نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/5/22      12:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:4183


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
اهمیت حجاب و عفاف در اسلام
گروه اجتماعی- حجاب و پوشش اسلامي و به‌تبع آن، حفظ نظام خانواده نيز از آن‌رو ارزش‌ دارند که تأمین‌کننده سعادت آدمي و منشأ قرب الهي هستند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، حجاب همواره بخشي عمده از رسالت انبياء و اولیاء(ع)، اديان و علما بوده است؛ به‌طوری‌که يکي از وظايف علماي دين و جامعه، مقوله عفاف است. اساس اسلام سعادت و نجات آدمي است. باورهای ديني و احکام اخلاقي و فقهی در احکام الهي مربوط به پوشش زن نيز با اين فلسفه و حکمت حکيمانه صادر شده است. زن با رعايت حجاب اسلامي، به تهذيب و تزکیه‌نفس و ملکات نفساني پرداخته و قرب الهي را فراهم ساخته و زمینه رشد معنوي مردان در اثر حفظ نگاه را فراهم می‌کند. حجاب از کارکرد اجتماعي نيز برخوردار است؛ غرايز و التهاب جسمي و معاشرت‌های بی‌بندوبار را کنترل و بر تحکيم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشويي جلوگيري و امنیت اجتماعي را فراهم می‌کند.

 اهميت و ضرورت حجاب
اهميت حجاب و پوشش اسلامي تا جايي است که خداوند متعال در بسياري از سوره‌های قرآن از آن به‌عنوان يک ضرورت ياد می‌کند و آن را حافظ انسان در برابر بسياري از بیماری‌های جسمي و روانی می‌داند. ازنظر اسلام حجاب فقط اختصاص به زن ندارد، بلکه نوعي پرده است که در روابط ميان زن و مرد وجود دارد. در اسلام، حجاب مانع گمراهي و خودنمایی و حافظ حرمت و آداب عفت حيا است. هدف اسلام از حجاب آن است که زن مسلمان با فراغت کامل بتواند وظايف و رسالت اساسي خويش را انجام دهد که حفظ نسل انسان، پرداختن به شئون خانه و خانه‌داری، تربيت کودک و اهمیت‌دادن به آن است. دين مبين اسلام حجاب را به‌عنوان عامل مهم حفظ و اعتلای شخصيت فردي و تحکیم بنيان خانوادگي، عفت و اخلاق اجتماعي بر زن واجب فرموده است و حضرت يوسف(ع) و حضرت مريم(س) را به‌عنوان اسوه‌های عفاف و پاکی معرفي کرده است؛ لذا باتوجه به مطالب فوق، اهميت و ضرورت حجاب معلوم خواهد شد.

 حجاب ازنظر محيط خانوادگي
يکي از عوامل اساسي شکل‌دهنده شخصيت فرزندان، محيط است که شامل خانواده، مدرسه و جامعه می‌شود. محيط سالم به ‌دور از سخنان ناپسند و کردار زشت به‌ویژه اعمال منافي‌عفت در رشد شخصيت روحي و اخلاقی فرزندان اهميت فراوان دارد و محیط ناسالم نيز در تزلزل و سقوط شخصيت آنان بسيار مؤثر است؛ لذا محيط فرزندان اهميت فراوان دارد و محیط ناسالم در تزلزل و سقوط شخصيت آنان بسيار مؤثر است؛ بنابراین محيط فرزندان از نوزادي تا جواني بايد کاملا از اعمال زشت و دور از اخلاق، پاک باشد.

 استحکام پيوند خانوادگي
شکي نيست که هرچیزی موجب تحکيم پيوند خانوادگي و سبب صميميت رابطه زوجين شود، براي کانون خانواده مفيد است و در ايجاد آن بايد حداکثر کوشش مبذول شود و بالعکس هرچیزی که باعث سستي روابط زوجين گردد، به حال زندگي زیانبار است و باید با آن مبارزه کرد. اختصاص يافتن التذاذهاي جنسي به محيط خانوادگي در کادر ازدواج مشروع، پیوند زن و شوهری را محکم می‌سازد و موجب اتصال زوجين جوان به‌هم می‌شود. ازدواج در قدیم از اهميت زيادي برخوردار و يکي از آرزوهاي شيرين جوانان بود؛ به‌همين‌دليل زوجين آن را عامل خوشبختي و سعادت همديگر می‌دانستند، ولي امروزه روابط غیراخلاقی زياد شده است و معاشرت‌های آزاد بی‌بندوبار پسران و دختران، ازدواج را به‌صورت يک وظيفه، تکلیف و محدودیت درآورده است.

 استواري اجتماع
کشاندن تمتعات جنسي از محيط خانه به اجتماع نيروي کار و فعالیت، اجتماع را ضعيف می‌کند. برخلاف مخالفان حجاب که حجاب را موجب فلج‌کردن نيروي نيمي از افراد اجتماع می‌دانند، بی‌حجابي و ترویج روابط آزاد جنسي، موجب فلج‌کردن نيروي اجتماع است. آنچه موجب فلج‌کردن نيروي زن است، حبس‌کردن استعدادهاي او است، نه حجاب و عفت که عامل مهمي براي رشد و شکوفایی زن به‌حساب می‌آید و جوانان به‌خصوص دختران با پناه‌بردن به حجاب و عفت، بهتر می‌توانند از آزارهاي مردان چشم‌چران در امان باشند و بیشتر استعدادهاي آن‌ها شکوفا شود.

 نقش بي‌بندوباري و بدحجابي در شيوع فساد
تأثير فوق‌العاده محيط در سازندگي برکسی پوشيده نيست، از اين‌رو هر امري موجب عفت و پاکي عمومي و تعادل فکري، رواني و اخلاقي جامعه و رشد شخصيت انسان شود، براي اجتماع مفيد و لازم است. از آنجا که زندگي انسان جمعي و اجتماعي است؛ جامعه به‌مثابه خانه و خانواده است که حفظ حريم عفاف واخلاق در آن حياتي است، پاکي و آلودگي آن نقش مهمي در سرنوشت افراد به‌ويژه فرزندان و نسل نوخاسته دارد و گناه بسيار بزرگ، لاقيدي و بدحجابي از اين قبيل است؛ بانويي که حجاب و شئون اسلامي را رعايت نمي‌کند، با رفت و آمد در سطح اجتماع عامل غفلت و فراموشي مراقبت الهي و باعث کوري دل‌ها در جامعه مي‌شود و از يکسو گناه و رفتار ناهنجار لاقيدي و خودنمايي فسادانگيز را نشر و ترويج مي‌کند و ديگر زنان را به اين بلاي خانمانسوز گرفتار مي‌کند.
خداوند در قرآن مي فرمايد: «آن‌هايي که دوست دارند زشتي و فحشا شيوع پيدا کند، عذاب‌شان شديد است»؛ چه برسد به اينکه اعمال و گفتار که خود اشاعه فحشا مي‌کند. مراد از فحشا هرگونه رفتار و گفتاري است که زشتي آن بزرگ است؛ اعم از اينکه بي‌حجابي و بدحجابي و انحرافات جنسي باشد. بنابراين جوانان و زنان با فروافکندن لباس حيا و پوشش ديني، همانند آتش سياري مي‌شوند که به هرجا گام نهند، آنجا را آتش مي‌زنند و شخصيت نوجوانان و جوانان را دچار حريق مي‌سازند؛ راستي چه آتش‌سوزي بدتر از اين وجود دارد که خرمن توانايي‌ها و استعدادهاي خود و نسل جديد را مي‌سوزانند و شخصيت و انسانيت آنان و خويشتن را تباه مي‌سازند.

آثار و اهميت حجاب
  موفقیت‌های معنوي: حجاب بال‌های فرشته‌های زمين است. زن پوشيده از بين خود و خدای خود، خداوند را برگزيده است و از بين احکام دين و خواسته‌های نفس، به احکام دين رو کرده است.
 مصونيت و آرامش زن: زني که ديده نشود، مورد طمع قرار نمی‌گیرد. امنيت و آرامش خاطر از آثار بارز حجاب اسلامي است. انسان در پناه محافظ، احساس آرامش بيشتري دارد؛ پوشش ديني نيز نگهبان زن از نگاه‌های آلوده و آسیب‌های احتمالي است که به زن مصونيت و آرامش می‌بخشد و هرچه اين پوشش کامل‌تر شود، درصد امنيت و حفاظت آن بالاتر می‌رود.
  سلامت و زیبایی: حجاب اسلامي تجلي زیبایی‌های معنوي زن است. بدون شک حجاب ديني، زن را از آفات بیماری‌های بسياري بيمه می‌کند و می‌تواند طراوت و جمال او را پايدار سازد. زحمت حجاب حق بیمه‌ای است که زن براي حفظ آرامش و سلامت آرامش خود می‌پردازد؛ زيرا حجاب پرده‌ای است که از ورود تيرهاي نگاه سخنان بيهوده و مشکلات ديگر به درون محيط امن او جلوگيري می‌کند. زن بی‌حجاب آسیب‌پذیر است؛ وقتی‌که زن از حجاب ديني خود خارج می‌شود، آفات فراواني سلامت او را از بين می‌برد.   
   حجاب زن را پاینده‌تر، سالم‌تر و پاکیزه‌تر نگاه می‌دارد.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون