نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/7/19      13:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:188


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
«پلیس، قانون گرایی، انضباط اجتماعی، امنیت پایدار»
گروه اجتماعی - پلیس به عنوان یکی از عوامل قانونی، عرفی و مشروع، مسئولیت ایجاد نظم و امنیت داخلی در کشور را بر عهده داردو مهم ترین رابط بین حاکمیت و مردم به شمار می رود.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، پنجمین روز از هفته ی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، به نام " پلیس، قانون گرایی، انضباط اجتماعی، امنیت پایدار " نام گذاری شده است.

پلیس به عنوان یکی از عوامل قانونی، عرفی و مشروع، مسئولیت ایجاد نظم و امنیت داخلی در کشور را بر عهده داردو مهم ترین رابط بین حاکمیت و مردم به شمار می رود.

ناجا با تنوع گوناگون در اجرای ماموریت های محوله، ضابط قوه قضائیه در اجرای قوانین و برقراری امنیت مردم و حفظ کشور نیز می باشد.

فرماندهی معزز کل قوا(مد ظله العالی) در مراسم میثاق با ولایت و جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امین در سال جاری چنین فرمودند:« توانایی شما، آبروی نظام جمهوری اسلامی است و قدرت شما، رشادت شما، اقدام شما، حرکت به جا و به موقع شما مایه ی افتخار و سربلندی نظام جمهوری اسلامی است».

حال که بیانات حکیمانه ی معظم له ، برگ زرینی بر افتخارات ناجا افزوده ، شعار پنجمین روز از هفته ی ناجا با عبارت " پلیس، قانون گرایی، انضباط اجتماعی، امنیت پایدار " می تواند به عنوان آیینه و ملاک عمل کارکنان ناجا بیش از پیش و در تمامی ایام باشد.

مطمئنا کارکرد قانون در درجه اول، تنظیم رفتارهای مردم یک جامعه است که می تواند ضمن انتظام بخشی، امنیت را نیز تحقق بخشد؛ اما چرا برخی قانون گریزی می کنند؟ قانون گرایی چه فواید و آثاری برای فرد و جامعه دارد؟ بی قانونی چه آسیب و پیامدهایی ایجاد می کند و سئوالاتی از این دست. اگر بخواهد پاسخی عالمانه داشته باشد، آن پاسخ را باید در بستر فرهنگ جامعه جستجو نمود. هنگامی که قانون مداری به عنوان یکی از ارکان مهم فرهنگی در جامعه مطرح می شود، تکالیفی را در ارتباط با آن برای آحاد جامعه می بینیم که در واقع مسئولیت های شهروندی را در قبال نظم و امنیت می سازد.

لذا امروز نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، با رویکردی مشارکت جویانه در صدد است همپای اقدامات سلبی خود در برخورد با قانون شکنان با توسعه ی اقدامات ایجابی و ترغیبی که با ابزار و روش های مختلف آموزشی همراه است، مبتنی بر پیشگیری اجتماعی، ضمن جلب سرمایه ی اجتماعی، انجام وظیفه نموده و امنیت و آرامش جامعه را در پرتو مشارکت مردمی محقق سازد.

 

احمد کاهه - مدیر کل آموزش همگانی معاونت اجتماعی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون