نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/18      10:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:100


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
معاون سازمان دارالقرآن
انتشار قرآن در فضای مجازی قانونمند می‌شود
گروه اجتماعی-معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن‌الکریم از قانونمند شدن انتشار قرآن در فضای مجازی خبر داد و گفت: انتشار هرگونه متن قرآنی در فضای مجازی باید با مجوز سازمان دارالقرآن باشد.
 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، احمد زرنگار گفت: اواخر سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای میان مرکز رسانه‌های دیجیتال با سازمان دارالقرآن‌الکریم امضاء شد تا از انتشار هرگونه متن قرآنی با غلط‌های اعرابی و تایپی و امثال آن جلوگیری شود.

وی افزود: بر همین اساس از ابتدای سال به‌دنبال عملیاتی‌کردن این تفاهم‌نامه بودیم و قرار شد با هماهنگی مرکز رسانه‌های دیجیتال و معرفی شرکت‌هایی که کارهای قرآنی می‌کنند، انتشار هرگونه متن قرآنی در فضای مجازی با معرفی مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجوز سازمان دارالقرآن‌الکریم صورت گیرد.

زرنگار تصریح کرد: به‌زودی با هماهنگی‌های انجام‌شده با شرکت‌های فونت‌ساز مانند شرکت‌های نرم‌افزاری مریم که به قلم برتر معروف است و شرکت‌هایی که خط مرحوم نیریزی را منتشر می‌کنند، انتشار هرگونه قرآنی در فضای مجازی با مجوز معاونت نظارت امکانپذیر می‌شود.

  خط عثمان طه
وی در ادامه از جایگزین‌شدن خط‌های قرآنی ایرانی سخن گفت و اظهار کرد: اگرچه خط عثمان طه زیبایی خاص خود را دارد، ولی باتوجه به برخی کاستی‌ها و نوع کتابت آن که عموم مردم با آن مأنوس نیستند، به‌دنبال آن هستیم از خط عثمان طه کمتر استفاده کنیم و بر همین اساس جزوه‌ای ازسوی حجت‌الاسلام علی حبیبی کارشناس قرآنی، زیر نظر آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی به چاپ رسیده و به مشکلات و سختی‌های خط عثمان طه در 6بخش اشاره ‌کرده که این نکات در پایگاه اطلاع‌رسانی معظم‌له قابل‌رؤیت است. به گفته معاون سازمان دارالقرآن‌الکریم، 75 تا 80درصد از قرآن‌های چاپ‌شده در ایران به خط عثمان طه و حدود 20درصد به خط خوشنویسان ایرانی است که فایل این قرآن‌ها به‌صورت رایگان ازسوی سازمان دارالقرآن در اختیار ناشران قرار می‌گیرد.

  گسترش طرح‌های جدید قرآن
زرنگار با اشاره به رونمایی از محصولات جدید سازمان دارالقرآن‌الکریم از خط استاد علیرضا توتونچی در کتابت قرآن حزبی تجلیل کرد و گفت: قرآن حزبی برای اولین‌بار در دو صفحه چاپ می‌شود، درحالی‌که قرآن‌های حزبی معمولا در چهار صفحه و با اشکالات متعددی درحال انتشار است.

وی افزود: قرآن‌های حزبی به خط توتونچی مزایای بسیاری دارد و درصورت یک حرکت ملی، به‌مرور جایگزین قرآن‌های حزبی در مساجد می‌شود؛ ولی فعلا اکثر قرآن‌های حزبی به خط عثمان طه است.

وی همچنین از خط قرآنی واضح به‌عنوان یکی از کارهای خودجوش دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف یاد کرد و ادامه داد: این دانشجویان در قالب گروهی با همکاری جهاد دانشگاهی، اقدام به انتشار فونت قرآنی کردند که شبیه به قرآن قلم برتر است.

زرنگار همچنین از برخی اقدامات شرکت به نشر وابسته به آستان قدس رضوی یاد کرد و یادآور شد: این شرکت فونت قرآنی امیر را با همکاری شرکت گام الکترونیک در تیراژ بالا منتشر خواهد کرد که خط زیبایی است و مردم به‌راحتی می‌توانند با آن انس بگیرند.

  تصحیح قرآن در یک هفته
معاون سازمان دارالقرآن‌الکریم با بیان برنامه‌های این سازمان برای ارتباط بیشتر با ناشران، متذکر شد: در گذشته تصحیح هر قرآن حداقل دو هفته به‌طول می‌انجامید، ولی اکنون تصحیح قرآن طی یک‌هفته تا 10روز انجام می‌شود و با راهکارهایی در حوزه فناوری‌های جدید تلاش داریم تا ضمن ارتباط مجازی با مصححان، این زمان را حتی به کمتر از پنج روز کاهش دهیم که این طرح نیز دوران آزمایشی خود را طی می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات ناشران و چاپخانه‌داران برای انتشار قرآن، توضیح داد: سازمان دارالقرآن جلساتی را با ناشران و چاپخانه‌داران برگزار می‌کند که این جلسات برای آنان بسیار سودمند بوده و تأثیر بسیاری در بهبود روند کار ناشران داشته است که امیدواریم شاهد هیچ‌گونه تخلفی در این زمینه ازسوی ناشران و چاپخانه‌داران یا احیانا بخش صحافی نباشیم.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون