نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/8/22      15:35:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:228


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
آينه عبرت 128
زندگي بدون مادر
گروه اجتماعی - طلاق به عنوان جدايي يكديگر به كاركرد خانواده صدمه مي زند و مانع از ارضاي بسياري از نيازهاي فيزيولوژيك و عاطفي فرزندان مي شود.
 

 

دختر نوجوان وقتي وارد اتاق مشاوره شد و روي صندلي نشست، شروع به گريه كرد و گفت نمي خواهم زنده باشم چرا دست از سرم بر نمي داريد، كمي بعد از اينكه آرام شد گفت: من تك فرزند خانواده اي هستم كه 9 سال پيش از هم متلاشي شد، پدر و مادرم از هم طلاق گرفتند و من در حال حاضر با پدرم زندگي مي كنم و گه گاهي هم مادرم را مي بينم.

او ادامه داد 9 سال است كه زندگي بدون مادر را تجربه مي كنم، پدرم اما بعد از طلاق مادرم بهانه گير و حساس تر شده او بيش از حد به من حساسيت نشان مي دهد، دائماً مرا زير نظر مي گيرد، رفتارهاي پدرم باعث شده تا جلوي دوستان و همكلاسي هايم سرافكنده شوم، اجازه خيلي از كارها را به من نمي دهد، وقتي زندگي خودم را با دوستانم مقايسه مي كنم مي خواهم از غصه دق كنم.

پدرم مرا از انجام خيلي كارها محروم مي كند، قبلاً هم نسبت به مادرم بدبين و بي اعتماد بود و حالا هم با من اين گونه رفتار مي كند، ديگر از دست كارهاي پدرم خسته شده ام چندين بار تصميم به خودكشي گرفتم، اما هر بار پشيمان شدم ولي اين بار تصميم را عملي كردم و يك مشت قرص خوردم و ديگر هيچ چيز نفهميدم، وقتي چشمانم را باز كردم ديدم در بيمارستان هستم، متاسفانه پدرم به موقع اورژانس را خبر كرده بود و من نجات پيدا كردم. اما من نمي خواهم ديگر با پدرم زندگي كنم از طرفي چون مادرم ازدواج كرده نمي توانم پيش او باشم لطفاً به من كمك كنيد.

 

طلاق زمينه ساز بروز صدمات روحي و رواني در فرزندان

خانم نسيبه جعفري كارشناس ارشد رواشناسي عمومي، در اين باره اظهار داشت: طلاق والدين و اختلافات بين زوجين منجر به بروز آشفتگي در اين نوجوان شده و همچنين عدم نظارت و توجه و حضور مادر در كنار آن دخالت ها و ايرادگيري هاي پدر و محدود نمودن دخترش باعث شده كه او دست به خودكشي بزند.

وي افزود: طلاق به عنوان جدايي يكديگر به كاركرد خانواده صدمه مي زند و مانع از ارضاي بسياري از نيازهاي فيزيولوژيك و عاطفي فرزندان مي شود.

كارشناس ارشد روانشناسي عمومي اظهار داشت: اگرچه واكنش نوجوانان و جوانان نسبت به طلاق والدين به دليل رشد شخصيتي، پختگي و استقلال نسبي سبب مي شود كه آن ها آسانتر بتوانند با وضعيت طلاق كنار بيايند، اما آنها نيز نسبت به طلاق والدين خود آسيب پذيرند و با افسردگي و اضطراب به طلاق واكنش نشان مي دهند.

وي تصريح كرد: در مورد مذكور هم مشاهده مي شود كه دختر بعد از طلاق والدين خود دچار نوعي افسردگي شده و اضطراب مزمن و افسردگي از نشانه هاي مهم رفتاري هستند كه منجر به خودكشي مي شوند.

جعفري عنوان داشت: اين دختر نوجوان با ناكامي به وجود آمده در زندگيش آن را غير قابل تحمل دانسته و تنها چاره باقي مانده را مرگ مي داند و به سراغ راه حل هاي ديگر نمي رود، در اين مورد افسردگي، ازهم گسيختگي روابط صميمانه، انزواي اجتماعي و بخصوص مقايسه زندگي خود با هماسالان را تاثير بسزايي در بروز اين حادثه داشته است.

وي بيان داشت: با توجه به اينكه دختر نيازمند به وجود مادري دلسوز در اين شرايط را دارد اما زندگي با پدري كه درحال حاضر قادر به رسيدگي به مسايل دختر خود نيست اوضاع را بدتر كرده است.

 

تهيه و تنظيم: كارشناس رسانه حميد رضا محمدي - اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون