نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/8/20      13:41:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:366


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
زن و حجاب، پاسخی به یک پرسش
گروه اجتماعی - عفت به خویشتنداری در برابر شهوات نفسانی و هوس های شیطانی گفته می شود و نوعی منش درونی است که در رفتار انسان آشکار می شود.

سئوالی که بسیار پرسیده می شود این است که رابطه حجاب و عفت چگونه رابطه ای می تواند باشد؟ آیا این دو لازم و ملزوم یکدیگر نیز هستند؟

حجاب جزئی از عفت است و با پوشش محقق می شود، ولی عفاف صرفا با پوشش محقق نمی شود، پوشش اگر همراه با افعالی چون ناز و عشوه و نگاه به نامحرم و بی باکی در برابر محرمات الهی باشد ، پوشش غیر عفیفانه است، به بیانی دیگر، عفاف حالتی درونی است و حجاب به ظاهر و شکل بر می گردد . یعنی یکی ظاهری است و دیگری باطنی . میان حجاب و عفت تاثیر و تاثر متقابل وجود دارد، هرچه حجاب و پوشش ظاهری بیشتر و بهتر باشد ، این کار در تقویت و پرورش درونی عفت اثرگذارتر است و هرچه عفت درونی تر باشد سبب حفظ بیشتر حجاب ظاهری می شود .

حجاب میوه عفاف و عفاف ریشه حجاب است. حجاب مقتضای حیا و عفت است و زمانی که حیا و عفت به درجه کمال برسد ، نمودش در حجاب بروز و ظهور می کند.

بنابراین ، آنچه مسبب تحقق کارکردهای حجاب در جامعه می شود، پوشش عفیفانه است وگرنه پوشش بدون عفاف نمی تواند برای فرد و جامعه آثار و برکات چندانی داشته باشد .

اگر این دو با هم پیوند بخورند ، خیرات و برکات ناشی از آن پدیدار می شود .

بر همین اساس پیامبر مکرم اسلام (ص) در رهنمودها و نیز در سیره عملی خویش بر جلوگیری از ارتکاب اعمالی که منافی عفت فرد و جامعه است تاکید فرموده است .

آن حضرت اصرار و تاکید بر جلوگیری از اختلاط زن و مرد به عنوان عاملی عفت سوز داشتند و حتی دستور داده بودند که زنان و مردان شرکت کننده در نماز جماعت همزمان از مسجد خارج نشوند و نهایتا برای مسجد 2 درب ایجاد شد که زنان از یک در و مردان از در دیگر به مسجد رفت و آمد کنند .

در حدیثی از آن بزرگوار آمده است

عفت زینت بانوان است و نیز توصیه فرموده اند که بانوان، حتی نسبت به نوجوانی که در آستانه بلوغ قرار دارد نیز احتیاط کرده و عفیفانه برخورد نمایند. ( منبع :کتاب راز حجاب - مسعود صفی یاری )

تهیه و تنظیم :  کارشناس "کمیته ترویج فرهنگ عفاف و حجاب"معاونت اجتماعی - کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون

ارتقاء امنیت وب با وف بومی