نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/7/26      17:56:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:356


نسخه چاپی
بدعت در دین
گروه اجتماعی - شرع مقدس به علما و دانشمندان با صراحت دستور داده است که وقتی دیدید بدعتی ظاهر می شود باید علمتان را ظاهر کنید وگرنه به لعنت خدا گرفتار خواهید شد.

دین به خودی خود از شفافیت و جلای چشمگیری برخوردار است و چون با فطرت افراد سر وکار دارد برای همگان مطلوب و جذاب است ولی متأسفانه در طول تاریخ ذوق و سلیقه های شخصی، استحسانات عقلی، تعصبها، حب و بغض ها، غرضها ، غرورها و جهل ها باعث شده که گرد و غباری بر چهره آن بنشیند و دردید مردم آن را بدنما کندکه صاحبان این صفات هم کسانی هستند که قرآن مجید درباره ی آنها می گوید : راه خدا را می بندند.

اینجاست که شرع مقدس به علما و دانشمندان با صراحت دستور داده است که وقتی دیدید بدعتی ظاهر می شود باید علمتان را ظاهر کنید وگرنه به لعنت خدا گرفتار خواهید شد.

علی (ع) می فرماید چیزی به اندازه بدعت ضربه به پیکره دین نمی زند. لذا وقتی به تاریخ بعد از رسول خدا (ص) می نگریم، می بینیم عوامل متعددی دست به دست هم داده اند تا اسلام را در نظر ها سبک و خراب کنند که از مجموع آنها، بدعت گزاری را می توان نام برد و این بدعت گزاری انگیزه های فراوانی دارد که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

دنیا طلبی و حب ریاست

یکی از عوامل لغزش در همیشه تاریخ حب دنیا و ریاست خواهی بوده وباید گفت: که الان نیز هست و همین دنیا خواهان بودند که برای رسیدن به مطلوب خود یعنی دنیا دست به هر کاری حتی دین سازی و دین فروشی زدند در این باره رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند هر گناهی را بجزگناه دین سازان بدعت گزار را می بخشد.

- استبداد به رأی

سرآمد مستبدان به رأی ، شیطان بود که در مقابل فرمان خداوند از خودش رای داد و بر آن نظر ماند وحتی در مقابل خداوند بر رأی خویش استدلال کرد. بدین صورت که خدایا آدم از گل ومن از آتش هستم و من از او برترم.

هر کس از روی عصبیت بر رأی و نظر خود بماند و حاضر به تجدید نظر نباشد در خط شیطان است و متأسفانه چنین کسانی را در میان اقطاب و قلندران زیاد سراغ داریم.

امام باقر (ع) می فرمایند: پایین ترین مرتبه شرک آن است که کسی یک رأی را ابداع کند و بر سر آن با دیگران حب و بغض داشته باشد.

- عجله در تصمیم گیری

عامل و انگیزه دیگری که می تواند سبب بدعت شود این است که انسان از روی هوی پرستی در مطلبی که نمی داند نظر بدهد. که این نظر چون از روی نا آگاهی و هوی پرستی است به اضافه و یا کم کردن اصلی از اصول اسلامی خواهد انجامید واین همان بدعت مورد بحث ماست و ما وقتی د ر آفات علم و علما بحث می کنیم به این بلیه به خوبی بر می خوریم.

قرآن مجید می فرماید : بجای دعوت به خدا دعوت به خود می کند. ( آیا دیدی کسی را که هوای نفسش را به عنوان معبود برگزیده است ؟ آیا می توانی حافظ و نگهبان او باشی ؟ )

داستان

در دوران گذشته مردی از راه حلال به دنبال کسب مال رفت و چیزی دستگیرش نشد . از راه حرام رفت باز هم متاعی عایدش نشد. شیطان نزد او آمد و گفت : فلانی ! تو نه از راه حلال و نه از راه حرام نتوانستی چیزی بدست آوری ، می خواهی روشی به تو بیاموزم که دنیایت آباد و پیروانت زیاد باشند گفت: آری شیطان گفت : دین بساز و مردم را به آن دعوت کن چنین کرد و به مال و ثروت و پیروان فراوانی رسید.

روزی از روزها به فکر فرو رفت که این چه کاری بود که من کردم ؟ خلاصه به راه افتاد تا پیروانش را که از راه منحرف کرده برگرداند به تک تک از منحرفان که می رسید توضیح می داد، می گفتند نه تو از دین برگشته ای خلاصه قبول نکردند. نهایتا زنجیری به گردنش انداخت وگفت هرگز آن را نمی گشایم تا آنکه خداوند توبه ام را بپذیرد. خداوند به پیامبری از پیامبرانش وحی کرد که به فلانی بگو به عزتم سوگند اگر آنقدر مرا بخوانی که رگ هایت جدا شود ، پاسخت را نخواهم گفت تا آنکه حتی کسانی را هم که به بدعت مرده اند به راه راست بازگردانی.

نویسنده: حجت الاسلام والمسلمین حسن فیروزی نیا کارشناس ارشد معارف اسلامی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون