نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/9/16      9:35:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:328


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
هرآنچه باید درباره شبکه‌ملی اطلاعات بدانید
کاهش قیمت و افزایش امنیت بر بستر اینترنت ملی
گروه اجتماعی- تاکنون سخنان زیادی از محدودیت‌ها تا فواید و مزایای شبکه‌ شبکه‌ملی اطلاعات به میان آمده است؛ اما اگر می‌خواهید با جزئیات دقیق‌تری از این شبکه و اهداف حقیقی آن آشنا شوید، این گزارش را بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، شبکه‌ملی اطلاعات که با نام‌های دیگر اینترنت ملی، اینترانت ملی ایران و شبکه‌ملی اینترنت نیز شناخته می‌شود، پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در ایران است. طبق تعریف مصوب در تبصره دو ماده۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی، «شبکه‌ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی‌بر قرارداد اینترنت به‌همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است؛ به‌صورتی‌که درخواست‌های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند، به‌هیچ‌وجه ازطریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت، خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.»

راه‌اندازی شبکه‌ملی اطلاعات

بیش از 10سال است که در کشور بحث راه‌اندازی شبکه‌ملی اطلاعات سر زبان‌ها است. شبکه‌ملی اطلاعات از سال1384 با نام «شبکه‌ملی اینترنت» در دستور کار مجلس قرار گرفت و تا به امروز که بیش از 10سال از آن زمان می‌گذرد، رنگ واقعیت کاملی را به خود ندیده است. این پلتفرم تا به امروز در ابعاد کوچکتر از حد واقعی خود به مردم عرضه‌ شده است و هنوز به‌طور سراسری اجرا نشده است. در همان سال‌ها قرار بر این شد که درطی یک بازده زمانی سه‌ساله، طرح اینترنت ملی به سرانجام برسد که این امر محقق نشد. بعدها باتوجه به الزامات سند چشم‌انداز 20‌ساله در سال1389، موضوع شبکه‌ملی اینترنت با نام جدید «شبکه‌ملی اطلاعات» به‌صورت جدی‌تر مطرح شد؛ به‌طوری‌که کلیات موضوع در ماده۴۶ برنامه پنجم توسعه مطرح و تصویب شد. در دولت یازدهم اقدامات اولیه‌ای و راه‌اندازی سه‌فاز این طرح صورت گرفت و اخیرا زمزمه‌هایی درباره نهایی‌شدن این طرح به گوش می‌رسد.

چه اتفاقی برای اینترنت خارجی می‌افتد؟

براساس اهداف شبکه‌ملی اطلاعات، اتصال از خارج از کشور به سایت‌های داخلی با محدودیتی مواجه نمی‌شود و همچنان اتصال کاربران خارج از کشور به سایت‌های داخلی نیز برقرار است. باتوجه به نکات فوق، مشخص می‌شود که شبکه‌ملی اطلاعات به‌هیچ‌وجه قرار نیست ارتباطات ما را با دنیا قطع کند. علیرضا فرزین کارشناس معاونت دولت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات ایران، در این‌باره می‌گوید: اینترنت همیشه هست و ما و تمام دنیا به آن وصل هستیم. اینترنت ملی تعریف و واژه اشتباهی است که در زمان دولت دهم، بنا به اقتضای آن زمان و نگاه به مسائل روز برای مردم تبیین شد. شبکه‌ملی اطلاعات هیچ ربطی به محدودکردن اینترنت ندارد و صرفا یکجور گردش اطلاعات در بستر داخلی است. در این طرح با نگاهی به محتواهایی که بیشتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند، مثل فیلم و سریال یا شبکه‌های پیام‌رسان، این اطلاعات را وارد بستر پهنای باند داخلی کرده تا سرعت و کیفیت بسیار بهتری را برای کاربر به ارمغان بیاورد. فرزین ارزان‌ترشدن اینترنت را از ثمرات شبکه‌ملی اطلاعات عنوان می‌کند و مهم‌ترین جنبه این طرح را بعد اقتصادی آن بیان کرده که این امر هم به نفع کاربر است و هم به نفع دولت. ازنظر او زمانی‌که دیتاهای پرطرفدار مستقیما روی شبکه داخلی به گردش بیاید و یک‌بار به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود. این کارشناس ضمن توضیح درباره شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان داخلی مانند «بیسفون» و «بله» و...، می‌گوید: بحث اعتمادسازی این‌گونه شبکه‌ها برای کاربران بسیار مهم است. هرگاه این سامانه‌ها بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند‏، پرمخاطب خواهند شد. برخی از این شبکه‌ها قابلیت‌های بسیار بهتر، بالاتر و کارآمدتری مثل پرداخت درون برنامه‌ای و...، نسبت به تلگرام دارند؛ ولی متأسفانه روی خوشی از کاربران نمی‌بینند. فرزین استفاده از اصطلاحاتی همچون ترافیک داخلی و ترافیک بین‌الملل را تفکیک مناسبت‌تری در این حوزه دانسته و توضیح می‌دهد: سه‌فاز اول شبکه‌ملی اطلاعات به بهره‌برداری رسیده است که بخش اعظم و جدی آن از دولت یازدهم شروع ‌شده. اپراتورها و بسیاری ازISPها هم‌اکنون به تفکیک دونوع حجم داخلی و خارجی پرداخته‌اند و بسیاری از سرورها و سرویس‌های توزیع محتوا وارد پهنای باند داخلی شدند که نتیجه آن را در سرعت لود سریع‌تر و کیفیت بهتر استفاده از آن‌ها مشاهده می‌کنیم.

شبکه‌ملی اطلاعات در سایر کشورها

اگر پیگیر اخبار تکنولوژی باشید، حتما می‌دانید که کره‌جنوبی پرسرعت‌ترین اینترنت جهان را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اینترنت ملی یکی از دلایل اصلی سرعت فوق‌العاده در این کشور است. کره‌جنوبی که ازنظر آمادگی الکترونیک و پهنای باند رتبه نخست را در دنیا دارد و 80درصد پهنای باندش داخلی است، یعنی شبکه‌‌ای دارد که بی‌نیاز از ارتباطات خارجی است، 80درصد ارتباطات و انتقالات دیتای آن در داخل شبکه به گردش درمی‌آید. بهرنگ بینش یکی از کارشناسان حوزه آی‌.تی، فوایدی را که اینترنت ملی به ارمغان می‌آورد، بیش از یکی - دو مورد می‌داند. وی توضیح می‌دهد: فراهم‌کردن امکان دسترسی پرسرعت، کاهش قیمت استفاده از خدمات شبکه و پهنای باند و افزایش امنیت اطلاعات کاربران، مهم‌ترین این فواید به‌شمار می‌روند. فوایدی که مدیران مختلف جهان بعد از افشاگری‌های «اسنودن» بیشتر به اهمیت آن‌ها پی‌بردند و کشورهایی چون آلمان، روسیه، برزیل، چین و...، در این راستا اقدامات مهمی را انجام دادند. ازنظر این کارشناس آی.‌تی، اطلاق نام شبکه‌ملی اطلاعات به‌جای اینترنت ملی، کار بجا و درستی است؛ چراکه استفاده از این سرویس می‌تواند حتی در بخش‌هایی مثل آموزش‌های الکترونیکی به‌صورت آفلاین صورت پذیرد و نیازی به وصل‌بودن اینترنت نباشد. وی معتقد است: به‌سبب مخاطرات امنیتی کشور و حملات سایبری پی‌درپی به ایران، باید هرچه زودتر به سیستم شبکه‌ملی اطلاعات به‌طور کامل دست پیدا کرد.

شبکه‌ملی اطلاعات در کشورهای مدرن

گفتنی است در سطح جهانی، چین در برابر هجمه الکترونیکی آمریکا بیشترین مقاومت بین‌المللی را تاکنون از خود نشان داده؛ به‌طوری‌که تاکنون بیشترین تعداد بازی‌های ملی رایانه‌ای، موتور جست‌وجوی ملی، ایمیل‌های ملی و از همه مهم‌تر سیستم‌عاملی ملی را طراحی کرده است. هند و برزیل دو کشور دیگر هستند که با راه‌اندازی اینترنت ملی خود و هزینه‌های هنگفت برای تحقق آن، سعی در امنیت کاربران خود در برابر جاسوسی‌های بین‌المللی داشتند؛ به‌عنوان‌مثال برزیل با کشیدن خطوط فیبرهای نوری زیردریایی جداگانه تا مرزهای پرتغال، با هزینه‌ای بالغ‌بر 185میلیون دلار، مصمم‌بودن خود را در اجرای این طرح به جهانیان نشان داده است.

طلای دیتا به‌جای طلای سیاه

سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان، چندی پیش در مصاحبه تلویزیونی خود به نکته جالبی اشاره کرد. وی باور داشت که جوانان و دولت فهمیده‌اند نفت تنها راه پولدارشدن و چرخه اقتصادی کشور نیست و طلای دیتا و داده، این روزها بیشتر از پیش نمود پیدا کرده است.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون