نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/9/14      13:24:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:437


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
رژیم غذایی در هوای آلوده
گروه اجتماعی - مصرف انار، سيب پوست کنده، شیر کم چرب و پرتقال بسیاری از آلودگی ها را به خود جذب و دفع می کند.

با توجه به آلودگی هوا، کمبود باران و گرم و خشک بودن اکثر نقاط کشور بیمارهای ریوی و قلبی رو به افزایش است که سردرد، حالت تهوع، تنگی نفس و سکته های قلبی و مغزی از عوارض فراگیرآن به شمارش می آید.

آموزش و اطلاعات کافی باعث کاهش آسیب ها می شود، یکی از مواردی که به انسان کمک می کند تا آسیب کمتری ببیند تغذیه مناسب است، به گفته پزشکان در هواي آلوده مصرف ميوه و سبزيجات بسيار توصيه مي‌شود، زيرا ويتامين "ث" موجود در ميوه‌هاي تازه باعث از بين بردن راديکال‌هاي آزاد در بدن مي‌شود و همچنين استفاده از مرکبات در هواي آلوده سبب حفاظت از ريه‌ها مي‌شود.

مصرف پرتقال بسیار توصیه شده زيرا پرتقال يکي از منابع سرشار از ويتامين "ث" است؛ همچنين سبزيجات با برگ‌هاي تيره بهترين منبع حاوي بتاکاروتن هستند و اين ماده در برگ‌هاي تيره کاهو، سبزي خوردن، جعفري و کلم بروکلي به وفور ديده مي‌شود.

آب انار و سیب پوست کنده، بهترين راه جلوگيري از جذب آلودگي هوا است؛ همچنين مصرف لبنیات کم چرب به ویژه شير در صبح و شب مکرر توصیه شده است و همین طور مصرف چاي کم رنگ و بدون قند بسياري از آلودگي‌ها را به خود جذب کرده و دفع مي‌کند. رطوبت هوا و استفاده از دستگاه بخور مي‌تواند تا حدودي از ميزان آلودگي هواي منزل بکاهد.

بايد در نظر داشت حيات انسان به اکسيژن وابسته است، پس همه بايد سعي کنيم با مراقبت در رفتارهای اجتماعی مانند کاهش استفاده از خودروهاي شخصی گامي موثر در بهداشت اجتماعي خود داشته باشيم.

با توجه به آلودگي هوا درکلان شهرها و کاهش بارندگی در سال های اخیر بسياري از بيماري هاي تنفسي رو به افزایش است و این موضوع سلامت  افراد را به چالش کشانده است به ویژه کودکان و افرادی که مشکلات تنفسي، قلبي و عروقي دارند بیش از دیگران در معرض این آسیب هستند.

در حال حاضر با توجه به دغدغه های مسئولان در خصوص آلودگی هوا در کلان شهرها یکی از عوامل مهم آلودگی هوا در این شهرها به سبب استفاده از وسایط نقلیه با سوخت فسیلی است. مانند موتوسیلکت ها که تنها در تهران به 6 هزار دستگاه می رسد. یکی از موثرترین راه های کاهش مقابله با این آلودگی ها جایگزین موتور سیکلت های برقی به جای فسیلی است.

وجود خودروهای دود زا و نداشتن معاینه فنی در این آلودگی ها نقش مهمی بازی می کنند و مسئولان با تمام فشارها در خصوص کنترل این خودروها هنوز نتوانستند در کاهش جدی آلودگی هوا تاثیر چندانی بگذارند.

استاندارد نبودن خودروهای ساخت داخل کشور هم در این آلودگی ها تاثیر گذاشته است. نظر کارشناسان دراین امر این است که می بایست با رقابیتی کردن و فشار بر نهادهای مربوطه، کیفیت این خودروها و سوخت مربوطه را به حد استاندارد جهانی برسانیم.

بايد در نظر بگیریم با مصرف درست از وسایل نقیله عمومی و استفاده نکردن از خودروی تک سرنشین، می توانیم گام مهمی در این راستا برداریم. اضافه کردن وسایل حمل ونقل عمومی و مناسب می تواند مفید و موثر باشد و با تغزیه سالم و آموزش های مناسب از طریق رسانه ها و مطبوعات، برای بهداشت جسمی وروانی شهروندان جامعه تلاش کنیم.

 اميد است با کاهش وسايل نقليه و دود زا و انتقال کارخانجات و شرکت هاي صنعتي به بيرون از شهرها، بتوانیم سهم مهمي در ايجاد هواي پاک ايفا کرده و سلامتی خود و فرزندانمان را به ارمغان بیاوریم.

 

نویسنده: کارشناس ارشد معاونت اجتماعی ناجا سرگرد همایون آذین


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون

ارتقاء امنیت وب با وف بومی