نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/8/29      14:34:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:849


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
امر به معروف و نهي از منكر
گروه اجتماعی - امر به معروف و نهي از منكر سبب رشد جامعه ، نجات انسان از سقوط و نشانه غيرت ديني و احساس مسئوليت است.
 
 

 

لازمه حيات و ثبات در يك جامعه، تعامل متقابل اعضاي آن است و براي پايداري و دوام اين تعامل، اعضاي يك اجتماع بايد الگوهايي معين و شناخته شده داشته باشند.

براي اينكه يك جامعه بتواند حيات خود را حفظ كند و از بي نظمي و نقصان ايمن باشد، نياز به حفظ و بقاء ويژگي هاي بنيادي و اساسي گروه هاي اجتماعي دارد، كه تحقق اين مولفه ها به خوبي در دو فريضه امر به معروف و نهي از منكر در دين اسلام مورد تاكيد قرار گرفته است.

فرايند دروني شدن يا نهادينه شدن هنجارها و ارزش ها نياز به ابزاري كارآمد و روشي دقيق و منسجم دارد، تا باعث تحقق و پيشبرد امور شود، و دو فريضه امر به معروف و نهي از منكر که از مهم ترين واجبات دين اسلام است به خوبي بتواند داراي اين كاركردهاي اثربخش باشد.

امام باقر (عليه السلام) مي فرمايند: « به وسيله امر به معروف و نهي از منكر راه ها ايمن مي شود » كه اين خود نشان دهنده اهميت امر به معروف و نهي از منكر براي جلوگيري از فساد و سوق دادن جامعه به سوی اصلاح است.

 امر به معروف و نهي از منكر از سويي، فرايند ايجاد شناخت و شكل دهي بايد ها و نبايدهاست كه شاخصه هاي اجرايي آن در بستر جامعه، در آموزه هاي ديني به خوبي بيان شده و ياد خدا و خدمت در مسير رضايت حق تعالي را در نظرگرفته است.

چنانچه، لقمان در نصيحت به فرزندش به دو چيز تاكيد كرده است: "خداوند و مرگ را فراموش نكن " اين دو از موضوعات اساسي است چرا كه كسي كه خداوند را فراموش نكند و متوجه باشد خداوند ناظر و شاهد اعمال انسان است، در هيچ برهه اي از زندگي خود گناه نمي كند.

 آن هايي كه امر به معروف و نهي از منكر مي كنند از سر عشق به اسلام ، مكتب و براي سلامتي جامعه كار مي كنند،‌ افرادي هستند كه باعث تشويق نيكوكاران در جامعه، و مايه تذكر و آگاه كردن افراد خاطي شده و جامعه را به سوي خوبي ها هدايت مي كنند.

 اساس كار امر به معروف ونهی از منکر در جامعه تربيت صحيح فرزندان، دلگرمي، فعاليت و پويايي، جبران كمبود ها و تقوا می باشد، امر به معروف و نهي از منكر سبب رشد جامعه، نجات انسان از سقوط و نشانه غيرت ديني و احساس مسئوليت است.

پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند: " مومن آينه مومن است " پس نتیجه می گیریم که، مومن بايد آينه مومن باشد چرا كه آينه از روي صفا و وقتي كه خودش گرد و غبار و كثيفي نداشته باشد عيوب را نشان مي دهد .

 

نویسنده: کارشناس معاونت اجتماعی افسانه کلهر- استان مرکزی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون