نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/8/17      15:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:272


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
با همسرمان چگونه برخورد کنیم؟‌
گروه اجتماعی - آیا تا به حال فکر کرده ‏ایم که می‏ توانیم با کمی سعی و تلاش، زندگی مشترکمان را سرشار از شادی و محبت کنیم؟

کسی نمی‏ تواند ادعا کند که تا به حال با همسرش مشاجره نداشته و از همسرش نرنجیده است. بعضی ‏ها به خاطر جر و بحث ‏هایی که پیش می ‏آید، احساس می‏ کنند که ازدواجشان موفق نبوده است. با این حال، خود را ناگزیر به سازش با همسر می‏ دانند، اما اختلاف آنها مثل آتش زیر خاکستر، باقی می‏ ماند. در این موارد، لازم است هر یک از زوجین فقط این سؤال را از خود بپرسند که «چقدر برای بهبود روابطمان زحمت کشیدیم؟»  اغلب ما در برابر این سؤال، ابروها را بالا انداخته، و قیافه‏ ای حق به جانب، می‏ گوییم : « خیلی ».

_ آیا تا به حال سعی کرده ‏ایم که ریشه اختلافات را پیدا کنیم و مسائلی را که سد راه خوشبختی ماست، برطرف کنیم؟

_ آیا تا به حال خواسته‏ هایمان را در کفه ترازوی ذهنمان گذاشته‏ ایم تا ببینیم کدام ارزش را باید فدای ارزش دیگر کنیم؟

_ آیا تا به حال فکر کرده‏ ایم که ما می‏ توانیم با کمی سعی و تلاش، زندگی مشترکمان را سرشار از شادی، عشق و محبت کنیم؟

نارضایتی‏ های کوچک

نارضایتی‏ های کوچک را دست کم نگیریم؛ چون اغلب همین‏ ها هستند که سد راه خوشبختی هستند، مثل بگو مگوها، نیش زدن‏ ها، دخالت ‏ها، ناسازگاری‏ ها، ناکامی‏ ها، غرورها و منت گذاشتن ‏ها.

اگر در برابر این مسائل کوچک از خود گذشت نشان دهید، راه های جدیدی برای دوست داشتن زندگی و همسرتان باز خواهد شد و به یک نیروی فزاینده مثبت، دست خواهید یافت. در این جا برای نمونه، چند راه را به شما یادآوری می‏ کنیم؛ سعی کنید راه‏ های دیگر را خودتان کشف کنید.

منت نگذارید

منظور کردن کارهایی که برای همسرتان انجام داده ‏اید یا حتی گذشتی که به خاطر او کرده‏ اید، برای هر یک از طرفین، همیشه وسوسه‏ انگیز است. این وسوسه را بشناسید و آن را از خود دور کنید. این مسئله، یکی از مواردی است که جرقه اختلافات زوجین را فراهم می‏ کند. ما نباید توقع داشته باشیم که همسرمان به خاطر هر کاری که انجام می‏ دهیم، از ما قدردانی کند. اگر زوجین، توقع قدردانی داشته باشند، نتیجه آن ناخرسندی و به رخ کشیدن کارهایی است که در طول روز انجام می‏ دهند و اگر یکی از زوجین این کار را انجام دهد، طرف مقابل نیز قطعاً تحریک شده، به دفاع از خود می‏ پردازد.

ما نباید از این‏که برای خوشبختی‏ مان کاری انجام داده ‏ایم ناراضی باشیم، از این‏ که من بچه‏ ها را به مدرسه رساندم، خانه را من تمیز کردم، خرید را من کردم، بچه‏ ها را من حمام بردم . منظور کردن این کارها، به معنی نارضایتی ما از آنهاست و بی‏ گذشت بودنمان را نشان می‏ دهد و در این صورت، چه بخواهیم و چه نخواهیم، همسرمان فکر می‏ کند که بر سر او منت می‏ گذاریم و مهمتر این‏که یادآوری این کارهای به ظاهر سخت، آن هم به طور دائم باعث می‏ شود که نسبت به همسرمان، احساس خشم کنیم و کم کم عشق و محبت در زندگی کم‏ رنگ می‏ شود و کنایه‏ زدن‏ ها شروع شود و هر روز بیشتر از روز قبل، نیروی خود را به خاطر این مسائل بی‏ارزش، از دست می‏ دهیم و عادت می‏ کنیم که هر روز، فهرست بلند بالایی را از کارهایی که انجام داده‏ ایم را به رخ همسرمان بکشیم.

در این مواقع، هر گاه احساس کردید نسبت به همسرتان خشمگین هستید، وقتی که احساس کردید کار نادرستی انجام داده است، لحظه‏ ای صبر کنید، به یاد بیاورید لبخندی بر لب بیاورید و عصبانیت را به مرور زمان و با تمرین، از فهرست عادت‏ هایتان حذف کنید. در این صورت، تأثیر آن را در همسرتان خواهید دید. این کار، گامی بزرگ در جهت بهبود روابط خواهد بود و هر روز، علاقه‏ تان به زندگی مشترک و شریک زندگیتان، بیشتر خواهد شد.

توقع نداشته باشید همسرتان بی‏ نقص باشد

وقتی به همسرتان می‏ گویید « چرا این طور هستی » یا « چرا خودت را عوض نمی‏ کنی » از او توقع دارید که چه جوابی به شما بدهد؟ خودتان را جای او بگذارید، اگر کسی از شما این سؤال را بپرسد، چه جوابی می‏ دهید؟ اغلب ما فکر می ‏کنیم که عملکردمان درست است و شاید ذاتاً نمی ‏توانیم خودمان را اصلاح کنیم. وقتی چنین سؤالی را از همسرتان می ‏کنید، او تصور می‏ کند که آن کسی نیست که شما می‏ خواستید و در انتخابتان اشتباه کردید و این مسئله ای نیست که از ذهن کسی بیرون برود و نباید توقع بهبود روابط را بعد از زدن چنین حرف‏ هایی داشت. بعضی ‏ها این سؤالات را از همسرشان نمی‏ پرسند، بلکه این ها را به جای این‏که از همسرشان بپرسند، از خودشان می‏ پرسند که این هم به مراتب بدتر است؛ زیرا در این صورت، خودمان فکر می‏ کنیم که اگر او شخص دیگری بود، آن وقت من خوشبخت بودم و اوست که باید عوض شود و هیچ راه دیگری نیست.

حال اگر فکر می‏ کنید که جواب خوشبختی شما در شخص دیگری است، کاملاً اشتباه می‏ کنید؛ چون هیچ کسی را در دنیا نمی‏ توانید پیدا کنید که با تمام عقاید شما موافق باشد و این طبیعی است، پس با نظام طبیعت نجنگید، بلکه در کنار آن زندگی کنید و خودتان را با چیزی که است وفق دهید.

شما می‏ توانید بار مسئولیتی را که از او توقع دارید، از دوشش بردارید و روابط را اصلاح کنید. در این صورت، با ایجاد صمیمیت، کم کم به چیزهایی که می‏ خواستید برسید، به همسرتان وقت بدهید تا خواسته‏ های شما را کشف کند و حتی اگر زحماتش برای برآورده کردن این خواسته‏ ها نتیجه‏ ای نداد، او را دوست بدارید و به وجودش افتخار کنید.

عادت‏های عجیب خود را بشناسید

به نظر شما خنده ‏دار نیست که کسی را با تمام وجود دوست داشته باشید، ولی به خاطر مسائل کوچکی، مثل پرتاب کردن جوراب‏ ها در اطراف خانه و یا نشستن ظرف ‏های آشپزخانه، محبت تان تبدیل به خشم شود؟ بنابراین، بهتر است که اول عادت‏ های خودمان را کشف کنیم و اگر هم عادت بدی را در همسرمان کشف کردیم، مشکل او را مشکل خودمان بدانیم.

تهیه تنظیم: کارشناس اجتماعی ناجا- گیلان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون