نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/11/21      14:58:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:261


نسخه چاپی
ناجا پيشگام در برقراري سلامت اجتماعي
گروه اجتماعی - ناجا با تاسيس مراكز مشاوره و مددكاري و پل ارتباطي 110 از جمله دستگاه هاي پيشگام در برقراري سلامت اجتماعي است.
 امروزه جامعه اي كه از سلامت اجتماعي بالايي برخوردار باشد مي تواند عملكرد بسيار خوبي نيز در روند توسعه ايفا كند، به گونه اي كه سرنوشت يك جامعه به ميزان سلامت اجتماعي افراد آن بستگي دارد.

 امنیت و سلامت اجتماعي دو مقوله مترادف هم هستند، ناجا با تاسيس مراكز مشاوره و مددكاري و پل ارتباطي 110 از جمله دستگاه هاي پيشگام در برقراري سلامت اجتماعي بوده و توانسته به خوبي در اين زمينه نقش ايفا كند.

 ضرورت مشاركت همگان با پليس بسیار واجب و ضروری است، نيروي انتظامي براي اينكه به اهداف خود در حفظ و ارتقاي امنيت جامعه دست يابد نيازمند همكاري نهادهاي اجتماعي و نهادهاي دولتي است. 

آسيب هاي اجتماعي در اثر عملكرد نادرست افراد و يا برخي نهادها مي تواند پديد آيد؛ يكي از آثار اين آسيب ها آنومي و ناهنجاري هاي اجتماعي است و حاصل اين ناهنجاري ها نيز كار نيروي انتظامي را دو چندان مي كند.

واقعيت اين است كه هرچه جامعه به سمت هنجارهاي غرب پسند مي رود برخي منافع خود را بر منافع جمع ترجيح مي دهند و حاصل آن نيز بروز ناهنجاري و كجروي هاي اجتماعي در جامعه مي شود.

امروز ارجحيت منافع جمعي بر منافع فردي را به وضوح در بين نيروهاي انتظامي مشاهده مي كنيم و به جرأت مي توانيم بگوئيم كه اين عزيزان مصداق عيني انسان هاي فداكار هستند و خانواده هاي آنان هم ايثارگران واقعي به شمار مي آيند كه با همراهي ، حمايت و پشتيباني از همسران و پدران خود زمينه اي را فراهم مي آورند كه بتوانند اين عزيزان آرامش به جامعه هديه كنند به طوري كه در تحقيقي كه در تهران صورت گرفت بيشتر مردم نيروي انتظامي را نماد امنيت كشور عنوان كردند.

كشور ما با وجود امنيت بالايي كه در آن است اما هنوز در مقوله احساس امنيت موفقيت زيادي كسب نكرده،احساس امنيت در جامعه یکی از ارکان هر کشور است و مقام معظم رهبري هم بارها تاكيد كردند كه نيروي انتظامي بايد طوري عمل كنند كه مردم امنيت را احساس كنند ، براساس تحقيقي كه صورت گرفته نرخ آسيب هاي اجتماعي و سرقت در انگلستان 10 برابر كشور ما است اما احساس امنيت در آن كشور بيشتر است و اين نشان مي دهد كه  نيروي انتظامي نيازمند تعامل  رسانه ها، سازمان هاي متولي خدمات مشاوره و مددكاري و خدمات اجتماعي و ... است كه بايستي در اين زمينه پررنگ تر وارد شوند و به اين نيرو كمك كنند تا بتواند احساس امنيت را در جامعه بيش از پيش ايجاد كند.

اگر دستگاه ها رسالت خود را به درستي انجام دهند و يك رويكرد سيستمي به مقوله امنيت و سلامت اجتماعي داشته باشند، شاهد شكوفايي بيشتر كشور عزيزمان در تمام عرصه ها خواهيم بود.

بديهي است كه امنيت و سلامت اجتماعي بدون مشاركت همگاني و حضور همه دستگاه امكان پذير نيست و امروزه ديگر نمي توان گفت مسئوليت امنيت با نيروي انتظامي و قوه قضائيه است و يا مسئوليت سلامت جامعه برعهده وزارت بهداشت و يا بهزيستي قرار گرفته و اين موضوعات به ما ارتباطي ندارد در حالي كه همگان بايد خود را مسئول بدانند و در راستاي ارتقاي هرچه بيشتر امنيت و سلامت جامعه بيش از پيش فعاليت كنند و هر كس و هر نهادي سعي كند كه سهم خود را در اين خصوص انجام دهد.

 

 نویسنده: دكتر مجتبي ناجي معاون اجتماعي اداره كل بهزيستي- اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون