نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/1/19      13:29:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:861


نسخه چاپی
نقش نیروی انتظامی در حمایت از کالای ایرانی
گروه اجتماعی - يكي از راه هاي تحقق شعار "حمایت از کالای ایرانی" مبارزه جدي و قاطعانه با ورود و توزيع بي رويه كالاهاي خارجي قاچاق است که در این زمینه پلیس نقش ویژه ای را می تواند ایفا کند.

 

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در ادامه انتخاب شعار برای هر سال، در پیام نوروزی خود خطاب به ملت و مسئولان، سال 97 را به نام سال حمایت از کالای ایرانی نام گذاری کردند؛ معظم له با اشراف کاملی که نسبت به مسائل کشور دارند هوشمندانه و با درایت با نام گذاری سال ها سعی دارند امکانات و ظرفیت های کشور را به سمتی صحیح هدایت کنند.

براین اساس، سال های اخیر به دلیل حساسیت موضوع اقتصاد و لزوم تقویت بنیان اقتصادی انقلاب، فرمانده معظم کل قوا نام گذاری ها را به مفاهیم اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی اختصاص دادند؛ ایشان با مطرح کردن موضوعاتی نظیر "اقتصاد مقاومتی"، "تولید و اشتغال" و "حمایت از کالای ایرانی"، جایگاه مهم مسائل اقتصادی در وضعیت کشور را به همه گوشزد کردند و با مخاطب قرار دادن همه آحاد جامعه در تحقق این هدف بر اهمیت موضوع افزودند.

اقتصاد مقاومتی بر پایه درون زایی و برون نگری بنا شده و مقام معظم رهبری در سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی و افزایش صادرات را بارها مورد تأکید قرار دادند، اما مهمترین مانع در راه تحقق این اهداف، قاچاق کالا است که مستقیما تولید ملی را هدف قرار داده و یکی از عوامل بیکاری جوانان کشور نیز به شمار می آید.

از دیگر سو، باید گفت هرچقدر امنيت كشور بيشتر باشد اقتصاد نيز شكوفاتر خواهد شد و زمينه براي سرمايه گذاري و حضورگردشگران خارجي فراهم مي شود؛ از آنجا كه براساس فرمايشات ایشان، يكي از راه هاي تحقق شعار "حمایت از کالای ایرانی" مبارزه جدي و قاطعانه با ورود و توزيع بي رويه كالاهاي خارجي قاچاق به كشور است، پلیس می تواند نقش ویژه ای در تحقق این شعار ایفا نماید.

در همین راستا نیروی انتظامی هم در سال های اخیر تمرکز ویژه روی این مسئله کرده و با راه اندازی قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا به طرح هاي خود در اين زمينه شدت عمل بيشتري بخشيده و عزم خود را برای مبارزه، قوی تر و جدی تر کرده است.

با توجه به اينكه اکثر كالاهاي قاچاق از مرزهاي جنوبي به سمت مناطق مركزي كشور وارد مي شود برهمین اساس ايستگاه هاي بازرسي استان تقويت و فعاليت آنها دوبرابر شده است و همچنين با برنامه ريزي عمليات ها، اجراي طرح هاي انتظامي مختلف، هماهنگي با استان هاي همجوار و تعامل با دستگاه هاي استان سعي كرده ايم تا اين موضوع را مديريت كنيم.

سال گذشته در استان اصفهان بیش از 1000 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف شده و میزان پرونده های بالای 5 میلیارد ریال نیز 36 درصد رشد پیدا کرد؛ در سال جاری هم برنامه های متعددی برای تقویت ایستگاه های بازرسی قاچاق کالا و ارتقای برنامه های سخت افزاری و نرم افزاری آنها در نظر گرفته شده است.

البته از نقش مردم در حمایت از کالای ایرانی نیز نباید غافل شد، چرا که نقش اصلی از سوی مردم ایفا می شود و تغییر الگوی مصرف مردم به کالاهای ایرانی و پرهیز از خرید کالاهای خارجی قاچاق و نیز اطلاع رسانی در خصوص وجود کالای قاچاق می تواند در این مسیر بسیار راهگشا باشد.

به همین جهت پیشنهاد می کنیم پویشی تحت عنوان " نه به کالای خارجی قاچاق" تشکیل و مردم با گرویدن به این پویش تعصب خود را به تولید ملی و کالای ایرانی اعلام کنند.

براساس یک معادله علمی ثابت شده هرچیزی که تقاضا برای آن وجود داشته باشد عرضه نیز بیشتر می شود به همین دلیل اگر مردم تقاضای خود را از کالای خارجی به سمت کالای ایرانی تغییر دهند، قطعاً کسی هم پیدا نمی شود که برای عرضه کالای خارجی دست به قاچاق بزند و به هر طریقی تقاضای مردم را برآورده سازد.

همانطور که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خویش مخاطب شعار امسال را همه آحاد مردم و از جمله مسئولان عنوان کردند برهمین اساس، دستگاه ها و از جمله نیروی انتظامی تمام تلاش خود را برای مبارزه با ورود کالای خارجی قاچاق و عرضه آن در بازار به کار می بندند و انتظار می رود که مردم نیز با حمایت از کالای ایرانی و عدم تمایل به خرید کالاهای خارجی که مشابه داخلی آن وجود دارد زمینه را برای پیشرفت تولید و رونق اقتصاد کشور فراهم سازند.*

 

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون