نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/9/11      14:6:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:1279


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
تاثیر بد حجابی بر افراد جامعه
گروه اجتماعی - زنان بدحجاب نمی دانند که چه ضربه های جبران ناپذیر خانمان سوزی بر پیکره جامعه وارد می سازند.

 بد حجابی و بد پوششی، در جامعه‌ای که برخلاف هنجارهای عرفی و دینی آن باشد مشکلات فراوانی به وجود می آورد. متاسفانه در برخی از فصل های سال برخی به بهانه هایی از پوشش های نا متعارف استفاده می کنند، که در صورت تذکر و یا برخورد اجتماعی با این افراد با این استدلال که نوع پوشش امری شخصی است مواجه می شویم و اینکه گناه کارشان را خدا به پای فرد دیگری نمی نویسد.

این استدلال ها بسیار غلط و غیر منطقی است. چگونه می توان در یک اجتماع حضور پیدا کرد اما ادعا کرد که برآن اجتماع تاثیر گذار نبوده و نوع پوشش فضای دیداری جامعه را تغییر نمی دهد.

یکی از اصول دین مبین اسلام امر به معروف و نهی از منکر است که مراحل مختلف دارد و اگر فردی در مقابل منکر مسلمان دیگری سکوت کند باید در محضر خدا پاسخگو باشد.

یکی از دلایل افزایش طلاق در جامعه نوع پوشش بد مردان و زنان آن جامعه است. وقتی زن یا مردی پوشش نامناسب به تن می کند و در اماکن عمومی حاضر شده و به راحتی خود را تبدیل به نمایشگاه متحرکت کرده که بابت آن حتی سودی هم عایدش نمی شود، به دیگران القا می کند که وی زیباتر و جذاب تر از دیگران حتی همسران شما در جامعه است.

آرامش و امنیت والاترین نعمتی است که خداوند به جامعه عنایت می فرماید و می توان گفت، اگر جامعه ای فاقد آن باشد به یک معنا، هیچ چیز ندارد و با وجود امنیت، همه چیز دارد. سلامت جسمی و روحی روانی جامعه در سایه امنیت حفظ می شود و خلاقیت و نوآوری بروز می کند. زنان بدحجاب نمی دانند که چه ضربه های جبران ناپذیر خانمان سوزی بر پیکره جامعه وارد می سازند.

متاسفانه برخی مردان و زنان با دیدن چنین افرادی در جامعه توقعاتشان از همسران خود بالا می رود و حتی به راحتی این را اظهار می کنند.

بدحجابی، علاوه بر این که خود یک ناهنجار اجتماعی به شمار می آید و جامعه را به بی بند و باری می کشد، زمینه ساز بسیاری از زشتی های اخلاقی است. وقتی به پوشش و متانت بی اعتنایی شود، مسائل اخلاقی دیگر از جامعه رخت بر بسته و بدلباسی و مدپرستی را رواج می دهد. وقتی یک زن با حجاب بد خود به خودش احترام نمی گذارد به دیگران این پیغام را می رساند که حاضر به انجام گناهان دیگری هم است. شاید واقعا چنین قصدی نداشته باشد اما نمی توان این نکته را فراموش کرد که بسیاری از برداشت ها از شخصیت افراد بر اساس ظاهر افراد صورت می گیرد.

این اعلان صریح و آشکار بد حجاجی باعث برهم خوردن نظم جامعه مخصوصا از بین رفتن کانون خانواده های زیادی شده است. اگر به دادگاه های خانواده سری بزنید متوجه خواهید شد که ریشه بسیاری از طلاق هایی که در این چند ساله رخ داده است خیانت مرد و یا زن به همسر خود بوده است حتی افراد متدین و دین دار، زیرا فرد ممکن است خودش فردی متدین باشد اما وقتی زنان مردان بدحجاب زمینه گناه و آلوده شدن فرد در جامعه را فراهم می کنند و انسان هم هرچه قدر از نظر اعتقادی قوی باشد باز هم انسان است و وقتی ببیند راه خطا و گناه برایش باز است ممکن است بلغزد.

در کشورهای غربی به دلیل سستی کانون خانواده ها تلاش زیادی برای حفظ خانواه ها می کنند و با عواملی که از نظر آنها خانواده را تهدید می کند برخورد می کنند، در کشور ژاپن با فرا رسیدن فصل گرما مسئولین این کشور به زنان در مورد نوع پوشش مناسب هشدار می دهندکه اگر به دلیل گرمای هوا از پوشش نامناسب استفاده کنند این خودشان هستند که با مزاحمت مردان جامعه مواجه خواهند شد.

البته در این جا نقش مردان و پدران را نباید نادیده گرفت. اگر مردی واقعا از نظر شخصیتی به زنان و دختران خود احترامی قائل باشد و از نگاه های دیگر مردان جامعه مطلع باشد هرگز اجازه نخواهند داد که زنان و دختران خود با پوشش بد وارد جامعه شوند.

بسیاری از بدحجابی ها و بی بندوباری های دختران جوان امروزی ناشی از محرومیت آنان از تربیت صحیح دینی است. قرآن کریم به همه پدرو مادرها چنین دستور داده است: « خود و خانواده خود را از آتش جهنم محافظت کنید. »

اگر افرادی را که با بد حجابی در جامعه حاضر می شوند دزد خطاب کنی به شدت عکس العمل نشان داده و از این حرف به خشم می آیند، در حالی که کاری که آنها در جامعه انجام می دهند دزدیدن دین و اعتقاد مردم، دزدیدن گرمای خانوادها، دزیدن مادران و پدران فرزندان طلاقی هستند که آنها باعث این کار شده اند.

این افراد با نوع پوشش بد خود راه را برای مزاحمت دیگران باز می کنند، آمارها نشان می دهد بسیاری از مزاحمت ها و تجاوزات به زنان و دختران بدحجاب بوده که این اتقاقات را هم نمی توان شخصی تلقی کرد؛ زیرا این کار باعث افزایش کار پلیس خواهد شد و با شنیدن این مسائل زنان و دختران جامعه هم دیگر احساس امنیت نخواهند کرد.

پس افرادی که بدحجاب هستند هرگز این تفکر را نداشته باشند که حجاب امر شخصی است و بابت آن خودشان متضرر خواهند شد و یا اینکه مردان نگاه های خود را نگه دارند که البته این که مردها هم باید نگاه های خود را حفظ کنند شکی نیست، اما پس یک بد حجابی که ساعت های روبری آینه خودش را درست کره استدلال کند دیگران به او نگاه نمی کنند، پس چرا این همه وقت خود را صرف کرده آیا جز این است که می خواهد نگاه های دیگران را بخرد به زبان ساده تر بدزدد.

 

تهیه و تنظیم: معاونت اجتماعی - گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون

ارتقاء امنیت وب با وف بومی