نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/7/19      13:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:331


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
پلیس برای امنیت؛ امنیت برای همه
گروه اجتماعی - امروزه رسانه ها، با گسترش چشمگیر فناوری، در کنار اطلاع رسانی و انتشار اخبار، ابزار بسیار ارزشمندی در راه توسعه ی آموزش همگانی و بسط و گسترش آگاهی مردم به شمار می آیند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، عوامل فراوانی در شکل گیری انتظام اجتماعی و امنیت عمومی دخیل هستند و امروزه به علت کارکرد ها و وظایف آحاد جامعه، در این راستا توجه به مسائل و پدیده هایی از جمله عدالت اجتماعی، شایسته سالاری، قانون گرایی، آموزش همگانی، انضباط اجتماعی و ... بسیار حائز اهمیت است.

 

از این رو، نیروی انتظامی در سال 1396 و در هفته ناجا، شعار "پلیس برای امنیت، امنیت برای همه" را به منظور ایفای هرچه بهتر نقش خود در جامعه انتخاب کرده و چهارمین روز خود را با شعار محوری " پلیس، آموزش همگانی، مشارکت عمومی، پیشگیری اجتماعی" نام گذاری کرده است .

طبق بند 8 از ماده 4 قانون نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، پيشگيري از جرم، جزء وظايف ذاتي اين نيرو بوده و مطابق بند 18 همین ماده که به " همكاري با سازمان هاي ذيربط در جهت ايجاد و توسعه زمينه هاي فرهنگي لازم به منظور كاهش جرایم و تخلفات و تسهيل وظایف محوله" اشاره دارد، این فرصت فراهم شده تا نیروی انتظامی بتواند ضمن تعامل گسترده با آحاد جامعه، از بستر مشارکت عمومی برای توسعه ی امنیت که مهمترین نیاز جامعه نیز به شمار می رود استفاده نموده و با تسهیل مأموریت های خود خدمت شایسته تری به جامعه ارائه کند.

از این رو " پلیس جامعه محور" وارد ادبیات نیروی انتظامی شده تا با اجتماعی شدن امنیت عمومی، بتوان با کمک نیروهای مردمی و نهادینه کردن ارزشها و اصول فرهنگی فرایند تولید نظم و امنیت اجتماعی، سامان داده شود و شرایطی را ایجاد کند که شهروندان ضمن همکاری با پلیس بتوانند از خود مراقبت کنند.

حال سوال اینجاست که: شما به عنوان شهروندِ لایقِ برخورداری از امنیت، چقدر قانون را در حق دیگران رعایت می کنید؟ چقدر اجرای قوانین را برای اجتماع ضروری می دانید؟ چه مقدار از لزوم وجود قانون برای برقراری نظم و امنیت و به بیان دیگر توسعه ی انضباط اجتماعی برای اعضای خانواده تان سخن گفته اید؟. پر واضح است که شهروند مطلع از حقوق شهروندی خود، و آگاه نسبت به روش های پیشگیرانه ی وقوع جرایم، درجامعه کمتر آسیب می بیند. جامعه همواره نیازمند شهروند هوشیار و آگاه و نخبگان متعهد و دلسوز است.

امروزه رسانه ها، با گسترش چشمگیر فناوری، در کنار اطلاع رسانی و انتشار اخبار، ابزار بسیار ارزشمندی در راه توسعه ی آموزش همگانی و بسط و گسترش آگاهی مردم به شمار می آیند.

نیروی انتظامی به ویژه در سالهای اخیر، سعی داشته همپای اقدامات مقابله ای که با رویکرد سلبی و با استفاده از ابزار بازدارنده­ قانونی در مواجهه با پدیده ها و مسایل مخل نظم و امنیت اجتماعی صورت می گیرد، با نگرش و رویکردی ایجابی، پیشگیرانه و مشارکتی نسبت به رفع ناامنی اجتماعی به صورت ریشه ای اقدام کرده و در این بین به پیشگیری اولیه که مبتنی بر آگاه سازی و افزایش توان خود کنترلی برای درامان ماندن از هر گونه آسیب و نا امنی تأکید کند. بر این اساس اداره کل آموزش همگانی معاونت اجتماعی ناجا تلاش دارد که به طور مستمر آموزه های مورد نظر را به شیوه های متنوع حضوری و غیر حضوری متناسب و فراخور ویژگی های سنی، جنسی و قشری به مخاطبین در مراکز مختلف علمی، آموزشی، محیط های کار، محلات و.... ارائه دهد. با این امید که سهم کوچکی در برقراری امنیت عمومی هموطنان عزیزمان، داشته باشد. ان شاءالله

احمد کاهه- مدیرکل آموزش همگانی معاونت اجتماعی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون