نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/7/19      13:44:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:335


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
نحوه صحيح انتقاد از لباس پوشیدن فرزند نوجوان
گروه اجتماعی- برای انتقاد ازنحوه لباس پوشیدن فرزندان داشتن رفتاری صحیح ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، پسر یا دختر نوجوان شما لباسی با شکل و شمایل جدیدی می‌پوشد و شما از این مسئله ناراحتید؛ چون احساس می‌کنید برازنده فرزند شما و شخصیت او نیست؛ اما نمی‌دانید چه باید کرد؟

اول ‌از همه باید بدانیم که نوجوانان از روی کنجکاوی بسیاری از کارها را انجام می‌دهند و قصد و نیت بدی ندارند؛ اما باید به‌طور مناسب و در مراحل اولیه فاقد استفاده از قوه‌قهریه و با تربیت مناسب، آن‌ها را به انجام‌دادن کار درست تشویق کرد؛ بنابراین براساس روان‌شناسی نوجوانان باید بپذیریم که این‌طور لباس پوشیدن نوجوانان تا حدی از روی غریزه کنجکاوی است؛ از این‌رو بايد روش درست را به آن‌ها آموزش داد.

ابتدا باید جایگزین‌های مناسبی برای نوجوانان تأمین کرد. اگر به نوجوانان و جوانان می‌گوییم نباید از فلان پوشش استفاده کنی یا در شأن تو و عرف جامعه نیست، باید جایگزین مناسبی برای او تعیین کنید تا حداقل یکی از آن‌ها را بپذیرد. این‌طور نیست که بیاییم و مدام این افراد را از کارهایی که انجام می‌دهند، منع کنیم.

نشان‌دادن توانایی‌ها

نوجوانان و جوانان براساس روان‌شناسی خود، به خودنمایی نیاز دارند و در داخل محیط خانه جایی برای این کار موجود نیست. اینکه می‌گوییم باید جایگزین‌های جذاب برای نوجوانان و جوانان ایجاد شود، همه‌اش در جامعه بیرون از منزل نیست؛ بلکه می‌توانیم در درون منزل هم به آنان اجازه خودنمایی منطقی دهیم تا در چارچوب قوانین و فرهنگ و اعتقادات خانواده ایرانی، خود را ابراز کنند.

بزرگترین دغدغه نوجوانان و جوانان، نشان‌دادن توانایی خود است برای اینکه به کسب هویت لازم برسند. بسیاری از نوجوانانی که به مد و انواع روش‌های نوین و نامعمول لباس پوشیدن روی می‌آورند، برخی از نیازهای‌شان برطرف و ارضا نشده است. درحقیقت این نوجوانان ممکن است دچار اختلال روان و رفتار باشند که البته با تربیت درست و توجه والدین، به‌خوبی می‌توانند به هدف خود دست‌یابند.

البته نمی‌توان گفت هر نوجوانی که اهل مد باشد، بیمار است و اختلال رفتاری دارد؛ اما می‌توانیم بگوییم که این‌گونه نوجوانان ازنظر برخی نیازها دچار مشکل هستند و باید به نیازهای آنان توجه کرد. البته بامحبت و درست صحبت‌کردن و بامتانت و راهنمایی درست، می‌توان آنان را به راه درست کشاند. باید پذیرفت که بسیاری از کارها مقتضای سن نوجوانی و جوانی است و باید تا حدودی با آن کنار آمد؛ اما نباید طوری رفتار کرد که نوجوان با زیر پا گذاشتن قوانین اجتماعی، به تخریب جامعه گرایش یابد.

تجزیه‌وتحلیل نوجوان

اگر نوجوان در خانواده ديده شود و او را موردتوجه قرار دهيم و عزت‌نفس او را بالا ببریم، می‌توانیم موجب شویم تا با انجام‌دادن کارهایی مانند خلاف عرف و فرهنگ لباس پوشیدن، به مقابله با آنچه او را تحقیر می‌کند، نپردازد و درحقیقت نه انتقام بگیرد و نه عصیان‌گری بکند.

البته بازهم تأکید می‌کنم که همیشه لباس پوشیدن و تبعیت از روش‌های نو در لباس پوشیدن و اصولا وضع ظاهر، براساس عصیان‌گری علیه والدین یا ناشی از انحراف اخلاقی نیست؛ بلکه نوجوانان براساس مقتضیات سنی خود می‌خواهند خیلی از موارد نوین را تجربه کنند. جلف‌شمردن طرز لباس پوشیدن نوجوان و سبک‌شمردن رفتار او، موجب بهترشدن وضعیت رفتار او نمی‌شود؛ چون با این رفتار درحقیقت نوعی پیش‌داوری انجام داده‌ایم.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون