نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/12/20      9:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:181


نسخه چاپی
فستیوال جهنمی
گروه اجتماعی - به نظر شما آیا می توان آیینی را که هر ساله صدها کشته و زخمی برجای می گذارد و سلامت، امنیت و آرامش مردم را تهدید می کند، جشن نامید؟

شاید شما هم دیده باشید، هر از چند گاهی تلویزیون گزارش هایی از جشن ها و فستیوال های عجیب و غریب نقاط مختلف دنیا را به نمایش می گذارد و با نگاهی از بالا به پایین، ابعاد مختلف آن از جمله پایمال شدن حقوق حیوانات، آسیب به محیط زیست و احیاناً آسیب دیدگی معدود شرکت کنندگان را مورد نقد قرار می دهد؛ جشن هایی مانند جدال با گاوهای وحشی در خیابان، پرتاب ده ها تُن پرتغال و گوجه فرنگی به سمت همدیگر، بازی با رنگ ها، ساخت برج های انسانی و آتش بازی و ... !

از ویژگی های جالب این جشن ها این است که اغلب آنها از سوی نهادهای رسمی از جمله شهرداری ها و پلیس حمایت می شود و در برخی موارد به عنوان اثری ملی و بین المللی ثبت و معرفی شده و سالانه هزاران گردشگر را جذب خود می کند.

در ادامه به برخی از این فستیوال ها اشاره ای کوتاه می شود

برج انسانی؛ جشنواره برج انسانی اسپانیا در فرهنگ کهن مردم منطقه کاتالونیای اسپانیا ریشه دارد، این رقابت هیجان انگیز بیش از 200 سال است که هزاران نفر را به سوی شهر تاراگونا می کشاند.

این جشنواره هر دو سال یک بار برگزار می شود و طی آن چندین تیم 50 نفره سعی می کنند، بلندترین و پیچیده ترین برج انسانی را به نمایش بگذارند و جایزه نهایی را از آن خود کنند.

بُزاندازی؛ در چهارمین یکشنبه ماه ژانویه هر سال فستیوال بزاندازی در استان زامورای اسپانیا برگزار می شود، این جشنواره سنتی در افسانه های محلی ریشه دارد، در این مراسم گروهی از مردان جوان یک بز را از بالای کلیسا به پایین پرتاب می کنند و جمعیت با یک پارچه آماده گرفتن بز هستند.

آتش بازی؛ این جشن بزرگ در اغلب کشورهای اروپایی در تاریخ 23 ژوئن برگزار می شود و مردم همزمان با مشاهده آتش بازی های جدید و زیبا، غذاهای محلی و بومی مناطق مختلف را میل کرده و از حضور در جشن لذت می برند.

مرد سوزان؛ جشنواره سالانه ای است که به مدت یک هفته در بیابان «بلک راک» ایالت نوادای آمریکا برگزار می شود و طی آن بیش از 65000 نفر به خصوص جوانان با سفر به آن منطقه با پوشیدن لباس های افسانه ای و بومی و آتش بازی از آن لذت می برند.

و موارد دیگری از جمله «جشن مرکبات در فرانسه»، «جشن اِژدها در چین»، «فوتبال همراه با کتک کاری در ایتالیا»، «جشن جادوگران در آلمان» و فستیوال های مطرح دیگری که تشریح همه آنها در این نوشتار کوتاه ممکن نیست.

هرچند این جشن ها در اغلب کشورها ریشه ای چندین ساله دارد و بنیان آنها برمی گردد به افسانه ها و وقایع تاریخی آن سرزمین، اما همچنان در دنیای مدرن امروز زنده است و ضمن حفظ شکل و شمایل اصلی و بومی خود، طرفداران بسیاری دارد که برای برپایی آن روزشماری می کنند؛ ضمن آنکه این مراسم موقعیتی عالی برای تخلیه هیجانات و افزایش نشاط و شادی در این جوامع به شمار می رود.

اما در ایران متمدن که تاریخی به درازای خود تاریخ دارد نیز از این دست مراسم کم نداشته ایم. از جشن های سراسری گندم و آب گرفته تا جشن های محلی و منطقه ای که مردم به پاس شکرگزاری از خداوند خویش برگزار می کردند.

هر چند متاسفانه اغلب آیین های بومی و ملی ما به خاطر سهل انگاری و گاهاً با تلاشی منسجم و عامدانه به دست فراموشی سپرده شد، ولی هنوز فستیوالی بزرگ در کشور داریم که زنده و پویاست و همه ساله بسیاری از مردم کشور را درگیر خود می کند.

 چهارشنبه سوری

این جشن ملی در سال های نه چندان دور آیینی باشکوه به حساب می آمد که برنامه های متعدد و متنوعی از جمله؛ فالگوش، مراسم شال اندازی، مراسم کوزه شکنی، گره گشایی، بخت گشایی، فال گرفتن با بولونی، کندر و خوشبو، آش بیمار، قاشق زنی و... را در خود داشت که همگی برنامه هایی شاد و پرمعنا بود که علاوه بر تقویت روابط اجتماعی و انتقال آداب و رسوم اصیل ایرانی به نسل های بعد، فرهنگِ کمک به همنوع، رفع مشکلات با توسل به ذات اقدس الهی و شادی و نشاط پایدار را ترویج می داد.

اما چهارشنبه سوریِ این روزهای ایران بسیار متفاوت از آیینی است که بدان اشاره شد، سروصدای وحشتناک و آزار دهنده ترقه های بزرگ و کوچکی که  از بهمن ماه آغاز می شود و تا پس از تعطیلات نوروز ادامه دارد.

آتش سوزی منازل ناشی از انتقال انواع موادمنفجره و ترکیب آنها که سالانه خسارات گزافی به خانواده ها وارد می سازد، تخریب اموال عمومی و ایراد خسارت به بیت المال با تخریب و آتش سوزی درختان، امکانات شهری و...، ایجاد فضای پراسترس و ناآرام برای شهروندان و از همه اینها مهم تر کشته و مجروح شدن صدها نفر در سراسر کشور که همه ساله در آستانه بهار طبیعت، زخمی عمیق بر خانواده ها وارد می سازد، از جمله ویژگی های جشن چهارشنبه آخر سال ماست.

برای این تحول ناخوشایند در فستیوال ملی چهارشنبه سوری، دلایلی متعددی می توان برشمرد؛ از سهل انگاری نهادهای متولی امر که سال های طولانی به جای پرداختن به اصل و حفظ این سنت ملی با آن مبارزه کردند؛ گرفته تا نقش مشخص دشمنان در شکل دهی به این آیین کهن. دشمنانی که بارها اثبات کرده اند که در کمین نشسته و منتظر آبی گل آلود در ایران اند تا ضربه ای به مردم، کشور و انقلاب وارد کنند! چه فرصتی مهیاتر از چهارشنبه سوری، آتش و انفجار!

گروه دیگری که بی تردید از بساط چهارشنبه انفجاری آخر سال، سودکلانی به جیب می زنند، سوداگرانی هستند که امنیت، آرامش و سلامت مردم را به بهای سود مالی خویش می فروشند؛ کشف 18 میلیون عدد ماده محترقه تنها در بهمن ماه سال جاری آماری وحشتناک و نگران کننده است که این نقش آفرینی را تایید می کند.

بی تردید اگر باز هم دست روی دست بگذاریم و یا نسخه های نامناسبی برای این بیماری بپیچیم، با وجود فعالیت گسترده دشمن در این میدان، چهارشنبه آخر سال از ترقه و بمب و نارنجک می گذرد و به بحرانی فرهنگی، امنیتی و ملی تبدیل خواهد شد. فرآیندی که نشانه های آن را در برنامه های آموزشی رسانه های معاند کشور می توان به وضوح دید.

یقیناً راهکار کاهش آسیب های چهارشنبه سوری تنها برخورد قهری و پلیسی نیست، هر چند باید در مقابل آنان که آگاهانه کمر به برهم زدن امنیت و نظم و آرامش کشور بسته اند و این جشن بومی را فرصتی برای ایجاد ناامنی در کشور تلقی می کنند، مقتدرانه ایستاد، اما می توان با آگاهسازی و اطلاع رسانی دقیق و اصولی، بسیاری از خانواده ها را از آسیب ها و تهدیدات موجود آگاه کرد و مانع از بروز حوادث تلخ و ناگوار شد.

از همین روست که ناجا در این ایام، در کنار خانواده های هنجارمندی است که رفتار خود و فرزندانشان را در این جشن ملی کنترل کرده و مانع از ایجاد مزاحمت و تضییع حقوق شهروندی می شوند و در مقابل برهم زنندگانِ امنیت عمومی و هنجارشکنان را به بند می کشد تا سال را در بازداشتگاه تحویل کنند.

در نهایت به نظر می رسد باز هم باید دست به دامان خانواده، این نهاد موثر اجتماعی شد. نهادی که می تواند با آگاهی بخشی به فرزندان و مشارکت در شادی کودکان و نوجوانان از بروز رفتارهای خطرناک هیجانی جلوگیری و مانع از حوادث تلخ و ناگواری شود که سال هاست بهار طبیعت را به خزان می کشاند.

 

نویسنده:  سید محمد شاه چراغ دانشجوی دکترای جامعه شناسی معاونت اجتماعی- سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون