نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/10/21      8:41:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:172


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
نگاهی به تمایل جوانان به جراحی زیبایی بینی
سلامتی زیر تیغ جراحی
گروه اجتماعی- تاکنون از خود پرسیده‌اید که علت این همه افزایش عمل جراحی بینی در کشورمان چیست؟

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، هرجا که چشم کار می‌کند و گوش می‌شنود؛ سخن از عمل زیبایی بینی‌ است! در خیابان‌ها، در گذرگاه‌ها،‌ در مترو، در تاکسی،‌ در اتوبوس و در وسایل نقلیه شخصی؛ همه‌جا و همه‌جا، دختران و پسران جوانی را می‌بینیم که چسب سفیدرنگی بر بینی‌شان چسبانده‌اند و راه می‌روند. اولش با خود می‌گویی که حتما تنفس‌شان مشکل داشته که بینی‌شان را عمل کرده‌اند، اما وقتی از جلو با آن‌ها صحبت می‌کنی، می‌بینی که برخی‌ها به‌خاطر زیباترشدن بینی‌شان این کار را انجام داده‌اند و برخی دیگر هم به جراح خود می‌گویند که بینی‌شان را غیرطبیعی عمل کند تا مشخص شود آن‌ها قبلا(پس از بهبودی عمل جراحی) بینی خود را عمل کرده‌اند! در برخی موارد هم شخصی که بینی‌اش را عمل کرده، اجازه می‌دهد چسب بیش از زمان مورد نیاز روی بینی‌اش بماند تا دیگران متوجه شوند او به‌تازگی بینی خود را عمل کرده است! اما هرچه که هست، همه‌جا پرشده از دماغ‌عملی‌هایی که به‌خاطر عمل‌شان خشنودند و به بقیه نیز توصیه می‌کنند که چنین عملی را انجام دهند.

بیشترین آمار جراحی بینی در جهان

طبق آمارهای اعلام شده جهانی، شایع‌ترین عمل جراحی زیبایی در ایران، جراحی بینی است و بر همین اساس، ایران رتبه اول را در این زمینه دارد؛ همچنین ازنظر تعداد اعمال جراحی پلاستیک، کشور ما جزو پنج کشور اول دنیا است. دکتر امیری‌زاد فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و فک و صورت در این رابطه به توضیح می‌دهد: حدود 60درصد از جراحی‌هایی که انجام می‌دهم، معطوف به جراحی زیبایی بینی است. او اما می‌‌افزاید که حجم درخواست‌ها مبنی‌بر انجام عمل‌های جراحی پروتز سینه، جراحی شکم(ابدومینوپلاستی) و لیپوساکشن به‌شکل چشمگیری افزایش یافته است.

دكتر ابراهيم رزم‌پا، متخصص گوش، حلق و بینی نیز علت شيوع زياد جراحي پلاستيك در ايران را فرم آناتومي خاص بيني ايراني‌ها، بالابودن كيفيت اعمال جراحي زيبايي، سطح بالاي دانش پزشكان و جراحان اين رشته و هزينه پايين آن نسبت به ساير كشورها عنوان كرده و می‌افزاید: يكی از دلايل اصلي آناتومي بيني، نژاد ايرانی‌ها است كه با كشورهای اروپایی تفاوت دارد و به‌همين‌دليل ايرانی‌ها بيشتر از ساير كشورها كانديد انجام جراحي زيبايي بيني هستند.

رزم‌پا همچنین بیان می‌کند: متقاضيان خارجی انجام اعمال جراحی زيبایی به‌ويژه بينی در ايران نيز جزو آمار جراحی‌هاي پلاستيک در ايران محاسبه شده و در افزايش آمار اين جراحي‌ها و قرارگرفتن ايران در مقام اول كشورهاي دنيا در زمينه جراحي بيني تأثيرگذار هستند.

دکتر حمیدرضا حسنانی، متخصص گوش حلق و بینی و عضو انجمن جراحان پلاستیک اروپا نیز درباره تمایل زیاد ایرانیان به‌ویژه بانوان به جراحی زیبایی بینی، تصریح می‌کند: در فرهنگ ايرانى، زيبايى صورت مهم‌تر از تناسب اندام است؛ به‌همين‌دليل گرايش به جراحى‌هايى كه باعث افزايش زيبايى صورت مى‌شود، بسيار بالا است.

فقط زن‌ها بینی‌شان را عمل نمی‌کنند

به گفته امیری‌زاد، فقط زن‌ها نیستند که به‌دنبال تغییر ظاهرشان هستند؛ بلکه امروزه مردها بیشتر زیر تیغ عمل‌های جراحی زیبایی می‌روند. وی اشاره می‌کند: 25سال پیش، سهم مردها در بین بیمارانش تنها پنج‌درصد بود، اما امروز این رقم به 35درصد رسیده است!

دکتر سیدعلیرضا مصباحی عضو هیئت‌مدیره انجمن راینولوژی ایران نیز در این خصوص می‌گوید: پسرانی که برای داشتن بینی دخترانه مراجعه می‌کنند، نمی‌دانند که چهره پسرانه، بینی و اندام پسرانه می‌طلبد؛ ما این مفاهیم را به اغلب این متقاضان منتقل می‌کنیم، اما متأسفانه اغلب با مقاومت آنان مواجه می‌شویم.

این متخصص زیبایی با بیان اینکه کسی با انجام عمل زیبایی بینی در پسران مخالفتی ندارد، عنوان می‌کند: موضوع این است که بینی پسر باید پسرانه و بینی دختر باید دخترانه باشد؛ پسرانی بوده‌اند که بعد از عمل و یافتن بینی پسرانه، چهره‌شان با دگرگونی مواجه شده و حتی تا پای خودکشی پیش رفته‌اند.

  پایین‌بودن قیمت عمل بینی در ایران

رزم‌پا در این خصوص تصریح می‌کند: به‌دليل بالابودن كيفيت اين اعمال جراحي و هزينه پايين آن، علاوه‌بر ايرانی‌های داخل كشور، متقاضيان زيادی از كشورهای مختلف به‌ويژه آمريكا، كانادا، اروپا و كشورهای عربی و همسايه، براي انجام اين اعمال جراحي به ايران مراجعه مي‌كنند و پایین‌بودن هزینه جراحی در مقایسه با خارج از ایران نیز باعث شده است تعداد افرادی که از خارج کشور برای جراحی زیبایی مراجعه می‌کنند، رو به افزایش باشد.

  سن عمل جراحی بینی

دکتر مصباحی در این خصوص بیان می‌کند: پزشکان و متخصصان زیبایی نباید به‌آسانی در برابر هر تقاضا برای انجام عمل زیبایی تن در دهند و آن را انجام دهند. اصولا انجام اعمال زیبایی بینی و گونه برای پسران قبل از 18سالگی و برای دختران قبل از 17سالگی ممنوع است، اما متأسفانه برخی پزشکان این موضوع را رعایت نمی‌کنند و دخترانی بوده‌اند که در سن 15سالگی، این اعمال زیبایی را انجام داده‌اند.

  از دلایل عمل بینی

به گفته روان‌شناسان، افرادي كه بيني‌هاي‌شان را عمل مي‌كنند، به چند گروه تقسيم مي‌شوند؛ عده‌اي هستند كه بيني‌هاي‌شان شكل واقعا نامتعادلي دارند يا داراي مشكلات تنفسي هستند كه اين دسته از جراحي‌هاي زيبايي بيني قابل‌توجيه و دفاع است. عده‌اي ديگر هم به‌دليل چشم و هم‌چشمي‌هاي موجود در جامعه به اين اقدام دست مي‌زنند؛ حتي در مواردي ديده شده است كه فرد عمل زيبايي انجام نداده، ولي روي بيني خود چسب بيني چسبانده است.

مصطفي تبريزي روان‌شناس، در این خصوص می‌گوید: بيشترين افرادي كه عمل زيبايي انجام مي‌دهند، كساني هستند كه عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس پايين دارند و اين افراد درپي دستيابي به تأييد نظر افراد ديگر جامعه و جايگاه اجتماعي‌اند؛ درحالي‌كه اين جايگاه، حاصل توهم ذهني آنان است و پيامد، نتيجه عملي و كاربردي براي آن‌ها در جامعه ندارد.

دکتر بیژن خادمی متخصص گوش، حلق، بینی، گلو و جراحی سر و گردن، در این خصوص عنوان می‌کند: علاوه‌بر معضلات فرهنگی رایج بر جامعه، یکی از دلایل عمل بینی در کشورمان، به نوع بینی ایرانی‌ها برمی‌گردد که اغلب فرمی عقابی دارد. شاید ایرانی‌ها فرم بینی عقابی را خیلی نمی‌پسندند؛ حال آنکه می‌توان با مشارکت رسانه‌ها و فرهنگ‌سازی مناسب، آگاهی‌ها را ارتقاء بخشید و از افزایش روزافزون تمایل به عمل بینی در کشور کاست.

مصباحی نیز اختلال شخصیتی را یکی از عوامل تقاضا برای انجام عمل زیبایی بینی در این افراد دانسته و می‌گوید: چشم و هم‌چشمی و ناآگاهی اجتماعی، از دیگر دلایلی است که برخی افراد را وادار می‌کند تا به‌رغم آنکه بینی‌شان هیچ مشکلی ندارد، زیر تیغ جراحی بروند.

دکتر حسینی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی نیز عنوان می‌کند: افرادی که در مقایسه چهره خود با سایر افراد از اعتقادبه‌نفس کمتری برخوردارند، درواقع از یک نوع اختلال مشکلی بدن رنج می‌برند که حتی با عمل زیبایی این افراد بهبود نمی‌یابند و ترجیح داده می‌شود که عمل نشوند.

وی می‌افزاید: نقش بینی در زیباشناسی از آنجا که در وسط صورت قرار دارد و بارزترین واحد زیباشناختی صورت است، در رابطه با سایر اجزای صورت به‌خصوص چانه، لب‎ها و ابروها بررسی می‌شود. با افزایش مشغله فکری، اعتمادبه‌نفس در بین افراد کاهش می‎یابد. عواملی مثل انحراف بینی و افتادگی پلک، باعث تمایل زیاد مردم به این عمل می‌شود.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعد



فهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون

ارتقاء امنیت وب با وف بومی