خشم زود گذر و ناراحت کننده رهایی بخشید.

 

 به گزارش پایگاه خبری پلیس، همه ما می دانیم که عصبانیت چیست و همه ما آن را احساس کرده ایم؛ یا به صورت یک ناراحتی ناگهانی و یا به صورت یک خشم وغضب تمام و کمال.

عصبانیت یک احساس کاملا طبیعی و حاکی از سلامت فرد است اما وقتی کنترل آن از دست برود و مخرب شود می تواند مشکلات بزرگی را ایجاد کند. مشکلاتی در محل کا، روابط شخصی ودر کل زندگی می تواند این احساس را در شما به وجود آورد که گویی شما تحت تأثیر یک احساس غیر قابل پیش بینی و بسیار قدرتمند قرار دارید.

عصبانیت یک حالت احساسی است که شدت آن از ناراحتی جزئی تا خشم بسیار شدید وجنون متغیر است و مثل سایر احساسات با تغییرات روانی و بیولوژیکی همراه است.

وقتی عصبانی می شویم ضربان قلب، فشار خون وهمین طور سطوح هورمون های انرژی، آدرنالین ونورآدر نالین ما بالا می رود. عصبانیت می تواند سبب بروز مشکلات داخلی و خارجی در بدن شود. ممکن است شما از فرد خاصی مثل یک همکار و سرپرست یا با یک اتفاق مثل ترافیک سنگین در خیابان ها و یا لغو پرواز خود عصبانی شوید. ممکن است عصبانیت شما به علت نگرانی یا فکر و خیال و درباره مشکلات شخصی تان ایجاد گردد و خاطره حوادث واتفاقات تکان دهنده و یا ناراحت می تواند احساس عصبانیت را در شما بوجود آورد.

باید ببینیم دلیل عصبانیت زیاد چیست؟آیا مشکل درونی شما را اینگونه زود عصبانی می کند یا اینکه به دلیل مشکل روحی و روانی، عصبانیت شما ظاهر می شود؟ بطور کلی عصبانیت می تواند عوامل گو ناگونی داشته باشد از جمله:1- حسادت2-کم حوصلگی وکم ظر فیتی3- ضعف و ناتوانی مزاج 4- عدم اعتماد به نفس وخود کم بینی و یا احساس کهتری 5-حساسیت های افراطی 6- منفی بافی و سؤ ظن به دیگران 7- همانند سازی و تقلید از والدین وهمسالان وهم کلاسان و... .

مهارت های کنترل عصبانیت را بیاموزید تا استرس خود را کاهش دهید. شما با لحظه ای تمرکز بر خود و یک نفس عمیق کشیدن می توانید در وهله اول خود را از خشم زود گذر و ناراحت کننده رهایی بخشید. عصبانیت معمولا باعث تنفر می شود؛ تنفری که می تواند با بخشش کامل از بین برود.

لازم است شما با تمرکز حواس و ذهنتان وکنترل درونی در همان لحظه که با فردی رو در رو بحث ومشاجره می کنید سکوت کنید و او را ببخشید. مطمئن باشید کنترل نکردن اعصابتان و با بکار بردن کلمات بعضا مستهجن طرف مقابل را به واکنش های تندتری درمقابل شما وارد می کند. بخشیدن به هر طریق ممکن وهر زمان حتی هنگام عصبانیت نیز ازدرون شما را آرام می کند.

  • شما فردی عصبانی هستید که خشم و غضب در تمام لحظات همراه شماست و این ویژگی بر زندگی خصوصی شما نیز تأثیر سؤ گذاشته آگاه با شید که شما بیشتر از هر شخصی به مشاوره و روان شناسی نیازمندید. شما باید در چنین مواقعی ضمن بر خورداری از مشاوره خود را از صحنه های استرس زا خارج کنید وبرد بار باشید. یقیینا همنشینی با افراد و صبور، حلیم وخلاق شما را در کنترل خشم تان یاری می کند. با افراد حلیم همدم شوید از صحنه هایی که عصبانیت را تحریک کند دوری کنید از دیدن عصبانیت و یا صحنه های تحریک آمیز پرهیز نمایید. همنشینی با دو ستان خوب و بردبار یکی از راههای کنترل خشم است. حضرت رسول اکرم (ص)می فر مایند: مصاحبه الاشرار تو جب التلف و مصاحبه الأبرار یوجب الشرف. (مصاحبت با بزرگان موجب شرافت انسان و همنشینی با اشرار و بدان سبب نابودی و اضمحلال انسان می شود) باید از امروز به خودمان تفهیم کنیم شخصی مرا عصبانی کرده است من اورا ببخشم. در این حالت فرد خیلی به ببخشش شما احتیاج دارد و شما شعله های خشم خود را می پو شانید. همین الأن خشم خود را بپوشانید خداوند نیز در روز قیامت خشم خود را در مقابل نا فرمانی ما می بخشد و رعایت حق الناس مهمتر از حق الله است. حدیث داریم کسی غیظ و غضب کرد ولی خودش را نگه داشت خداوند هم گناهانی را که او کرده است،نادیده می گیرد. حدیث قدسی داریم که می فرماید: تو، وقت غضب یاد من باش وکظم غیظ کن من هم وقت غضب یاد تو می شوم.

البته غضب مثبت هم داریم امیرالمؤمنین علی(ع) به امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) می فرمایند: شما باید غضب داشته باشید کونا للظالمین خصما ولمظلوم عونا (با ظالمین و ستمگران دشمن، و یار و مددکار افراد مظلوم باشید). حضرت رسول اکرم (ص) در نهج الفصاحه می فر مایند: الا إن خیرالرجال من کل بطئ الغضب و سریع الرضاء. بدانید که بهترین انسان ها کسانی هستند که دیر به خشم می آیند و زود راضی می شوند .خشم از شیطان است و شیطان نیز از آتش آفریده شده است. در هنگام غضب سعی کنید ضمن آرامش دستها و صور تتان را با آب بشویید. همچنین رسول اکرم می فر مایند: إن الغضب من الشیطان و إن الشیطان خلق من النار و انما النار بالماء. خشم از شیطان است و شیطان از آتش آفریده شده است و آتش با آب خاموش می شود . پس هرگاه یکی از شما به خشم آمد وضو بگیرد. آری خشمگین در تصمیم گیری درست نیز ناتوان است. حضرت امام علی (ع) می فر مایند: خشم هم نشین بسیار بدی است ، عیبها را آشکار و بدی ها را نزدیک وخوبی ها را دور می کند.

هنگامی که نوح نزد پروردگار خود دست به دعا برداشته و قوم خود را نفرین کرد شیطان به نزد نوح آمد و گفت: ای نوح تو را بر من حقی است که می خواهم تلافی اش کنم .نوح گفت: به خدا قسم بر من بسی ناگواراست که مرا بر تو حق و نعمتی باشد چه حقی به تو دارم؟ شیطان گفت: آری بر قوم خود نفرین کردی و همه را غرق نمودی ودیگرکسی که من گمراهش کنم باقی نمانده و هم اکنون دوران استراحت من است تا نسل دیگری آید ومن گمرا هشان کنم . نوح به شیطان گفت : آنچه می خواهی به پاداش خدمت بدهی چیست؟! شیطان گفت:در سه جا به یاد من باش یکی از آنها این است به هنگامی که خشمگین می شوی به یاد من باش که خشم تورا به هر جنایتی وادار می کند.!!

در مصداق این سخن باید گفت، دیده می شود که در دعواها و زد و خوردهایی که در محله و خیابانها رخ می دهد طرفین دعوا بر اثر لحظه ای خشم و تسلط نداشتن بر آن، طرف مقابل خود را با چاقو مجروح نموده وبعضا به قتل می رسانند. همه کارها و جنایت ها و تعا قب آن برای این است که افراد در ابتدای خشم لحظه ای خویش را کنترل نکرده اند. مولا علی (ع) می فرمایند: خشم آتشی مشتعل است کسی که خشم خود را فرو نشاند وخشم خود را نگه دارد آن آتش مشتعل را خاموش کرده است وآن کسی که غضب را به حال خودش آزاد گذارد وخشم خود را بروز دهد خود او اولین کسی است که در آن آتش خواهد سوخت. شما درهر نقطه ای از ایران که زندگی می کنید حتما یک بار هم شاهد یک نزاع خیا بانی بوده اید. فرقی نمی کند که این دعوا و نزاع بر سرپارک خودرو باشد یا از یک تصادف جزئی آغاز شده باشد . روزانه صدها نفر مرا جعه کننده در سراسر کشور به پزشک قانونی می روند تا پزشک جراحت ها، کبودی ها و شکستگی ناشی از دعوا را در بدن آنها تشخیص داده وبرای ارائه به دادگاه به ثبت برسانند.

بنا برگزارشی که توسط اداره کل روابط عمومی وامور بین الملل سازمان پزشک قانونی کشور منتشر شد اعلام گردید بر اساس آمارهای موجود یکی از عمده ارجاعات مراکز پزشک قانونی سراسر کشور مراجعین نزاع هستند. از سویی دیگر نزاع ودرگیری در مراکز پزشک قانونی در مقایسه با دیگر معاینات رتبه اول را دارد!! به نحوی که 2/32 در صد از کل معاینات صورت گرفته در پزشک قانونی در سال گذشته مر بو ط به نزاع بوده است. اگر افراد نتوانند با جامعه ارتباط بگیرند و جامعه پذیر نباشند و مشارکت اجتماعی آنان تأمین وکامل نباشد رابطه افراد با یک جامعه رابطه خشونت آمیز می شود. چون فرد در حاشیه جامعه قرار می گیرد. در حالیکه انسان دوست دارد در متن جامعه باشد نه در حاشیه. به ویژه آنکه نتواند گفت وگو کند وراههای عادی و موجود برای حل مسائل و گفتگو فراهم نباشد ودر اثر این سرخوردگی و عدم ابراز وجود فرد به رفتارهای خشونت آمیز دست می زند.

*** ادامه این گفتار در نوشتار بعدی به سمع ونظر شما خواننده گرامی خواهد رسید.

پژوهشگر: حمید رضا تقوا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون