نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/1/30      15:24:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:283


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
متخصص بيماريهاي دهان و دندان توضيح ميدهد
دانستنی های ضروری درباره خشكي دهان
گروه اجتماعی - درطول روز، مقدار زيادي آب بنوشيد. مايعات به رفع خشکي دهان کمک مي کنند. براي جلوگيري از خشکي دهان در خواب، توصيه مي شود که با خميردندان حاوي فلورايد مسواک بزنيد. ضمن اينكه توصيه مي شود که يک دستگاه بخار سرد در اتاق خود قرار دهيد تا رطوبت اتاق را تأمين کند. همچنين يک ليوان آن در نزديکي خود قرار دهيد تا در زمان هايي که بيدار مي شويد، مقداري آب بنوشيد.

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، «حمید جمشیدی» متخصص بيماري‌هاي دهان و دندان توضيح مي‌دهد: خشكي دهان عارضه‌اي است كه وقوع آن به عوامل مختلفي بستگي دارد. شايد خشك‌شدن دهان در نگاه اول مسئله مهمي به‌نظر نرسد، ولي کم‌کاري غده‌هاي بزاقي نشانه وجود مشكل در جايي از بدن است. در كنار وجود نشانه‌هاي هشداردهنده در مورد سلامت انسان، خشكي دهان آسيب‌هاي زيادي به دندان‌ها مي‌زند. بيشتر كساني‌كه دچار مشكل خشكي دهان مي‌شوند، نمي‌دانند كاهش ترشح طبيعي بزاق مي‌تواند ما را به مشكلات جدي ازجمله كاهش حس چشايي، مشكل در بلع و جويدن غذا، صحبت‌كردن و نيز بيماري‌ها و عفونت‌هاي لثه‌اي و دنداني دچار کند. پس اگر درطول روز يا هنگام خواب دهان‌تان خشك مي‌شود و اين خشكي چندين روز به‌طول مي‌انجامد، با ما همراه شويد تا دلايل اين خشكي دهان را بررسي كنيم و به راه‌هاي درمانش برسيم.

عوارض كاهش توليد بزاق

خشکي دهان‌ يک بيماري است که معمولا از کاهش توليد بزاق به‌وجود مي‌آيد. فرد داراي خشکي دهان به‌سختي صحبت مي‌کند و اين خشکي ممکن است منجر به سوءتغذيه در او شود. خشکي دهان در اثر مشکلات عصبي، ناراحتي، تحت استرس‌بودن، کم‌آبي بدن يا مصرف برخي داروها به‌وجود مي‌آيد. بسياري از افراد مسن خشکي دهان‌ دارند و آن‌ يک بخش طبيعي مربوط به سن نيست. خشکي دهان روي 10درصد از مردم تأثير مي‌گذارد و در زنان بيشتر از مردان است. بزاق به مرطوب نگه‌داشتن دهان، محافظت دندان‌ها از پوسيدگي و التيام زخم‌ها در دهان کمک مي‌کند و مانع از عفونت دهان توسط باکتري‌ها، ويروس‌ها و قارچ‌ها مي‌شود. بزاق به هضم غذا کمک مي‌کند و در حس چشايي، جويدن و بلع نيز نقش دارد.

نشانه‌هاي خشكي دهان

از اصلي‌ترين نشانه‌هاي خشكي دهان احساس سوزش در دهان، ترك‌خوردن لب‌ها، بروز آفت و تب‌خال و ضايعات قارچي روي زبان يا اطراف لب‌ها است. بايد بدانيد كه اگر در دهان‌تان حداقل به‌مدت چهار تا 6هفته به‌طور پيوسته احساس سوزش مي‌كنيد و با معاينه به پزشك، هيچ علت دهاني و سيستميك يعني بيماري خاصي براي آن يافت نمي‌شود، بدانيد كه مبتلا به‌نوعي بيماري روان‌تني به نام« سندرم سوزش دهان» هستيد. شايد باتوجه به شيوع انواع سرطان در ميان مردم، ترس برخي افراد نسبت به ابتلاي احتمالي به سرطان با مشاهده هرنوع درد و ناراحتي در نقطه‌اي از بدن كه علتي براي آن پيدا نمي‌كنند، قابل‌باور باشد؛ اما براي درمان چنين افرادي بايد به جنبه‌هاي روان‌شناسي توجه كرد.

دکتر «احمد قائم‌مقامي» متخصص بيماري‌هاي دهان و دندان، بروز سندرم سوزش دهان را ناشي از چنين مشكلات روحي و اضطرابي مي‌داند كه بيشتر در سنين 50 تا 70سالگي و در زنان حدود سه تا هفت‌ برابر بيش از مردان بروز مي‌كند.

«قائم‌مقامي» علت بروز اين بيماري روان‌شناختي را چنين توضيح مي‌دهد: علت ايجاد سندرم سوزش دهان هنوز به‌طور قطع مشخص نيست و ديدگاه‌هاي مختلفي درباره علت آن مطرح‌ شده كه هنوز هيچ‌كدام به اثبات نرسيده است؛ به‌طور مثال يكي از اين ديدگاه‌ها، كاهش ميزان ترشح هورمون‌هاي زنانه يعني استروژن و پروژسترون در دوران يائسگي در زنان، اضطراب و افسردگي، اختلالات خواب، بيماري پاركينسون، اختلالات سيستم ايمني بدن و به‌خصوص ترس از سرطان دهان است. چنين افرادي بيماراني هستند که براي درمان‌شان بايد به جنبه‌هاي روان‌شناسي توجه کرد و حتي دادن داروهاي اعصاب به آن‌ها ممکن است مشکلي را حل نکند.

دلايل سوزش دهان

اگر سوزش و درد در دهان به‌دنبال بروز آفت دهاني، زخم‌هاي ناشي از پروتزهاي دهاني يا همراه ضايعات قارچي ويروسي يا بيماري‌هاي تضعيف‌کننده سيستم ايمني بروز كند، جزو سندرم سوزش دهان به‌شمار نمي‌آيد.

دكتر «قائم‌مقامي» در ادامه مي‌گويد: علائم اين نوع سندرم كه نوعي بيماري روان‌تني محسوب مي‌شود، به‌صورت احساس سوزش در نوك يا يک‌سوم قدامي زبان و گاهي كام و لب‌ها است كه اغلب صبح‌ها به‌هنگام برخاستن از خواب آغاز مي‌شود و تا غروب به حداكثر مي‌رسد، اما هنگام جويدن و خواب تسكين مي‌يابد؛ البته در بسياري از موارد نوع مزمن اين عارضه با افسردگي بروز پيدا مي‌كند، ولي هنوز مشخص نيست كه افسردگي سبب اين عارضه مي‌شود يا سندرم سوزش دهان سبب تشديد افسردگي مي‌شود. ابتلا به پاركينسون نيز به‌علت اختلالي كه در درك تحريك حسي و مزه در دهان ايجاد مي‌كند، مي‌تواند پس از افسردگي و اضطراب از علت‌هاي بروز اين سندرم به‌شمار بيايد.

پيگير خشکي دهان‌تان شويد

فراموش نكنيد كه بزاق دهان، اولين سد دفاعي بدن براي جلوگيري از ورود باكتري و تكثير آن در دهان و دستگاه گوارش و ممانعت‌كننده از پوسيدگي دندان‌ها و بروز بيماري‌هاي لثه‌اي است. پس كاهش بزاق و بروز خشكي و كم‌آبي دهان و زبان، اتفاقي است كه بايد هرچه زودتر با مراجعه به پزشك و دندانپزشک علت‌يابي شود تا از بروز عوارض بعدي پيشگيري شود.

خشکي دهان در خواب

خشکي دهان در خواب اغلب به‌دليل خوابيدن با دهان باز يا خروپف رخ مي‌دهد. مهم نيست که علت آن چيست، خشکي دهان مزمن به‌خصوص در خواب مسئله‌اي است که بايد توسط دندانپزشک متخصص رفع شود. دهان شما به رطوبت نياز دارد؛ به‌خصوص زماني‌که خواب هستيد، اين امر اهميت بيشتري مي‌يابد. بزاق دهان به جلوگيري از پوسيدگي دندان، به‌دليل شستن باکتري‌ها، مواد غذايي و کمک به بلع، کمک مي‌کند. هنگامي‌که دچار خشکي دهان در خواب مي‌شويد، دهان و لثه‌ها قرمز و ملتهب مي‌شوند و احتمال عفونت بالاتر مي‌رود. جدا از اين تأثير بلندمدت، خشکي دهان در خواب مانع خواب خوب و آرامش فرد مي‌شود. بهتر است براي درمان خشکي دهان، با دندانپزشک خود صحبت کنيد؛ اما با استفاده از برخي گام‌هاي ساده نيز مي‌توانيد درد و ناراحتي خود را از بين ببريد. براي شروع، برخي عادات خود را تغيير بدهيد؛ براي مثال مصرف کافئين، قهوه و سيگار را قطع کنيد. درصورتي‌که دچار خشکي دهان هستيد، از غذاهاي شيرين يا اسيدي و آب‌نبات دوري‌کنيد؛ چراکه تا حد زيادي خطر ابتلا به پوسيدگي دندان را افزايش مي‌دهند. درطول روز، مقدار زيادي آب بنوشيد. مايعات به رفع خشکي دهان کمک مي‌‌کنند. براي جلوگيري از خشکي دهان در خواب، توصيه مي‌شود که با خميردندان حاوي فلورايد مسواک بزنيد. ضمن اينكه توصيه مي‌شود که يک دستگاه بخار سرد در اتاق خود قرار دهيد تا رطوبت اتاق را تأمين کند. همچنين يک ليوان آن در نزديکي خود قرار دهيد تا در زمان‌هايي که بيدار مي‌شويد، مقداري آب بنوشيد.

پيشگيري از خشکي دهان

درباره خشكي دهان با پزشک يا دندانپزشک‌تان صحبت کنيد تا علت(بيماري، داروها و...) را بيابد. به خاطر داشته باشيد که معاينه غدد بزاقي ممکن است منجر به تشخيص تورم و انسداد کانال بزاقي يا انسدادهاي تابع آن بشود. در موارد سنگ‌هاي بزاقي، مي‌توان آن‌ها را با اعمال فشار روي غدد يا جراحي خارج کرد. در بيشتر موارد، خشکي دهان گذرا و موقت است و مي‌توان آن را به‌واسطه برخي اقدامات ساده برطرف کرد؛ براي مثال زياد مايعات بنوشيد و از نوشيدن نوشيدني‌ها و خوراکي‌هاي کم‌کننده آب مانند قهوه، ادويه‌جات، غذاهاي شور و... اجتناب کنيد./

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون