نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/14      13:23:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:412


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
نکات ايمني هنگام شنا در دريا
گروه اجتماعی-توصيه مي‌کنيم قبل از شناکردن در دريا، حتما اين مطلب را بخوانيد.
 
 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، ممکن است در استخر شناگر قهاري باشيد، اما اين دليل نمي‌شود که دريا با شما خوب تا کند و حساب‌تان را از بقيه جدا نگه‌دارد. شنا در دريا با شنا در استخر،‌ زمين تا آسمان متفاوت است؛ بنابراين بدون تأمل و احتياط راهي دريا نشويد.

اگر هنوز شنا را کامل فرانگرفته‌ايد، در آبي که عميق‌تر از قد خودتان است، شنا نکنيد.

در بستر درياي خزر به‌ويژه از آستارا تا نکا، برآمدگي‌هاي ماسه‌اي وجود دارد؛ اگر روي برآمدگي ماسه‌اي پاي‌تان را بگذاريد، تصور مي‌کنيد که عمق آب کم است، ولي با کمي جابه‌جايي ناگهان عمق آب افزايش پيدا مي‌کند؛ بنابراين بايد مواظب تغيير ناگهاني عمق آب باشيد تا دچار مشکل نشويد.

اگر حين شنا در مسير جريان شکافنده قرار گرفتيد، سعي کنيد آرامش خود را حفظ کنيد و موقعيت خود را در دريا بسنجيد، بعد تصميم‌گيري کنيد. در اين شرايط هيچ‌گاه با جريان شکافنده درنيفتيد و خلاف جهت جريان به‌سوي ساحل شنا نکنيد. چند دقيقه خود را روي آب نگه‌داريد تا از جريان شکافنده خارج شويد، آن‌وقت به‌حالت مورب به‌طرف ساحل شنا کنيد.

اگر حين شنا موج بعدي به‌ شما نزديک شد، چند ثانيه نفس بگيريد و حدود يک‌متر زير آب برويد تا از ضربه موج در امان بمانيد.

اگر همراه جريان شکافنده خود را به‌حالت شناور نگه‌داشتيد و به خارج از محدوده شکست موج در سمت دريا وارد شديد، ابتدا نفس بگيريد و بعد تقاضاي کمک کنيد؛ آن‌وقت موازي با ساحل شنا کنيد تا به ناحيه‌اي آرام‌تر وارد شويد. نکته مهم اين است که روي امواج بزرگ خود را شناور نکنيد. هنگام نزديک‌شدن امواج کوچک ابتدا موازي ساحل و سپس به‌حالت مورب خود را به ساحل برسانيد.

بيشتر جريان‌هاي ساحلي به‌دليل وجود امواج و شکست آن‌ها ايجاد مي‌شوند. اين جريان‌ها آن‌قدر قوي هستند که حتي ممکن است شناگران ماهر را غرق کنند. امواج معمولا به‌صورت مورب به ساحل نزديک مي‌شوند. اين امواج در عمق معيني ناپايدار مي‌شوند و مي‌شکنند. به‌دليل شکست امواج، جريان‌هاي موازي و عمود بر ساحل شکل مي‌گيرند. جريان‌هاي موازي ساحل معمولا در فواصل معيني با يکديگر برخورد مي‌کنند و با سرعت قابل‌توجهي به‌سمت دريا برمي‌گردند. جريان‌هاي عمودي، جريان‌هاي شکافنده يا جريان‌هاي تند برگشتي ناميده مي‌شوند. اين جريان‌ها در محدوده آب‌هاي کم‌عمق ساحلي به‌وجود مي‌ْآيند و هر سال در آب‌هاي ساحلي ايران در درياي خزر باعث مرگ صدها تن از شناگران مي‌شوند. فردي که از آب بيرون کشيده شده است، بايد به‌سرعت گرم شود. با هر وسيله‌اي که در دسترس است، بايد بدن او را پوشاند تا دماي بدنش بالا رود. در ضمن اگر استفراغ کرد، او را به‌سمت چپ بدنش بخوابانيد تا هرآنچه در دهان دارد، بيرون بريزد. اگر به همان حالت طاقباز بماند، استفراغ ممکن است به داخل ريه‌هايش بازگردد که خطر زيادي دارد.

جدي بگيريد

نجات فردي که درحال غرق‌شدن است، از عهده هرکسي برنمي‌آيد؛ اين يک کار حرفه‌اي است، چون ممکن است به‌جاي نجات، به فرد آسيب بزنيم. شيوه گرفتن سر فرد درحال غرق‌شدن، اهميت زيادي دارد و اگر اين کار اشتباه انجام شود، به ستون فقرات و گردن او آسيب مي‌رسد. وقتي يک ناجي حرفه‌اي فردي را نجات مي‌دهد، اگر بيهوش باشد، از همان زماني‌که در آب است، عمليات احياي تنفسي‌اش را آغاز مي‌کند و حين نجات و کشيدن فرد به‌سوي ساحل، تنفس دهان به دهان انجام مي‌دهد. پس از آنکه مصدوم به ساحل رسيد، اگر هنوز بيهوش بود، بايد به‌سرعت به احياي قلبي به‌وسيله فردي که دانش اين کار را دارد، انجام گيرد؛ بنابراين اگر با غرق‌شدگي يکي از همراهان‌تان مواجه شديد، کار را به کاردان بسپاريد تا مراقبت‌هاي پزشکي را انجام دهد؛ مگر آنکه دوره‌هاي لازم نجات‌غريق را گذرانده باشيد. معمولا کسي‌که از دريا بيرون آورده مي‌شود، به‌دليل موج‌هاي سهمگين و بلعيدن مکرر آب، کمي گيج است؛ تا زماني‌که وي چنين حالتي دارد و کمي گنگ است، چيزي به او براي خوراندن ندهيد؛ حتي آب، زيرا بدن وي حالت طبيعي ندارد و ممکن است نتواند چيزي را به‌درستي قورت دهد.

حتما بايد ريه‌هاي فردي که نزديک به غرق‌شدن بوده و در آب بارها بي‌اختيار بالا و پايين رفته است،‌ مورد معاينه دقيق قرار بگيرد. اگر آب داخل ريه‌ها رفته باشد، بايد هرچه سريع‌تر اقدام‌هاي اورژانسي براي تخليه ريه‌ها انجام شود. معمولا خانواده‌ چنين افرادي در زمان بروز حادثه کارهايي انجام مي‌دهند که اشتباه است و حال مصدوم را بدتر مي‌کند. رايج‌ترين آن‌ها آويزان نگه‌داشتن سر و گردن مصدوم است؛ درحالي‌که بايد حتما سر او روي محلي نرم قرار داده شود. عفونت سينوس، رايج‌ترين عارضه در کساني است که در خطر غرق‌شدن قرار داشته‌اند؛ ازطرفي جريان آب آن‌ها را به‌شدت به کف دريا يا صخره و سنگ‌ها مي‌کوبد و ممکن است استخوان‌هاي‌شان هم آسيب ديده باشد. بعد از آنکه مصدوم کمي هوشيار شد، بدن او را بررسي کنيد و اگر زخم يا کبودي مشاهده کرديد، به‌سرعت به مراکز پزشکي مراجعه کنيد. به‌جز اين موارد، آزمايش‌هاي خون تخصصي هم در موارد خاص انجام مي‌شود. فرد سانحه‌ديده تا چند روز بعد از حادثه، از خوردن غذا و مايعات محرک که باعث استفراغ مي‌شود، خودداري کند.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون