نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/17      10:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:176


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
طبیعت‌گردی، جسم و ذهن ما را شارژ می‌کند!
گروه اجتماعی-گشت و گذاردر طبیعت خواص و فواید زیادی دارد که شاید از آنها خبر نداشته باشید تعدادی از این دلایل را برایتان آورده ایم
 
 

دورشدن از ابزار فناوری
به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، شايد باورتان نشود، هنگام تحقيقات من به مطالب جالبي برخوردم که متوجه شدم يک پارک رفتن ساده، قدم‌زدن روي سبزه‌ها و لب رودخانه و تماشاي غروب خورشيد از روي يک تپه خاکي، چقدر بر سلامت روح و روان ما تأثیر دارد. يکي از ساده‌ترین اثراتش اين است که ما چندساعتی از ابزار فناوری و اثرات مخربش دور می‌مانیم. خيلي از ما عادت کرديم شب و روز با امواج و ابزار تکنولوژي سر کنيم. بعضي از ما که انگار معتاد شده‌ایم. همه ما گاهي نياز داریم براي مدت‌زمان کوتاهي هم که شده با فناوری قطع ارتباط کرده و با دیگران و محیط دوروبرمان بيشتر ارتباط برقرار کنیم؛ فعالیت‌های که در فضای آزاد انجام می‌دهیم، یک سفر جاده‌ای یا اردوی یک‌روزه، گذراندن چند ساعت با پیاده‌روی در جنگل، قدم‌زدن در ساحل و گوش‌دادن به صداي امواج، باعث می‌شود از لحظات لذت ببریم، احساس شادی و نشاط کنیم و کلا حال و هواي‌مان را عوض کنيم.
رهايي از استرس
زندگي ماشيني امروز باعث شده خيلي از آدم‌ها در هر سن و سالي که باشند، هر روز در شرايطي قرار بگيرند که مقداري استرس و فشار به آن‌ها وارد شود. استرس بالا، تأثیر منفی زیادی بر سلامتی ما می‌گذارد. درواقع استرس منجر به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. شناخت و کشف روش‌های صحیح کنترل استرس و اجتناب از بیماری در جسم و روان شما بسیار حائز اهمیت است. روان‌شناس‌ها می‌گویند ارتباط با طبيعت بهترين راه کم‌کردن استرس نگراني و افسردگي است. باید روی سلامتی خود تمرکز کنید و هیچ‌چیزی بهتر از این نیست که وقتی استرس دارید، با طبیعت ارتباط برقرار کنید. اردو رفتن، ورزش در فضای باز و برقراری ارتباط با دیگران می‌تواند سطح استرس، نگرانی و افسردگی ما را کاهش بدهد.

جنب‌وجوش بيشتر
يکي ديگر از اثرات طبیعت‌گردی اين است که ما را به تحرک بيشتر وادار می‌کند. تحرک‌داشتن و انجام فعالیت‌های فيزيکي، کلید بهبود وضعیت روانی و سلامت است؛ چون روان ما را آزاد می‌کند و به ما احساس نشاط می‌دهد. تحرک فيزيکي باعث سوختن کالری می‌شود و به ما احساس سرزندگي می‌دهد. دويدن آرام در ساحل، پیاده‌روی پی‌درپی در جنگل، توپ‌بازی در پارک، شنا در رودخانه همه از فعالیت‌هایي است که علاوه‌بر روح و روان براي سلامت جسم‌مان هم مفيد است.

پاکسازی ريه و مغز با تنفس هواي پاک
يکي ديگر از آثار خوب طبیعت‌گردی تنفس در هواي تميز است. زندگي شهري در بين دود و دم بیماری‌های زيادي را ايجاد می‌کند و اثرات مخربي براي سلامت جسمي و روحي انسان‌ها دارد. با رفتن به دامن طبيعت، مقداری هوای تازه تنفس کرده و ریه و مغز خود را آرام می‌کنید. با اکسیژن اضافی و هوای تازه‌ای که از فضای آزاد دریافت می‌کنید، می‌توانید سروتونین را در بدن خود آزاد کنید(سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی است که به ما احساس شادی و نشاط می‌دهد) و بلافاصله مهارت‌های حرکتی و عملکردهای مغز شما بهبود می‌یابند.

جذب ویتامین‌های ضروري بدن
شايد باورتان نشود گشت‌وگذار در دامن طبيعت باعث می‌شود ميزان جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن افزايش يابد. وقتی در فضای آزاد هستیم، بدن بلافاصله مقدار زیادی نور آفتاب را که دارای ویتامین زیادی است، جذب می‌کند. ویتامین D به بدن در جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند؛ دو ماده معدنی که برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها بسیار ضروری هستند. احساس می‌کنیم که انرژی در درون‌مان جریان یافته است و حال‌مان بهتر می‌شود. فقط باید مراقب نور خورشید باشید و از محافظ استفاده کنید؛ به خاطر بسپارید که قرارگرفتن زیاد درمعرض نور خورشید مضر است و می‌تواند به پوست آسیب برساند.

يک وعده‌ غذای سالم
علاوه بر اين موارد، معمولا خانواده‌ها ترجيح می‌دهند وقتي به دامن طبيعت می‌روند، از غذاهاي خانگي و پخت‌شده در خانه استفاده کنند يا در فضاي آزاد غذا درست کنند. غذايي که جايگزين بسيار خوبي براي غذاهاي آماده و فست‌فودهايي است که معمولا در تعطيلات آخر هفته به‌سمت‌شان کشيده می‌شویم. همراه‌شدن با خانواده براي طبیعت‌گردی، ما را از خوردن يک وعده‌ غذای مضر دور می‌کند.

تقويت مهارت‌های ارتباطي
ترتيب‌دادن برنامه‌های تفريحي طبیعت‌گردی چه با اعضاي خانواده باشد و چه با دوستان و آشنایان، باعث می‌شود ما ارتباط نزدیک‌تری با اطرافيان‌مان داشته باشيم و مهارت‌های ارتباطی‌مان را تقويت کنيم. اردوهاي یک‌روزه و طبیعت‌گردی منجر به داشتن رابطه بهتر، اعتماد و داشتن خاطرات خوب می‌شود و فرصت یک روش متفاوت از برقراری ارتباط را برای ما ایجاد می‌کند. ما را از روزمرگی خارج می‌کند و حس جدید اجتماعی و همکاری را تجربه می‌کنیم. پس برای تعطیلات آخر هفته، کار متفاوتی را برنامه‌ریزی کنید؛ با دوستان خود یا افرادی که برای شما مهم هستند تماس بگیرید و به دامن طبيعت برويد. در آنجا فعالیت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید انجام بدهید، مانند رفتن به پیاده‌روی، اردو یا درست‌کردن یک آتش بزرگ. طبيعت، باتري جسم و ذهن ما را شارژ می‌کند؛ پس اين فرصت طلايي را از دست ندهيد.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون