نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/18      10:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:231


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
عضو مهمي که می‌تواند دردسرساز شود
سختی‌های زندگی با طحال بزرگ!
گروه اجتماعی-طحال در زیر دنده‌ها و سمت چپ بدن واقع ‌شده و از یکطرف به کلیه و ازطرف دیگر به معده راه دارد. طحال جزوی از دستگاه لنفاوی بدن محسوب می‌شود و وظایف عمده‌ای مثل تصفیه خون را برعهده دارد و یکی از عضوهای بسیار مهم بدن به‌شمار می‌رود؛ از همین‌رو نگاهی به این عضو مهم و عوارض بزرگ‌شدن آن داریم که در ادامه می‌خوانید.
 
 

عارضه‌ای غیرقابل‌پیشگیری
به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، طحال عضوی ۲۵۰گرمی و به‌اندازه مشت بسته انسان بوده که جزو دستگاه لنفاوی است و زیر قفسه سینه و سمت چپ بدن قرار گرفته است. این عضو کوچک و نرم در دوران جنینی، وظیفه خون‌سازی را به‌عهده دارد؛ اما پیش از تولد نوزاد، این وظیفه مهم را به مغز استخوان واگذار می‌کند و پس‌ از آن تصفیه خون و نیز تقویت سیستم ایمنی را با نگهداری از گلبول‌های سالم قرمز و سفید و پلاکت خون به‌عهده می‌گیرد. این عضو تحت تأثیر عوامل میکروبی و ویروسی یا برخی نارسایی‌های کبدی، بزرگ و دچار بیماری می‌شود. بزرگ‌شدن طحال يکي از مشکلاتي است که می‌تواند فرد مبتلا را با مشکلات جدي روبه‌رو کند.

دکتر بابک بهار فوق‌تخصص خون و سرطان، در اين خصوص می‌گوید: بزرگ شدن طحال به‌خودی‌خود قابل‌پیشگیری نیست، بلکه درمان و کنترل آن به درمان بیماری‌های زمینه‌ای عامل بروز این بیماری بازمی‌گردد. بزرگی طحال در برخی موارد ازطریق معاینه کلینیکی ازسوی متخصص به‌علت قابل‌لمس‌بودن یک برجستگی در زیر دنده‌های سمت چپ بدن قابل‌تشخیص است؛ اما گاهی‌اوقات پزشک فقط با گرفتن شرح‌حال و انجام معاینه، به این عارضه مشکوک می‌شود.

دکتر بهار می‌افزاید: گرچه تشخیص این بیماری ازطریق آزمایش خون و شمارش تعداد گلبول‌های قرمز و سفید و پلاکت‌ها ممکن است، ولی هیچ روشی برای تشخیص بزرگ‌شدن طحال از سونوگرافی دقیق‌تر نیست.

دلیل بزرگ‌شدن طحال
متأسفانه باید گفت که این بیماری به‌خودی‌خود قابل‌پیشگیری نیست، زیرا بیماری‌های زمینه‌ای سبب بروز آن می‌شود. اگر بیماری‌های مسبب آن را بشناسیم و از آن‌ها دوری‌ کنیم، می‌توانیم از بزرگ‌شدن طحال پیشگیری کنیم. وقتی صحبت از درمان بزرگی طحال می‌شود، ذهن متخصصان معطوف به درمان بیماری‌ها و علل ثانویه‌ای می‌شود که به بزرگی طحال منجر شده است. بزرگ‌شدن طحال بیشتر علل عفونی، ویروسی و باکتریایی دارد و در درجه دوم به اشکالات جریان خون و نارسایی‌های کبدی مربوط می‌شود؛ یعنی اگر کبد دچار مشکل و التهاب بشود، به طحال فشار می‌آورد. در برخی موارد، بیماری‌هایی چون روماتیسم و برخی از انواع تالاسمی و حتی در مواردی تومورهای طحال نیز به بزرگ‌شدن آن منجر می‌شود. از عفونت‌هایی که می‌تواند به بزرگی طحال منجر شود، عفونت‌های ویروسی مانند مونونوکلئوز(یکی از بیماری‌های مسری ویروسی در دستگاه تنفس، کبد و دستگاه لنفاوی است که بیشتر نوجوانان را درگیر می‌کند)، عفونت‌های باکتریایی مانند سیفلیس یا عفونت لایه داخلی قلب و عفونت‌های انگلی مانند مالاریا است. همچنین بیماری‌هایی چون سیروز و سایر بیماری‌های کبدی، برخی انواع کم‌خونی و سرطان‌های خون و نیز بروز فشارخون در رگ طحال یا کبد نیز می‌تواند بزرگی طحال را به‌دنبال داشته باشد.
 پیشگیری
کارشناسان به افرادی که دچار مشکل بزرگ‌شدن طحال هستند، توصیه می‌کنند علاوه‌بر رعایت رژیم غذایی سالم، به‌طور روزانه ورزش کنند؛ زیرا این کار باعث بهبود گردش خون و کمک به‌سلامت طحال می‌شود. کارشناسان طب سنتی اعتقاد دارند مصرف برخی مواد غذایی به‌ویژه خوراکی‌های با طبع سرد، شور و ترش می‌تواند سبب بزرگ‌شدن طحال و درنهایت آسیب‌دیدن کبد شود. عفونت‌های باکتریایی، ویروس‌ها، انگل، استفاده از موادمخدر، رژیم غذایی سرشار از خوراکی‌های فست‌فود، تماس با مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده، آفت‌کش‌ها، ابتلا به برخی سرطان‌ها، بیماری سیروز کبدی، اختلالات سیستم لنفاوی، واکنش‌های خود ایمنی مانند آرتریت، ضربه‌های فیزیکی به طحال، داشتن زخم سالک، ابتلا به مالاریا و مواردی از این ‌دست که عوامل جدید برای بزرگ‌شدن طحال هستند.

 بدون طحال می‌توان زندگی کرد؟
نکته مهم در درمان بزرگی طحال، آن است که بسیاری از افراد می‌توانند فقط با درمان علل و بیماری‌های ثانویه‌ای که به بزرگی طحال منجر شده است، اصلاح الگوی فعالیت‌شان و نیز مراقبت از ابتلا به بیماری‌های عفونی به درمان مؤثر این مشکل دست‌یابند و برخی دیگر نیز باید تن به جراحی بدهند.

دکتر بهار با تأکید بر اینکه افرادی که دچار بزرگ‌شدن طحال شده‌اند، باید از ورزش حرفه‌ای و شدید اجتناب کنند، می‌گوید: اگر بزرگ‌شدن طحال تشخیص داده شود، ابتدا پزشک به درمان بیماری‌های مرتبط با این عارضه و در مرحله آخر، روش جراحی فکر می‌کند. البته هر فردی می‌تواند بدون طحال به زندگی خود ادامه دهد، اما از آنجا که این‌گونه افراد بیشتر درمعرض ابتلا به انواع عفونت‌ها قرار دارند، باید پیش از عمل جراحی به آن‌ها واکسن ذات‌الریه چند ظرفیتی طبق دستورالعمل خاصی تزریق شود.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون