نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/10/20      11:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:182


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
سايه سنگين سكوت
گروه اجتماعی - همسر من در خانه بسيار ساكت است. وقتي از سر كار به خانه مي آيد حرف نمي زند در حالي كه من از صبح تنها بوده ام و منتظر او بوده ام كه به خانه بيايد و مرا از تنهايي بيرون بياورد.
 

 از او در مورد نوع مشكلش پرسيدم. زن عنوان كرد كه با همسرش مشكل دارد و قصد جدايي از او را دارد. هنگامي كه متوجه نوع مشكلش شدم از دختر 7 ساله خواستم بيرون از اتاق مشاوره منتظر بماند اما دختر با نگاهي غمگين مي خواست كه در كنار مادرش باشد. انگار مي خواست چيزي بگويد.

 او به شدت نگران جدايي والدينش بود. انگار او مادرش را مجبور به آمدن پيش مشاور كرده بود. با صداي بچگانه خود گفت: خانم، پدرم مرد بسيار خوبي است. او هيچ وقت مادرم را دعوا نكرده يا اينكه هيچ وقت او را كتك نزده است. تازه مادرم را خيلي دوست دارد. هرچه مادرم بگويد پدرم قبول مي كند اما نمي دانم چرا مادرم او را دوست ندارد و مي خواهد از او جدا شود. مادرم مي خواهد مرا نزد خود ببرد. من مادرم را خيلي دوست دارم، اما پدرم را هم دوست دارم و دلم نمي خواهد آنها از يكديگر جدا شوند. خانم، لطفاً به مادرم بگوييد كه جداشدن كار درستي نيست و بعد از اتاق بيرون رفت.

وقتي از زن علت اين مساله را پرسيدم در حالي كه قطرات اشك از چشمانش جاري بود گفت: دخترم راست مي گويد، همسرم هيچ وقت صدايش را روي من بلند نكرده، هيچ وقت مرا كتك نزده، اما...

همسرم پسرخاله من است. او پسر ساكت و آرام و سر به راهي بود. وقتي به خواستگاري ام آمد من واقعاً مطمئن بودم كه انتخاب درستي كرده ام. هيچ وقت رفتار بدي از او سر نزده بود، ولي مدتي بعد از ازدواج متوجه شدم كه من و همسرم تفاوت زيادي با يكديگر داريم.

همسر من در خانه بسيار ساكت است. وقتي از سر كار به خانه مي آيد حرف نمي زند در حالي كه من از صبح تنها بوده ام و منتظر او بوده ام كه به خانه بيايد و مرا از تنهايي بيرون بياورد اما او اصلاً حرفي نمي زند مگر چند كلمه يا چند جمله معمولي و تكراري، مثل «گرسنه ام، خوابم مي آيد، ساعت را كوك كن فردا خواب نمونم و... » ديگر از من نمي پرسد تو امروز چه كار كردي؟ مشكلي نداشتي؟ تقاضايي نداري؟

اگر تمام روز را خانه نباشم اصلاً از من نمي پرسد كجا بودي؟ هر كاري كه انجام دهم از من نمي پرسد چرا اين كار را انجام داده اي يا نداده اي؟ وقتي از راه مي رسد اول روزنامه مي خواند، بعد تلويزيون نگاه مي كند، سپس سر ميز غذا حاضر شده و شام مي خورد و در آخر هم مي خوابد.

با خودم فكر مي كنم پس من چي؟ چرا با من حرفي ندارد؟ اصلاً وجود من برايش مهم است يا نه؟ مي دانم كه خيلي براي زندگي زحمت مي كشد و از لحاظ مالي هيچ مشكلي نداريم. هرچه بخواهم برايم مهيا مي كند و از نظر خودش رفتارش هيچ مشكلي ندارد.

دخترم هم درست مي گويد، او در سني نيست كه بتواند مرا درك كند. حالا از يك طرف خودم دچار افسردگي شده ام و مدام با خودم حرف مي زنم، گريه مي كنم اما همسرم حتي اگر بخواهد هم نمي تواند شخصيت خود را عوض كند و از طرفي ديگر دخترم كه واقعاً پدرش را دوست دارد و با اين جدايي آسيب جدي مي بيند. نمي دانم بايد چه تصميمي بگيرم. لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

 

نظر مشاور

سكوت بيجا يكي از عواملي است كه موجب يكنواختي در خانواده مي شود. زن ها علاقه دارند وقتي شوهرشان به خانه مي آيد با آنها صحبت كند و از نحوه گذراندن اوقات آنها در روز سؤال كند و براي حل مسائل و مشكلات، پيشنهاد و راه حل ارائه نمايد. زن ها از مردانِ ساكت خوششان نمي آيد و سكوت را نشانه يكنواختي زندگي مي دانند و از آن گريزانند. سكوت بيش از حد شوهر از نظر زن مي تواند بي توجهي و طرد شدن تلقي می شود و چه بسا در طولاني مدت منجر به فاصله عاطفي و سردي عاطفي بين زوجين مي شود. زن نياز به هم صحبتي و همدلي و همراهي همسرش دارد پس بايد بتوانيم خوب حرف بزنيم و نيكو بشنويم. مردي كه گوش شنوا نداشته باشد همسرش نمي تواند با او درد دل كند و شنيده شود و زني كه آرامش روحي رواني نداشته باشد نمي تواند اين آرامش را به اعضاي خانواده انتقال دهد و همسر يا مادر خوبي باشد.

البته بايد بدانيد كه صحبت كردن با همسر شرايط خاصي دارد و فضا و مكان معيني. زمان آن بايد متناسب با شرايط جسمي، روحي و رواني همسرتان باشد. مردي كه تازه از راه رسيده نمي تواند هم صحبت و شنونده خوبي براي شما باشد پس با ايجاد فضا و موقعيت مناسب مي توانيد مشكل را حل كنيد .

نویسنده: كارشناس مركز مشاوره معاونت اجتماعي سرگرد نازيلا دهقاني - فارس

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون