نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/8/23      13:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:359


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
آمادگی در برابر زلزله
گروه اجتماعی - چگونه خطرات ناشی از زلزله را کاهش دهیم تا بتوانیم در مقابل این بلای طبیعی ایستادگی کنیم.
 

علل به وجود آمدن زلزله

فشاری که باعث شود در سنگ گسستگی بوجود آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت کنند، و جابجا شوند،گسل گفته می‌شود.

بطوری که در ابتدا فشار و نیروهای درونی ممکن است باعث ایجاد یکسری لرزه‌های خفیف و کوچک در سنگ ها شود که پیش لرزه نامیده می‌شود. بعد از اینکه فشار درونی بر مقاومت سنگ ها غلبه کرد انرژی نهفته آزاد می شود و زمین لرزه اصلی رخ می‌دهد، البته نباید از اثر لرزش های کوچکی که بعد از زمین لرزه اصلی نیز اتفاق می‌افتد و به نام پس لرزه معروف هستند، چشم پوشی کرد. لرزه ، پیش لرزه ، لرزه اصلی و پس لرزه مجموعا یک زمین لرزه را نشان می‌دهند.

 

آمادگی در برابر زلزله

مرحله پیش از وقوع زلزله

پیش از وقوع زلزله باید وضعیت خانواده خود را از نظر آمادگی در مقابله با وقوع زلزله، مورد ارزیابی قرار دهید و در اسرع وقت نسبت به رفع نقایص اقدام نمایید. باید توجه داشت که در بسیاری از موارد رعایت برخی نکات ساده و به نظر ابتدایی می تواند جان افراد خانواده را حفظ نماید.

 

برخی از موارد ساده ای که باید به آنها توجه نمود عبارتند از

● لوازم منزل از جمله قفسه ها و کمدها کاملاً در جای خود محکم شده باشند.

● هیچ شیء سنگینی بالای قفسه ها و کمدها قرار نگرفته باشد.

● کپسول های آتش نشانی آماده باشد و روش استفاده از آنها را نیز بدانید.

● در آشپزخانه ظروف سنگین و چینی در قفسه های پایین چیده شده باشد.

● ظروف از قفسه ها بیرون نریزند.

● مخزن های مواد سوختی کاملاً محکم و ایمن باشند.

● هیچ گونه ماده قابل اشتعال در نزدیکی بخاری های نفتی یا اجاق های گازی قرار نداشته باشد.

● سیلندرهای گاز کاملاً محکم باشند و اتصالات ایمنی برای آنها تهیه شده باشد.

 

چگونه خطرات ناشی از وسایل منزل را کاهش دهیم

- قطعات بزرگ اسباب و اثاثیه  منزل و وسایل برقی اگر به شیوه ای مناسب در جای خود محکم نشوند، می توانند خطرآفرین باشند.

- بررسی های دقیق برای کسب اطمینان از اینکه احتمال سقوط اشیاء وهمچنین خطر آتش سوزی وجود ندارد، ضروری است. به منظور اطمینان از ایمنی کامل وسایل منزل، این وسایل باید همواره مورد بازرسی قرار گیرند.

- برای جلوگیری از بیرون ریختن ظروف سنگین و شکستنی از قفسه ها و ایمنی بخشیدن به آنها، پارچه های نرمی را زیر ظروف قرار داده و با روش های ساده مانع از باز شدن درب آنها شوید.

- کمد، دراور و وسایل دیگر را به ستون ها یا دیوارها محکم ببندید. دقت کنید فضای خالی بین وسایل و دیوار باقی نماند. قفل های محکمی به درهای قفسه ها بزنید و آنها را محکم و ثابت کنید.

- بست هایی را در اطراف قفسه های کتاب های ببندید تا از ریختن کتاب ها جلوگیری شود.

- برای ایمنی بخشیدن به لامپ ها و لوسترهای آویزان، آنها را به وسیله سیم هایی از سه نقطه محکم به سقف ببندید. مطمئن شوید لوسترها به سقف کاملاً متصل شده اند و بر اثر لرزش های شدید از جا کنده نمی شوند.

- از قرار دادن وسایل سنگین بر روی کمدها حتی الامکان پرهیز نمایید و در صورت ضرورت آنها را با وسایل مناسب به دیوارها محکم کنید.

 

مکان های ایمن و بی خطر در طول زلزله

بسیاری از مردم با فرو ریختن وسایل و شکستن شیشه ها آسیب می بینند. اتاق های خواب بدون مبلمان سنگین، بهترین و مطمئن ترین مکان است. اما اگر مایل هستید از مبلمان استفاده کنید، با انتخاب وسایلی با ارتفاع کمتر یا با در نظر گرفتن فضای کافی و مناسب برای پناه گرفتن و دور شدن از این وسایل، احتمال خطر را به حداقل برسانید.

نحوه آزاد شدن انرژی زلزله

ممکن است یک زلزله به همراه خود پیش لرزه و پس لرزه‌هایی داشته باشد، که این دو قبل و بعد از زلزله اصلی ممکن است وقوع یابند، به عبارتی دیگر این موضوع به نحوه آزاد شدن انرژی زلزله بستگی دارد. بطوری که انرژی زلزله بصورت های زیر آزاد می شوند.

پیش لرزه

گاهی اوقات از بروز زلزله اصلی ، یکسری زلزله‌هایی با بزرگی کمتر از زلزله اصلی به وقوع می‌پیوندند که معمولا فراوانی آنها با نزدیک شدن به زمان وقوع لرزش اصلی ، افزایش می‌یابد.

لرزش اصلی

همان زلزله اصلی بوده که بواسطه آن اکثر انرژی ذخیره شده در سنگ ها یکباره آزاد می شود .

پس لرزه

زلزله‌های خفیفتری که غالبا پس از لرزش اصلی، از حوالی کانون زلزله اصلی منشأ می‌گیرند، را پس لرزه می‌گویند. پس لرزه‌ها می‌توانند حتی تا سال ها پس از وقوع زلزله‌های اصلی نیز به طول انجامد.

دسته لرزه

مجموعه‌ای از تعداد زیادی زلزله که در یک منطقه محدود در مقطع زمانی در حد هفته تا چند ماه به وقوع می‌پیوندد. دسته لرزه‌ها غالبا در نواحی آتشفشانی دیده می‌شوند.

ریز لرزه

زلزله‌های ضعیفی هستند که بزرگی آنها 3 ریشتر و یا کمتر از 3 بوده و غالبا افزایش ناگهانی و نامنظم آنها نشانه قریب الوقوع بودن زلزله اصلی می‌باشند.

 

مهم ترین نیازها بعد از زلزله

تغذیه، بهداشت، عملیات نجات و کمک به دیگران که برای این عملیات نیاز به تجهیزاتی داریم که جمع آوری آنها بعد از زلزله می تواند غیر ممکن باشد. پس بهتر است قبل از وقوع زلزله آنها را آماده کنید و در یک کیسه و در یک مکان امن قرار دهید.

با این تجهیزات می توانید خود و خانواده خود را بعد از زلزله تا رسیدن نیروهای امداد و نجات تا 72 ساعت و یا بیشتر در خانه، محل کار یا اتومبیل خود حفظ کنید.

شما باید مایحتاج خود را بر اساس تشخیص خود در منزل، محل کار و در اتومبیل شخصیتان آماده کنید.

 

تهیه و تنظیم: کارشناس معاونت اجتماعی - قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون