نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/10/9      11:38:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:532


نسخه چاپی
پاسخی بر شبهات
گروه اجتماعی - حجاب ، سختی و تحمل مشقت، جزئی از جریان زندگی بوده و انسان بدون تحمل رنج و مرارت به اهداف خود نخواهد رسید.

حجاب هم تکلیفی الهی و دستور قرآنی است؛ اگر فرض بر این باشد که رعایت آن برای بانوان مستلزم تحمل زحمت و سختی است، سئوالی در این خصوص مطرح می شود که آیا، حجاب نوعی سختی و مشقت را بر زنان تحمیل کرده است؟ چرا اسلام این زحمت و سختی را بر زنان روا داشته است ؟

پاسخ : حجاب، سختی و تحمل مشقت، جزئی از جریان زندگی هر انسانی است و آدمیزاد بدون تحمل رنج و مرارت به اهداف خود نخواهد رسید؛  از سوی دیگر هر مسلمانی تکلیفی دارد. تکلیف در لغت از ماده کلفت و به معنای سختی است، یعنی همچنان که رسیدن به اهداف مادی و برنامه های زندگی نیازمند زحمت، عرق جبین، خستگی و احیانا مشقت است، نیل به کمالات معنوی نیز از چنین مسیری می گذرد و با تنبلی و تن آسایی سازگاری ندارد. تمام تکالیف از زحمات نسبی و متعارفی برخوردارند. نماز، روزه، حج، جهاد و ... همه و همه نوعی سختی و زحمت را به همراه خود دارند و انجام دهنده آن باید آن را به جان بخرد تا از ثمرات و برکات دنیوی و اخروی آن بهره مند شود.

آیا از خواب ناز سحرگاهی برخاستن، وضو گرفتن و نمازخواندن رنج و سختی ظاهری ندارد ؟ آیا در گرمای طاقت فرسای تابستان از اذان صبح تا اذان مغرب تشنه، گرسنه و احیانا خسته از کار روزانه به قصد انجام فرمان الهی روزه گرفتن خستگی و زحمت ندارد ؟ و آیا دل کندن از زندگی، زن ، بچه ، علایق و وابستگی ها و در راه خدا جهاد کردن مشقت ندارد؟ اگر با دیده انصاف بنگریم سختی های معنوی اگر بیشتر از سختی های مادی و دنیوی نباشد ، کم تر نیست.

تفاوت این دو در نتیجه آن هاست. هرچند تلاش های دنیوی مانند درآمد و کسب حلال و خدمت به مردم و ... هم اگر با قصد قربت انجام شود، از آثار و برکات و ثواب بسیاری برخوردار می شود ، اما تلاش های معنوی و مشقت در مسیر انجام تکالیف دینی و شرعی به مراتب دارای پاداش و نورانیت دنیوی و اخروی بسیار زیادی است، در روایات آمده است : "افضل العمال احمزها" ارزشمندترین عمل ها سخت ترین آنها است.

این زحمت و سختی در مقابل آثار و برکات آن که در راس آن جلب رضوان الهی و خشنودی قلب مقدس پیامبر اعظم (ص) و ائمه اطهار (ع) است، بسیار ناچیز و چه بسا شیرین و گوارا است.

ناگفته نماند زحمات و سختی های بی حجابی و غوطه ور شدن در انحرفات اخلاقی و به تبع آن دچار شدن به بیماری های روانی و امراض تناسلی و از هم پاشیده شدن نظام خانوادگی و ... بسیار فراتر از سختی های ظاهری حجاب می باشد. بالاتر از این، رنج و عذاب الهی در جهنم، اصلا قابل مقایسه با این زحمات، این خوشگذرانی های گذرا و لذات آنی ناشی از نافرمانی الهی منجر به تلخی و شکنجه های اخروی خواهد شد که به تعبیر قرآن کریم در سوره بقره آیه 216 : "چه بسا چیزی را دوست نداشته باشید ، حال آنکه خیر شما در آن است و یا چیزی را دوست داشته باشید ، حال آنکه شر شما در آن است و خدا می داند و شما نمی دانید."

   منبع : کتاب راز حجاب (مسعود صفی یاری)

 تهیه و تنظیم : کمیته ترویج فرهنگ عفاف و حجاب معاونت اجتماعی - کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون