نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/17      10:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:204


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
نگاهی به تفاوت در توانایی کودکان
الفبای مسئولیت‌پذیری در کودکان
گروه اجتماعی - به گفته کارشناسان مسئولیت‌دادن به کودکان بستگی به توانایی هر کودک دارد و نمی‌توان برای همه بچه‌ها در یک‌زمان و یک سن نسخه مشابه پیچید. باید باتوجه به شناختی که از او به‌دست آوردیم، مسئولیتي را بر دوشش بگذاريم. وقتی کودک آمادگی پذیرفتن مسئولیت را نداشته باشد، نه‌تنها کودک مسئولیت‌پذیری نخواهد شد، بلکه با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد شد.
 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، مسئولیت‌پذیری، مهارت و یک عنصر برجسته در موفقیت انسان است که باید آن را به فرزندان خود بیاموزیم تا راه‌زندگی اجتماعی براي‌شان هموارتر شود. نشان‌دادن احساس مسئولیت یک امر ذاتی نیست، بلکه این ویژگی در خانواده و در روابط اجتماعی رشد خواهد کرد؛ اما ازنظر کارشناسان سپردن مسئولیت زیاد و سختگیری بیش‌ازحد، کودکان را نسبت به پذیرفتن مسئولیت و یادگیری دلزده می‌کند و لذت کودکی را از آن‌ها می‌گیرد.

تفاوت در توانایی‌های کودکان
دکتر لیلا خوشابی، متخصص روان‌شناسی کودکان در گفت‌وگو با امين‌جامعه با اشاره به اينکه مسئولیت‌پذیری کودکان همسن یکسان نيست، می‌گوید: هیچ‌گاه نباید برای همه کودکان همسن و سال نسخه مشابه پیچید. توانایی کودکان برای انجام کارهای شخصی خود در یک سطح نیست؛ بنابراین نمی‌توان گفت چون دوتا بچه همسن هستند، باید کارهای مانند هم را با دقت انجام بدهند؛ اگر این انتظار را داشته باشیم، بی‌انصافی کرده‌ایم و در حق کودک ناتوان‌تر ظلم خواهد شد. این کودک چون مانند همسالان خود نمی‌تواند کارهای خود را به‌خوبی انجام بدهد، مدام با خودش درگیر و ناراحت است که چرا مثلا دخترخاله من می‌تواند کارهایش را با دقت انجام بدهد، اما من از انجام این کار ناتوان هستم؟! با خودش می‌گوید من به درد هیچ‌کاری نمی‌خورم؛ به‌همین‌دلیل دچار سرخوردگی و شکست درونی می‌شود.

وي با انتقاد از اينکه برخی از خانواده‌ها با این دید که بچه‌ها را مستقل بار بیاورند، انتظارهای بزرگانه از کودکان خود دارند، می‌افزاید: این‌گونه انتظارها هم صحیح نیست. اینکه والدین مسئولیتی بالاتر از سن و سال و توانایی کودک به او بدهند، نه‌تنها کودک به رشد عقلی و فکری نخواهد رسید، بلکه دوران شیرین کودکی را از او می‌گیرند؛ ازطرفی هم در درازمدت باوجود اینکه توانایی انجام کارهای شخصی خود را دارد، سهل‌انگاری می‌کند.
ايجاد حس مسئولیت‌پذیری در کودک
کودکان زیر 6سال احتمال اینکه با والدین خود مدام در جنگ باشند و به‌اصطلاح لجبازی کنند زیاد است؛ بنابراین برای اینکه این حس را از او دور کنیم و حس مسئولیت‌پذیری در کودک نهادینه بشود، ابتدا باید در انجام کارهایش مشارکت کنیم؛ مثلا به‌جای اینکه هر روز با او سر جنگ داشته باشیم و مرتب به او بگوییم وسایلت را جمع کن! به او بگوییم بیا تا باهم وسایلت را جمع کنیم. با این عمل حس همدلی و دوستی در او ایجاد می‌شود و برای انجام کارهایش رغبت بیشتری خواهد داشت.

دکتر لیلا خوشابی با بیان اينکه مشارکت‌کردن در کارهایی که وظیفه کودک است، او را از انجام مسئولیتش دور می‌کند، ادامه می‌دهد: اگر این کار تداوم داشته باشد، ممکن است این شبهه را در کودک ایجاد کند که برای انجام هر کاری باید یکی از والدین با او همکاری یا کمک کند؛ بنابراین پس‌ از اینکه والدین حس وظیفه‌شناسی را در کودک خود ایجاد کردند، با او صحبت کنند و به او بفهمانند که تاکنون برای انجام کارهای شخصی‌اش به او کمک کردند و این‌طور نیست که همیشه این اتفاق بیفتد؛ پس از این ‌به بعد باید والدین کمک و حمایت خود را کاهش بدهند تا جایی‌که او دیگر خود کارهایش را انجام بدهد؛ اما اگر غیر از این باشد، کودک انتظار دارد بزرگتر که شد، در انجام تکالیف مدرسه نیز به او کمک کنید. بنابراین از ابتدای سال‌های دبستان به بچه باید یاد داد که انجام تکالیف مدرسه به‌طور محض مسئولیتش با خود کودک است. اگر والدین خلاف آن عمل کنند، دیگر نخواهند توانست خودشان را از این مخمصه نجات دهند.
الگوپذیري کودکان از والدين
اين متخصص روان‌شناسی کودکان بیان می‌کند: هر رفتاری که والدین در خانه انجام می‌دهند یا رفتارهای مربی و معلم در بیرون از خانه برای کودک الگو می‌شوند، یاد می‌گیرد و بروز می‌دهد؛ ‌خواه آن رفتار مطلوب باشد یا نامطلوب؛ بنابراین والدین باید مراقب رفتار خود باشند. والدین بهتر است در مسئولیت‌دادن به کودکان دقت کنند. هرچه مسئولیت كمتر باشد، کار به‌خوبی و باکیفیت تحویل می‌گیرند؛ در این صورت کودک منظم‌تر و حسابگر بار می‌آید. همچنین برای اینکه مشکلی پیش نیاید، والدین بهتر است مرتب حین انجام کار، وظیفه‌اش را به او گوشزد کنند.

دکتر خوشابي در پاسخ به اينکه درصورتی‌که کودک در انجام مسئولیت تخلف کرد چه باید بکنیم، می‌افزاید: ممكن است كودک مسئولیتی را که به او داده‌ شده، انجام ندهد و ازنظر والدین تخلف محسوب بشود؛ در این‌گونه مواقع ابتدا باید با آرامش خطای او را تذکر داد و بعد باید توجه کرد که ببینیم آیا مسئولیتي که به او داده‌ایم، متناسب سن او بوده است يا خير؟! اگر متناسب سنش نبوده،‌ باید تا حدودی به او حق داد؛ از آن نظر كه او هنوز بچه است و گرفتار عالم كودكی؛ بنابراین پذیرفتن هرگونه قیدوبندی مسلما مخالف آزادی و بازی او است.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون