نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/11/21      15:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:175


نسخه چاپی
بیست و دوم بهمن ماه طلیعه خورشید پیروزی
گروه اجتماعی -مردم در روز 22 بهمن ماه با اعلام بی طرفی ارتش، همچنان به یوروش خود به مراکز دو لتی و نظامی ادامه می دادند و تقریبا تمام این مراکز با اندکی درگیری و مقاومت تسخیر شده و به دست مردم می افتاد.
 

                   آن روز وطن چه شور و غوغا شده بود                 چون بلبل عشق مست آوا شده بود

                    بعد  از  شب  دیرینه و  تاریک  وصال                 خورشید فلق دو باره پیدا شده بود

22بهمن ماه 1357 خاطره ای ماندگار در تاریخ اقتدار ملت ایران و روز پا برجا و پرتلألو در تاریخ این ملت بزرگ است. روزی است که امت با فداکاری و ایثار و از جان گذشتگی هزاران شهید گلگون کفن  به رهبری امام(ره) و مقتدایشان طعم خوش پیروزی و استقلال را چشیدند.22 بهمن ماه روزی پر از حماسه، شور و اشتیاق و روز پیروزی حق بر باطل و عدالت و راستی  بر تزویر و زر و زور بود.

امسال سی و نهمین سالروز آن شور و حماسه و گرامی داشت دریا دلانی است، که با مشت های گره کرده و خون های ریخته شده و شعارهای پر از شور و شعور و با نثار جان و حمیت زیاد با بردباری نهال انقلاب خویش را به ثمر رساندند.

ارکان حکومت شاه که از 12 بهمن ماه با ورود امام خمینی(ره) یک به یک با موج توفنده انقلاب متلاشی می شد. در ساعت 10 بامداد روز 22 بهمن ماه شورای فرماندهان نیرو های مسلح در ستاد مشترک ارتش تشکیل گردید. ریاست شورای عالی ارتش بر عهده تیمسار قره باغی بود. پس از گزارش فرماندهان نیرو ها از و ضعیت موجود، گفت و گوها پیرامون همبستگی ارتش با مردم آغاز شد، که اکثرا مؤافقت خود را اعلام نمودند. سرانجام اعلامیه ای مبنی بر بی طرفی ارتش تهیه و به امضاء رسید. پس از تصمیم شورای عالی ارتش ساعت یک بعد از ظهر تصمیم و اعلامیه این شورا دراختیار رادیو و تلویزیون قرارگرفت. رادیو  برنامه های عادی خود را قطع و اعلامیه ارتش را قرائت کرد. لحظاتی بعد نیرو های انقلاب محوطه رادیو و تلویزیون را تصرف نمودند. خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی و پیوستن ارتش به مردم از را دیو و تلویزیون ملی ایران اعلام شد. از هفدهم تا22 بهمن ماه ایران یکی از دورههای استثنایی تاریخ سیاسی جهان را گذرانید. در این ایام دو دولت در یک کشور بدون هیچ گونه مرز بندی مواجهه هم بودند!

از یک طرف دولتی که پشتوانه و عامل مشروعیت خویش را از دست داده و از قدرت نظامی محروم گشته و با انقلابی عظیم رو به رو بود و از طرفی دیگردولتی به رهبری انقلاب و توده های میلیونی مردم که به جای قدرت نظامی  تنها به ارتش مردمی وابستگی داشت.

مردم در روز 22 بهمن ماه با اعلام بی طرفی ارتش، همچنان به یوروش خود به مراکز دولتی و نظامی ادامه می دادند و تقریبا تمام این مراکز با اندکی درگیری و مقاومت تسخیر شده و به دست مردم می افتاد. مردم با سنگر بندی در خیابان ها و سینه سپردن در برابر تانک ها و فداکاری و جانفشانی انقلاب خویش را به پیروزی رسانیدند نه تنها در تهران بلکه در تمامی شهرها ی ایران درگیری با بقایای رژیم پهلوی ادامه داشت. نکته جالب توجه هنگامی که بخشی از ارتش که وفادار شاه بوده و از شهرهای مختلف برای سرکوب انقلاب به سوی تهران و دیگر شهرهای بزرگ حرکت می کردند. مردم در مسیر راه با درگیری با این قسم از نیرو های نظامی می پرداختند و مانع حرکت آنها به سوی تهران و دیگر کلان شهر ها می شدند. البته برخی از فرماندهان نظامی  در این در گیری ها به دست مردم کشته می شدند تا اینکه سر انجام ارتش بی طرفی خود را اعلام کرد. فرار برخی از فرماندهان و پرسنل و درجه داران ارتشی در اعلام بی طرفی ارتش تأثیر بسزایی داشت. همچنین شعار« برادر ارتشی  چرا برادر کشی»که از سوی قاطبه مردم خطاب به پرسنل و در جه داران ارتشی عنوان می شد و در برابر اسلحه هایی که قلب مردم را نشانه گرفته بود ارتشیان و نیرو های نظامی را تشویق می کرد که با پشت کردن به شاه و برخی فرماندهان عالی رتبه و دیکتاتور او با امام دست بیعت دهند وبه امام(ره) امت اقتداء کنند و همراه ملت گردند و گفتند از آن پس حافظ مرزهای ایران اسلامی و انقلاب مردم خواهند بود نه اریکه شاهنشاهی پهلوی.

از آن پس بهمن ماه نه تنها یادآور سرخی خون شهیدان است که یاد آور گل های سرخی است که بجای آتش بر لوله تفنگ برادران ارتش می درخشید و قلب های سبزی بود که امید به آینده درخشان تر را به آنان نوید می داد. آری در22 بهمن ماه سپیدی نور ایمان انقلابیون صادق و درستکار، بر ظلمت وتاریکی اریکه نشینان سلطنت قوت گرفت و بر آن فایق آمد.

این وعده و نصرت الهی است که هر جا از سر صدق و صفا دل به مسیر الهی بسپریم حق یاریمان خواهد ساخت و چنانچه آلوده به زخارف دنیوی شویم ودل به دنیا بسپریم و آن را بزنگاه هوس کنیم خدا نور ایمان را از دل های ما ستانده و ما را از اعلای علیین به اسفل السافلین خواهد کشاند. در آن زمان حتی اگر اندک خوبان و مؤمنان امت نیز دست به دعا بردارند به اجابت نخواهد رسید!

توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پیروزی نهایی نرسیده است دشمن داخلی و خارجی از انواع وسایل و امکانات بهره مند است و توطئه ها در کمین. تنها انقلابی ماندن و اطاعت از فرمان های رهبر انقلاب هوشیاری و انضباط انقلابی است که تو طئه ها را نقش بر آب می سازد. کما اینکه شهادت هزاران نفر از مردم انقلابی مان در برابر طو فان ها وتند بادهای حوادث خصوصا در جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران که با  پشتوانه قدرت های بزرگ غربی و شرقی بود انقلاب ما را در برابر طو فان ها و تند باد حوادث به پیروزی رساند.

امام خمینی(ره) رهبر فرزانه وکبیر انقلاب اسلامی اعتقاد و نصیحتی داشتند که همکاری با دو لت های حاکم در نظام جمهوری اسلامی ایران با همکاری برادران و خواهران ایرانی باهم کشور ما را سر بلند در بین کشورهای جهان خواهد نمود و باید با وحدت بتوانیم ایران اسلامی آباد و آزاد و مورد غبطه جهانیان بسازیم . البته این کلام بخش تلویحی پیام رهبر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بود که در 22 بهمن 1357 خطاب به ملت بزرگ ایران صادرگردید و پشتوانه محکمی بودکه برادران وخواهران ایرانی برای حفظ کیان انقلاب مان در آن سنگرگرفتند.

امروز در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب، ایران اسلامی مان در حال رشد و بالندگی و دوران تنومندی و استحکام است و تأثیرآن تا حدی است که از دست قدرت های بزرگ استکباری هم کاری ساخته نیست و این همه نشان باور مردم به انقلاب اسلامی است. چرا که خداوند فرموده است: انّ تنصرالله ینصرکم ویثبّت اقدامکم. پیروزی 22 بهمن 57 میوه نهایی بود که در 15خرداد 42 در لاله زار میهن عزیز ما کاشته شد، و در سال های جهاد و شهادت آزادگان آن را آبیاری کردند تا در بهمن 57 بهار آفرین گشت.

در فراز و نشیب روزهای انقلاب اکنون 22 بهمن ماه سال 1396 در اوج خود است و تابان همچون خورشید ماندگار. مانند سپیده افق است که دعای امید مندان را به صحنه اجابت می رساند و ما باید آن را پاس بداریم. این روز بر ما و بر همه مستضعفین مبارک است. بر ما چرا که در آن سلطه جهانخواران بر ملت مظلوم ما شکسته شده و در صلابت استکباری آنان خدشه و رخنه وارد کرد. بیان شکوه انقلاب شکوهمند ما افزون از معادلات مادی وبقدری است که وصف آن نتوان گفت مگربا قلم وتقدیرالهی که خود نیز فرموده است: ن و القلم وما یسطرون.

22 بهمن ماه برای ما در حکم عید غدیر است زیرا در آن روز بود که نعمت ولایت و اتمام نعمت وتکمیل نعم الهی برای ملت ایران صورت عملی و تحقق خارجی به خود گرفت. این روز را گرامی می داریم و بر آفرینندگان آن درود و رحمت می فرستیم و ازهمه دو لتمردان حاکمیت می خواهیم با اتکال به خدا این نعمت بزر گ را قدر بدانند و نکند با قدری تسامحه و لوندگی آرمانهای بلند انقلاب و تعالی ملت ایران را به فراموشی بسپارندکه خود خداوند فرموده است: لئن شکرتم لأزیدنّکم و لئن کفرتم إن عذابی لشدید!

نویسنده: حمید رضا تقوا کارشناس ارشد معاونت اجتماعی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون