نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/12/22      15:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:145


نسخه چاپی
ترقه چشم هايم را كور كرد
گروه اجتماعی- به خاطر شدت انفجارمواد محترقه هر دو چشمم را از دست دادم و همان روز چشم هايم را تخلیه کردند.

 

صداي انفجار ترقه شايد هيجان داشته باشد. شايد ديدن ترس مردم هنگام انفجار مواد محترقه خنده دار به نظر برسد. اما اگر لحظه اي فكر كنيم كه اين كارها چه عواقب خطرناكي مي تواند داشته باشد، هيچ وقت خطر را به جان نمي خريم.

اين شادي هاي زودگذر در روز چهارشنبه سوري مي تواند به يك عمر پشيماني، حسرت و اندوه تبديل شود؛ مثل حادثه تلخ و اسف باري كه براي من رقم خورد.

سه سال است كه دنيا برايم تيره و تار شده و ديگر نمي توانم زيبايي دنيا، آسمان، درخت ها و گل ها را ببينم؛ در تمام اين مدت، لحظه به لحظه خاطرات گذشته را مرور مي كنم و حسرت مي خورم. ماجرا اين بود كه شب چهارشنبه سوري با دوستانم قرار گذاشته بودم برويم يك گوشه كناري و ترقه بازي راه بيندازيم.

در حال جابه جايي مواد محترقه و آتش زا بودم و داشتم ترقه ها را داخل پلاستيك مي چيدم كه نمي دانم چرا ناگهان مواد محترقه، منفجر شد، ديگر نفهميدم چه اتفاقي افتاد؛ وقتي به هوش آمدم متوجه شدم چشمانم را بسته اند.

از والدینم پرسیدم چه مشكلي برايم پيش آمده؛ گفتند فعلا باید چشمانت بسته باشد. یک هفته بستري بودم، از بيمارستان  که مرخص شدم همه روزه باندپیچی چشمانم را عوض می کردند. مادرم در پاسخ به سوالات پي در پي من حقيقت تلخي را برايم‌ آشكار كرد.

او با گريه و ناله گفت: "به خاطر شدت انفجارمواد محترقه هر دو چشمم را از دست داده ام و همان روز چشم هايم را تخلیه کرده اند."؛ پدر و مادرم به سفارش دکتر و براي کاهش فشار روانی اين حقيقت تلخ تصميم مي گيرند این موضوع را دیرتر به من بگویند.

سه سال از این ماجرا گذشته است، به حدی پشیمانم که قابل گفتن نیست، ولی افسوس که زمان بازگشت ندارد. من پسر جوان و زیبایی بودم كه پدر و مادرم آرزوهاي قشنگي برايم داشتند. حالا بايد يك عمر در تاريكي مطلق و نابينايي زندگي كنم. هر زمان روز چهارشنبه سوري فرا می رسد قلبم به تپش مي افتد و تمام بدنم از ترس مي لرزد.

جوانان و هیجان

دكتر«سيد مجيد موسوي راد» رئيس مركز مشاوره آرامش پليس خراسان رضوي با ابراز تاسف از وقوع اين گونه حوادث جبران ناپذير، گفت: هیجان در سن جوانی و نوجوانی به دلیل همزمان شدن با سن بلوغ به اوج می رسد، خیلی از جوان ها هیجان را نمی شناسند، به نوعی نمی دانند هیجانی که با آن درگیر هستند، چیست؟

وی ادامه داد: در میان جوانان، گروهی هستند که تمایل به کارهای ماجراجویانه دارند؛ این گروه، افراد هیجان طلبی هستند که اغلب توجهی به مثبت یا منفی بودن هیجانات ندارند و گاهی ترساندن دیگران برای آنها لذت بخش محسوب می شود، در این میان کسانی که تمایلات ضد اجتماعی بیشتری دارند بیشتر از بقیه تمایل به نقض چارچوب های اجتماعی داشته و احتمالا از آزار و ترس دیگران لذت می برند.

موسوي راد افزود: هر چند هیجان ها مبنای زیستی دارند، اما افراد قادرند بر شیوه هایی که این هیجان ها را ابراز می کنند اثر بگذارند. این توانایی که نظم جویی هیجان نامیده می شود، فرآیندهای درونی و بیرونی ای است که مسئولیت کنترل، ارزیابی و تغییر واکنش های عاطفی فرد را در مسیر تحقق یافتن اهداف بر عهده دارد.

وي گفت: بنابراین نظم جویی هیجان، یک اصل اساسی در شروع، ارزیابی و سازماندهی رفتار سازگارانه و هم چنین جلوگیری از هیجان های منفی و رفتارهای ناسازگارانه محسوب می شود؛ مهارت مدیریت هیجانات، فرد را قادر می سازد تا هیجان را در خود و دیگران تشخیص داده و چگونگی اثرگذاری آنها را بر رفتار بداند و بلافاصله بتواند واکنش مناسبی به هیجانات مختلف نشان دهد.

رئيس مركز مشاوره آرامش پليس خراسان رضوي خاطرنشان کرد: توانایی استفاده از هیجانات به نفع خویش و دیگران را هوش هیجانی گویند و از ویژگی های پاسخ های هیجانی این است که نسبت به پاسخ های عقلی و خردگرا سریعتر عمل کند؛ در این نوع عملکرد سرعت بر دقت ارجحیت داشته و در مواقع ضروری کاربردهای حساس دارد، در حقیقت هیجان را نباید کنترل کرد بلکه باید مدیریت کرد.

مدرس مهارت هاي زندگي خاطر نشان كرد: هر هیجانی عواقبی دارد که در رفتار، خود را نشان می دهد، نوجوانی که هیجان را تجربه می کند باید ریشه هیجان را پیدا کند و بداند همیشه هیجان از یک پیش زمینه فکری نشات می گیرد. 

وی بیان کرد: تنظیم هیجان در برگیرنده 4 مؤلفه؛ آگاهی از هیجانات، پذیرش هیجانات، کنترل رفتارهای تکانشی در زمانی که هیجان منفی تجربه می شود و نیز توانایی به کارگیری انعطاف پذیر تدابیر تنظیم هیجان متناسب با موقعیت است.*

نويسنده : غلامرضا تديني راد كارشناس رسانه معاونت اجتماعي- خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون