نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/11/9      16:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:347


نسخه چاپی
چگونه حجاب و عفاف را در جامعه گسترش دهيم؟
گروه اجتماعی - وقتي آگاهي افراد جامعه نسبت به ضرورت حجاب بالا برود ، ديگر زنان، حجاب را يك حصار و زندان براي خود تلقي نمي كنند بلكه آن را وسیله ای براي كسب وقار و متانت خود مي يابند.
خداوند بزرگ براي هر درد ظاهري و باطني، درجاتي مشخص نموده است. و دردهاي باطني و روحي به مراتب براي جامعه مهلك تر از دردهاي ظاهري است و تا به امروز آنچه جوامع مختلف را نابود كرده دردهاي روحي مانند تنبلي، ترس، شهوتراني، بي اعتنايي به دستورهاي خداي بزرگ و انبيا و ائمه معصومين(ع) و رهبران متعهد دين بوده است بد حجابي و بي توجهي مردان نسبت به همسران  وفرزندان دختر شان نيز شاخه اي از همين دردهاست! اینک در مسیر اعتلای این راه پیشناداتی ارائه می گردد.:

1- اعتلاي فرهنگ حجاب درجامعه

زني كه از مقام و ارزش هاي واقعي خود آگاهي يابد و فلسفه حجاب را از ديدگاه اسلامي بداند و درانتخاب حجاب، ريشه اي برخورد كند نه موروثي، در اين صورت ديگر حجاب را يك حصار و زندان براي خود تلقي نمي كند؛ بلكه آن را وقار و متانت براي خويش مي يابد. وقتي آگاهي افراد جامعه نسبت به ضرورت حجاب بالا رفت، ديگر نيازي نيست كه نيروي تهديد آميز از بيرون، زنان را مجبور به رعايت حجاب سازد. چنين زني حتي اگر در بدترين شرايط وآزادترین مكان ها قرار بگيرد با شهامت و آگاهي و بدون توجه به عقايد ديگران حجاب و عفت خويش را حفظ خواهد كرد. اصل اين است كه مقام واقعي زن به وي شناسانده شود تا بفهمد كه ارزش يك زن در بدن مادي و زيبايي هاي ظاهري او خلاصه نشده و مقام او بالاتر و والاتر از آن است كه بخواهد با خودنمايي، اين ارزش كاذب و سطحي و زودگذر را حفظ كند و يا فقط با حجاب، اين ارزش ظاهری را از دست بدهد.

يك زن كامل و زني كه به ارزش هاي بالاتر مي انديشد، بي نياز از خودنمايي با اين ارزش هاي سطحی است. براي زايل كردن تفكرات نادرست و خام در زنان، مسئولان فرهنگی جامعه بايد انديشه اي برتر جايگزين آنها بسازند واين جز با اعتلاي فرهنگي جامعه ميسر نخواهد شد.

2- تقويت ايمان و اعتقاد

درزن بايد باوراستوار، ايمان عميق نسبت به حجب و حیا ايجاد شود، زني كه دل به حق داده و انديشه به خدا سپرده و فرجام زندگي دنيوي اش را پذيرفته چطورحاضر مي شود خودآرايي و خودنمايي كند و خود را در معرض ديده هاي آلوده قرار دهد و زمينه هاي لذت ديگران و فساد آفريني را به وجود آورد؟

3- احياء فرهنگ اصيل اسلامي

احياء ارزش هاي اصيل اسلامي و فراخواني زن مسلمان به تعقل و دريافتن ارزش ها و آفريدن روح تعبد و تعهد نسبت به اين ها نقش مهمي دراين زمينه خواهد داشت. زن مومن بايد به آنچه اسلام به عنوان ارزش بدان مي نگرد باور داشته باشد و بداند كه شخصيت و عظمت او در گرو روح بلند، انديشه والا، قلب پاك ، وجان پيراسته از آلودگي است كه او را به روشي انساني و مشيء اسلامي فراخواهد خواند و بداند تن آرايه بسته و ظاهر فريبنده هرگز نمايشگر شخصيت او نيست.

4- شناساندن الگوهاي والا

الگوها درساختار روحي و رفتاري نقش مهمي دارد. امروز يكي از تأسف هاي جدي اين است كه زن مسلمان آن چنان كه بايسته و شايسته است با چهره هاي بلند تاريخ اسلام آشنا نيست، زندگاني حضرت زهرا(س) و فرزند برومندش پيام آور عاشورا حضرت زينب(س) و ديگر چهره هاي والاي تاريخ گذشته و معاصر بايد براي زن مومن نشان داده شود تا بنگرد چه سان با حفظ هويت و شخصيت و وقار و متانت مي تواند در جامعه حضور پيدا كرده و ايفاي نقش نمايد. زن اگر حب علي(ع) را فرا گرفت و او را راهبر شناخت و خاندان او را به عنوان الگو پذيرفت و برراهي رفت كه اهل البيت(ع) رفته اند وآنان را سر مشق گرفت، رويين تن مي شود و حضورش در جامعه دلهره آفرين نخواهد بود.

 

گرد آورنده : مرکز اطلاع رسانی معاونت اجتماعی - خمینی شهر


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون