نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/11/24      10:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:165


نسخه چاپی
عوامل خانوادگي فرار از خانه
گروه استان ها- خراسان جنوبی – فرار از منزل فرزندان نوجوان و جوان يكي از بزرگترين نگراني هاي جوامع امروز است، متن حاضر به عوامل خانوادگی این معضل اجتماعی می پردازد.

 

برخي از والدين بر اساس تفکرات منسوخ و ناپسند گذشته و نيز بر خلاف توصيه هاي ديني در لزوم حفظ کرامت انساني،جايگاه و ارزشي براي جنس مونث قائل نيستند و با سركوفت ها و توهين و تحقيرها آنها را موجوداتي زائد و غير کارآمد تلقي مي کنند.

بدین روی برخي از عوامل خانوادگي وجود دارد كه موجب فرار فرزندان بالأخص دختران از كانون خانواده مي شود كه در زير به آنها اشاره مي كنيم:

طلاق: خانواده اي که يکي از والدين آن مادر يا پدر از خانواده جدا شده و محيط تربيتي خانه را رها کرده مناسب ترين زمينه و بستر براي فرار فرزندان آن خانه به حساب مي آيد كه در چنين خانواده اي فرد با احساس ناکامي،محروميت ،کمبود محبت و ارتباط عاطفي مواجه است كه در برخي موارد به دليل عدم پذيرش جانشين نامادري يا ناپدري زمينه اختلالات رفتاري مثل فرار فرزندان از خانه فراهم شود.

خشونت هاي خانوادگي: اعمال خشونت هاي روحي ، زنداني کردن فرزندان در خانه، محصور کردن فرزند و افراط در عدم حضور در محيط بيرون از خانه ، از عواملي است که مي تواند نتايج بسيار سوئي در واکنش فرزندان و سپس فرار انها از خانه داشته باشد .

آشفتگي هاي رفتاري والدين: اختلالات رفتاري والدين در خانه مثل برخوردها و توقعات غير منطقي،دعواها ،تعارضات گفتاري و عملي آنها موجب ايجاد اضطراب و تنش و بحران هاي فکري در اذهان فرزندان و اعضاي خانواده مي گردد و در واقع مي توان گفت پدر و مادري که از صبح تا شب در بيرون از خانه اشتغال دارند و در پايان روز با خستگي به خانه بر مي گردند فرصتي براي ابراز محبت و احوالپرسي از یکدیگر يا فرزندان خود ندارند.

تبعيض در خانه: برخي از والدين آگاهانه يا نااگاهانه با تبعيض و دوگانگي بين فرزندان به اختلاف بين انها و دلسردي از زندگي خانوادگي دامن مي زنند.

افراط و تفريط در آزادي: برخي از والدين با ناديده گرفتن نياز عاطفي فرزندان را از آزادي هاي مشروع و مورد نياز خود محروم کرده و با سخت گيري شکننده حق اظهار نظر و قدرت تصميم گيري را در برخي از امور از آنان گرفته و موجب تحقير و سرخوردگي آنان مي شوند.

والديني هم که در محبت ورزيدن به فرزندان از حد اعتدال گذشته زياده روي مي کنند و انها را لوس و ناز پرورده بار مي اورند ناخواسته زمينه انحراف کودکان خود را فراهم مي کنند چون با اين کار حس استقلال کودک را کاهش مي دهند و او را در برابر مشکلات و نا ملايمات زندگي فردي بي تحمل و کم طاقت بار مي اورند

فقر اقتصادي خانواده : برخي اوقات فقر و ناتواني شديد مالي موجبات تمايل انسان به بي ديني و رها کردن ضوابط ديني و انساني و غلتيدن در خطا و اشتباه را سبب خواهد شد. چرا که گفته اند از دری که فقر وارد می شود از در دیگر ایمان نیز خارج می گردد!

اشتغال نامعقول والدين: اگر چه کار و تلاش والدين براي رفع نيازمندي هاي اقتصادي خانواده امري بسيار پسنديده ،مقبول و مقدس به شمار مي ايد اما همواره اين را بايد در نظر داشت که مهمترين سرمايه جاودان يک خانواده فرزندان هستند .

ازدواج اجباري: بي توجهي والدين به شيوه صحيح همسر گزيني و انتخاب شريک زندگي و ممانعت والدين از تفکر و انديشه کافي و مناسب براي تصميم گيري آزادانه توسط دختران ، موجب خواهد شد تا عده اي از دختران تنها به صلاح ديد والدين خود بر مبناي گرايش هاي قومي ، فاميلي ، اقتصادي و ... تن به ازدواج داده و به ناچار آنچه پدر و يا مادرشان انتخاب مي کنند برگزينند اگر چه والدين همواره به دنبال خير خواهي و خوشبختي دختران و پسران خود هستند اما توجه به روحيات فردي و گرايش هاي شخصيتي و آرزوهاي منطقي فرزندان در انتخاب همسر آينده از مهم ترين مسائل ضروري و انکار نا پذير است

بستگان بزهکار: وجود فرد يا افراد تبهکار و منحرف و يا داراي سابقه فرار در ميان اعضاي خانواده يا بستگان نزديک ، موجب الگو گيري فرزندان و ديگر اعضاي خانواده شده يا حداقل زشتي و آسيب پذيري فرار را امري عادي و طبيعي جلوه خواهد داد. //

اداره مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون