نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/10/21      8:43:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:200


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
آسیب‌های کودک‌آزاری
گروه اجتماعی-پديده كودك‌آزاري به معضلي اجتماعي تبديل شده كه نيازمند شناسايي و درمان ريشه‌اي هرچه سريع‌تر در جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس به نقل از هفته نامه امین جامعه، كودك در فرهنگ ملي و ديني ما هديه است كه محبت، ملايمت، مراقبت، رشد و تعالي او وظيفه خانواده است؛ اما اينكه برخلاف اين تلقي فرهنگي، كودك در خانواده و جامعه ازسوي والدين و سايرين مورد آزار و اذيت قرار مي‌گيرد، نشان از يك مسئله و مشكل اساسي دارد.

مراقبت براي رشد اوليه و تكامل كودكان، راهگشاي زندگي آنان در آموزش، خودكفايي و زندگي مستقل در آينده است. كودك هنگام تولد، موجود ناتواني است كه براي طي‌كردن مسير زندگي مستقل، نياز مبرمي به زندگي خانوادگي دارد؛ به‌طوري‌كه اگر اين حمايت خصوصا در سال‌هاي اوليه زندگي خدشه‌دار شود، ادامه زندگي سالم كودك با مخاطره بسيار جدي مواجه مي‌شود. در اين دوران حساس، كودك زندگي مستقل، توجه به ديگران، رعايت حق و حقوق ساير افراد، نظم و انضباط و... را در محيط پويا و صميمي خانوادگي فرا مي‌گيرد.

فرايند رشد و تحول كودك تابع تأثير عوامل زيستي، رواني و اجتماعي است و خانواده، نقش بسيار مهم و اساسي را در اين زمينه ايفا مي‌كند. كودكان تحت آزار در كسب مهارت‌هاي بنيادي در دامان خانواده، دچار مشكل مي‌شوند؛ مهارت‌هاي اصلي فكركردن را به‌دست نمي‌آورند، اعتمادبه‌نفس ضعيفي خواهند داشت و رشد اجتماعي پيدا نمي‌كنند و نهايتا در بزرگسالي، ممكن است نقش مثبت و مؤثر در اجتماع نداشته باشند.

پديده كودك‌آزاري به معضلي اجتماعي تبديل شده كه نيازمند شناسايي و درمان ريشه‌اي هرچه سريع‌تر در جامعه است. ازسوي ديگر ابعاد رواني ناشي از اين پديده نيز امري بسيار مهم و تأثيرگذار است؛ به‌گونه‌اي كه آينده كودك، خانواده و جامعه دستخوش اثرات بسيار زيانبار و جبران‌ناپذير می‌کند. با درنظرگرفتن ويژگي‌هاي كودك‌آزاري از قبيل گسترش و پيچيده‌بودن علل اين مسئله، همچنين به‌دليل آثار زيانبار اين پديده و آسيب اجتماعي و به‌علت وجود نداشتن يك سازمان براي اطلاع‌رساني موارد كودك‌آزاري، هر اقدامي كه در راه شناخت و كاهش كودك‌آزاري انجام گيرد، گامي درجهت كمك به حفظ سلامت و امنيت كودكان است.


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون