نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1396/12/22      15:29:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:140


نسخه چاپی
چهارشنبه تحریف شده
گروه اجتماعی - چهارشنبه آخر سال بایستی مکمل و پیش در آمدی بر آیین نوروز باشد،اما متاسفانه به هراس اجتماعی مبدل شده که صدمات فردی و اجتماعی جدی در پی دارد.
 
 

 

در قديم ايرانيان غروب آخرين سه شنبه سال خورشيدي را به ميمنت آغاز بهار و ورود به سال جديد جشن مي گرفتند و با روشن كردن آتش و جمع شدن دور آن به شادي مي پرداختند. نقل هاي فراواني پيرامون علت اين مراسمات و آتش بازي ها در تاريخ ذكر شده از جمله نحس بودن روز چهارشنبه و برآورده شدن آرزوها و صرف نظر از اين موضوعات واقعيت اين است كه جشن چهارشنبه آخر سال يا همان چهارشنبه سوري كه درگذشته هاي دور با يك شور و علاقه مندي و حضور اعضاي خانواده در محلات و كوچه ها و درب منازل با برافروختن آتش مختصري برگزار مي شد و افراد در خلال اين مراسم در كنار هم به شادي مي پرداختند، متاسفانه امروزه علاوه برسلب آسايش و آرامش عمومي به تهديدي جدي براي سلامت جسم افراد جامعه تبديل شده و حتي مي توان گفت به يك ناهنجاري اجتماعي تبديل گرديده است.

مسلماً نهادهاي فرهنگي در احياي ابعاد ناملموس فرهنگ كم كاري كرده اند و دشمنان فرهنگي هم با ترغيب جوانان در نحوه برگزاري غلط اين گونه سنت ها تأثيرسويي داشته اند و نتيجه اش اين است كه هرساله عده ای که عمدتا جوانان هستند خارج از چهارچوب عرفی و قانونی این سنت شادی بخش را به سنتی تخریب شده توام با آسیب و نگرانی تبدیل می کنند.

هر چند در چند سال اخير با تلاش وكوشش تعدادي از نهادها و سازمان هاي فرهنگي و اجتماعي به ويژه رسانه ها و خاصه صدا وسيما اقدامات بازدارنده مناسبي صورت گرفته ليكن هنوز به نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم وآمارها وحوادث تلخ رخ داده گواه اين مسئله است.

چهارشنبه آخر سال بایستی مکمل و پیش در آمدی بر آیین نوروز باشد اما متاسفانه به هراس اجتماعی مبدل شده که صدمات فردی و اجتماعی جدی در پی دارد.

آمارهایی که هرساله از تبعات منفی این سنت اعلام می شود گویای این حقیقت تلخ است که چهارشنبه سوری دیگر یک فرهنگ نیست. یافته های پژوهشی نشان می دهد، تمامی آیین ها و یادمان هایی که مردم ایران در هنگامه های گوناگون بر پا می داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است، با منش، اخلاق و خرد نیاکان ما در آمیخته بود و در همه آنها،اعتقاد به پروردگار، امید به زندگی، نبرد با اهریمنان، در قالب نمادها، نمایش ها و آیین های گوناگون نمایشی گنجانده شده بود.

اما متاسفانه امروز این مراسم با پیرایه های خرافی، دستخوش تغییر شده و هر ساله برخی از افراد با به کارگیری موادی که علاوه بر آلودگی صوتی، خطرات جانی را نیز به همراه دارد در روزهای پایانی سال باعث بروز اتفاقات همراه با خسارات جانی و مالی، موجبات نگرانی خانواده ها را فراهم می سازد و خاطرات این شب را تیره می کنند.

هر ساله در آستانه ایام نوروز، شاهد گزارش های زیادی از نقص عضو افراد از (نابینایی دائم، قطع دست و پا و انگشتان سوختگی اعضای بدن مرگ های فجیع و…) هستیم که فقط در اثر یک لحظه غفلت رخ می دهد.

بهتر است بگوییم کسانی که با منفجر کردن ترقه و پراکندن آتش سلامتی مردم را هدف می گیرند، با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی، آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده اند.

امروزه چهار شنبه سوري از معني و نماد هاي باستاني و اصلي آن فاصله زيادي پيدا كرده؛ تجربه تلخ حوادث سال هاي گذشته در مراسم چهار شنبه آخر سال همواره موجب دغدغه و نگراني خانواده ها در آستانه ايام نوروز است.

برخورد قاطعانه با معدود افرادي كه با رفتار هاي غير قانوني، نا هنجار و پر خطر، ايجاد راهبندان، سد معبر، ايجاد مزاحمت و پرتاب مواد محترقه و آتش زا ايجاد مزاحمت مي كنند از مطالبات به حق مردم از متوليان اصلي برقراري نظم و امنيت است.

بدیهی است، نهادهای اجتماعی و بالاخص فرهنگی موظف هستند که با کمک پژوهشگران و جامعه شناسان با بستر سازی و آموزش از تخریب و تفسیر سنت های اصیل ایرانی جلوگیری کنند. این که فقط یکی دو روز قبل از این رسم هرساله آگاه سازی و اطلاع رسانی صورت گیرد به تنهایی کافی نیست و بایستی همواره بینش وآگاهی افراد جامه را نسبت به سنت های اصیل ایرانی در نحوه صحیح برگزاری آن ارتقاء دهیم، حتی به نظر می رسد اهمیت این مسئله به قدری زیاد است که به توان در قانون برایش جایی در نظر گرفت و ضوابطی تعیین کرد.

اقداماتی که اخیرأ در فضای مجازی از سوی برخی از چهره های شاخص مبنی بر تشکیل پویش تحریم چهارشنبه سوری صورت گرفته اقدام به جا و مناسبی است.

به هر روی سبقه تاریخی این جشن گویای ترقه و انفجار و تشویش و هرج و مرج نیست و با توجه به اینکه مردم این سنت ها را باور دارند و در وجود خود نسل به نسل نهادینه کرده اند،تضعیف یا حذف این آیین راهکار نخواهد بود و این وظیفه نهاد های فرهنگی را که نسبت به فرهنگ غنی ایران مسئول هستند سنگین می کند.

برگزاری این مراسم با آلودگی صوتی، آسیب به تابلوها و دیوار های شهر و ایجاد فضایی خشونت آمیز و تنش زا همراه است به طوری که برخی از شهروندان از رفت و آمد در خیابان ها بیم ناک هستند. ‌

البته نباید نقش خانواده ها را نادیده گرفت، خانواده ها از مدت ها قبل بایستی نسبت به موضوع آگاهی دهند و البته نظارت مستمر و هوشمندانه برگزاری جشن خانوادگی شاد و سالم در شب چهارشنبه سوری بسیار موثر خواهد بود، برخی معتقدند در سال های اخیر چهارشنبه سوری با حرکت به سوی خشونت تحریف و استحاله شده و از اصالت خود فاصله گرفته است.

امروزه استفاده از مواد محترقه و آتش زا که بعضأ دست سازو خطرناک است، بسیاررایج بوده و جایگزین آیین های کهن شده است.

امید است، جوانان به درک درستی از این جشن فرهنگی برسند و آرامش خود و سایر شهروندان را قربانی هیجانات کاذب نکند.

يكي از مسائل مهمي‌ كه در زمينه آموزش پيشگيري از حوادث ناشي از سوء استفاده از مواد منفجره و محترقه در چهارشنبه آخر سال بايد مورد توجه زيادي قرار گيرد، ايمني جامعه است.

در حال حاضر مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها و محلات بهترين محل براي اجراي برنامه جامع از جمله آموزش اصول پيشگيري از حوادث هستند.

مي‌طلبد که دستگاه‌هاي قضائي، ارگان‌هاي دولتي و مردم نهاد در آستانه مراسم چهارشنبه آخر سال با اعزام کارشناسان به مدارس، مساجد و همچنين دانشگاه‌ها و... نسبت به آموزش و آگاه‌سازي جوانان، نوجوانان وخانواده ها از عواقب و پيامدهاي استفاده از مواد محترقه اقدام كنند.

خانواده‌ها نیز با برنامه ريزي و آگاهي بخشي به جوانان و نوجوانان مي توانند به كاهش آسيب ها و صدمات كمك كنند و ما در اين شب مشارکت مردم و خانواده ها را مي‌خواهيم تا رفتار خود و فرزندانشان را کنترل کنند.

به منظور کنترل فرزندان و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال، سعی شود مراسم سنتی در داخل کوچه و محله برگزار شود.

پليس هيچگاه مخالف شادي مردم نيست، رويكرد پليس به موضوع چهارشنبه آخر سال يك نگاه اجتماعي و پيشگيرانه است.

بر اساس ماده 618 قانون مجازات اسلامي مجازات حبس از سه ماه تا يك سال براي افرادي كه با هياهو وجنجال موجب اخلال در نظم و آرامش عمومي شوند، در نظر گرفته شده است.

لذا توصیه می شود در مكان هايي كه افراد زيادي جمع مي‌شوند، ممكن است در صورت استفاده از اين موادمحترقه، وضعيت خطرناكي به وجود بيايد، بنابراين لازم است اين آگاهي به شهروندان داده شود كه خطر وقوع سوانح در اجتماعات بزرگتر بيشتر است و راه‌هاي جلوگيري از صدمه به ديگران نيز به آنها آموزش داده شود و پيشگيري به عنوان آسان ترين وكم خرج ترين راه بايد مورد توجه مسئولان و برنامه ريزان باشد.

آموزش آسيب هاي ناشي از استفاده از مواد محترقه و آتش زا نقش بسيار مهم و اساسي در پيشگيري از وقوع اين حوادث دارد.

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.

ممکن است، موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری در بدو امر برای گروه سنی نوجوانان زیاد جالب نباشد، چرا که آنها مجبورند مقداری محدودیت در ترقه بازی، فشفشه بازی و آتشبازی خود متحمل شوند ولی می توان با نشان دادن این موضوع که این امر با زندگی آنها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آنها جالب تر کرد. حادثه برای هرکسی اتفاق می افتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می بینند. اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری می توان جلوگیری کرد.

باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتشبازی آسیب پذیر هستند؛ آموزش آسیب پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

دراین شب لازم است والدین در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند، کودکان به هیچ عنوان شخصاَ نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.

خانواده ها باید از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زیر زمین، محل کار جداً جلوگیری کنند.

به خانواده ها توصیه می شود از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداً خودداری کرده و هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

توصیه می شود، از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن، چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنند.

 

نویسنده : سرتیپ دوم علی اکبر جاویدان فرمانده انتظامی گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون