نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/1/21      18:46:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:372


نسخه چاپی
کودک و نهادینه کردن حجاب
گروه اجتماعی - درارتباط با آموزش کودکان باید این نکته را مدّ نظر داشته باشیم که آیا ما هستیم که او را متدین و مؤمن می سازیم و یا خود اوست که می باید ایمان بیاورد و متدین شود؟

 

 

شناخت صحیح احکام الهی به عنوان یک عنصر مهم، در تربیت دینی فرزندانمان محسوب می شود. اگر بخواهیم فرزندان خود را طوری تربیت کنیم که احکام الهی را رعایت کنند باید از همان زمان کودکی بر طبق دستورات دینی با آنان رفتار کنیم.

برای اینکه دختران و پسران هنگام بلوغ با مشکلی روبه رو نشوند و به تدریج با نقش خاص خود به عنوان دختر و یا پسر آشنایی یابند، باید از همان ابتدا به طور جداگانه با آنها رفتار شود، این مسئله در مورد دختران اهمیت بیشتری دارد زیرا آنها زودتر از پسران به بلوغ می رسند.

در تعالیم اسلامی به این نکته توجه کامل و توصیه شده است که از حدود 6 سالگی با دختر و پسر به روشی جداگانه رفتار شود. در روایات اسلامی توصیه شده که دختر بچّه 6 ساله را پسر بچه یا مرد نامحرم نبوسد و در بغل نگیرد همچنین زن های نامحرم از بوسیدن پسر بچّه ای که سنش از 7 سال گذشته است، خودداری کنند. همین طور توصیه کرده اند که بستر کودکان در 6 سالگی از هم جدا شود.
رعایت این اصول سبب می شود که دختران و پسران از همان آغاز به تدریج نقش مردانه و زنانه مناسب را پیدا کنند و برای بلوغ آمادگی کافی داشته باشند به هر حال باید از دوران کودکی زمینه برای رشد ویژگی های فطری دختر و پسر در خانواده فراهم آید و هر یک از این دو در مسیری که آفرینش با تدبیری حکیمانه پیش پای آنها نهاده است، سوق داده شوند.
در ارتباط با آموزش کودکان باید این نکته را مدّ نظر داشته باشیم که آیا ما هستیم که او را متدین و مؤمن می سازیم و یا خود اوست که می باید ایمان بیاورد و متدین شود؟ پاسخ دقیق می تواند روشنگر شیوه برخورد ما با فرزندان درتمامی زمینه ها از جمله برخورد با جنس مخالف باشد.

خانم فاطمه طباطبایی در باره نظر امام خمینی(ره) راجع به حجاب دختران چنین نقل می کند؛ "امام خمینی می فرمودند: تا زمانی که فرزندان به تکلیف نرسیده اند، حجاب لازم نیست و می تواند هر رنگی که می خواهد بپوشد. ولی وقتی به سن تکلیف رسید دیگر نگویید عیب ندارد. این را به بچه تلقین کرده اید که راجع به مسائل دینی سخت نباشد، باید به بچه فهماند که بعد از سن تکلیف پسرعمو و پسرخاله نامحرم هستند و باید حجاب داشته باشد. این عیب ندارد."

سلیقه های مختلف پدر و مادر، مسائل شرع را تغییر می دهد یا از اصل برمی گرداند و برای بچه کار را مشکل می کند نباید مسائل شرع را برای بچه مشکل کرد، اسلام دین راحتی است. دین سختی نیست؛ از نظر قرآن کریم نه تنها تکلیف سخت و دشوار نیست، بلکه با عمل به آن و چشیدن لذت عبادت و اوامر خداوند شیرینی و حلاوت خاصی را نیز انسان احساس می کند که با هیچ کدام از لذایذ زودگذر دنیوی قابل مقایسه نیست.

خداوند حکیم بدون در نظر گرفتن نیازها و مصالح انسان به او تکلیف نمی کند چیزی بر او حلال یا حرام نمی نماید اگر چیزی را بر او حلال کرد، سود وی را در نظر داشته و اگر چیزی را برایش حرام کرد، مصلحت فرد را مورد توجه قرار داده است.

به طور کلی در اسلام حکمی بدون حکمت و تکلیفی بدون مصلحت وجود ندارد، مقررات الهی بدون استثناء بر مبنای نیازهای واقعی انسان وضع شده و زندگی خوب و توأم با سعادت و عاقبت نیک جز با انجام این مقررات میسر نیست. هر یک از این احکام، پاسخگو به نیازی از نیازهای انسان است.

براساس مطالب بالا باید گفت اگر حیا و عفت از همان دوران طفولیت و کودکی آموزش داده شود تاثیر بسیار زیادی بر روی کودک گذاشته و به مرور وقتی چنین شخصی با این تربیت بزرگ شد حجاب و عفاف را به راحتی می پذیرد و به آن عشق می ورزد.

بنابراین همانطور که امروزه دانشمندان و اندیشمندان بر این باورند ملزم شدن به قوانین را باید از کودکی آموزش داد تا انسانها در آینده افراد منضبط و قانونمداری شوند در خصوص حجاب و عفاف نیز همین گونه است و می توان با آموزش صحیح ارتباطات کاری کرد دختران بچه های محجبه و با حیای امروز بانوان با حجاب فردای جامعه ما را تشکیل دهند؛ برهمین اساس  لازم است والدین به موارد زیر توجه داشته و آنها را مد نظر قرار دهند.

1- آشنایی و آموزش تدریجی مسائل دینی به دختران و پسران را از همان دوران کودکی شروع کنیم.

2- قبل از سن تکلیف نباید با تکالیف سخت و طاقت فرسا احساس تنفر و انزجار در کودک ایجاد کنیم.

3- آموزش های دینی و اخلاقی باید دارای انعطاف و متناسب با توانایی کودکان در سن قبل از تکلیف باشد.

4- درآموزش مسائل دینی فقط حکم خدا را رعایت کنیم، نه برداشت های نادرست خود یا آموزش های نادرستی که برخی به نام دین به ما می دهند.

4- درآمادگی و شیوه برخورد با جنس مخالف، جوانان را چنان آموزش دهیم که خود را موجودی با ارزش و با اراده بدانند و معتقد به کنترل درونی شوند و به گونه ای رشد یابند که همواره تقوی عامل باز دارنده آنها از خطا باشد و در واقع به مرحله خود کنترلی برسند.

5- به جوانان تفهیم کنیم که رعایت حدود رفتاری با افراد محرم و نامحرم نه تنها نشانه عقب ماندگی خانواده نیست بلکه به عکس نشانگر بالا بودن سطح فرهنگ خانواده و نشانگر دقت و توجه خانواده به حدود رفتار اجتماعی و فرزندان و در نهایت سرنوشت نهایی فرزندان است.

6- خداوند هیچ گاه تکلیف سختی را بر کسی تحمیل نمی کند و مقررات الهی بدون استثناء بر مبنای نیازهای واقعی انسان وضع شده است.

منابع:

١ـ کتاب "راهنمای پدران و مادران"، نویسنده: "محمدعلی سادات"

2 ـ  کتاب"تربیت طبیعی درمقابل تربیت عاریه ای" نویسنده: "عبدالعظیم کریمی"

3 ـ  کتاب "پا به پای آفتاب"، نویسنده: "عاطفه اشراقی"

گردآوري: سرهنگ جهانگير كريمي کارشناس ارشد معاونت اجتماعی- اصفهان  


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون