نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/1/21      18:48:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:223


نسخه چاپی
انتقام شیشه ای
گروه اجتماعی - شنیده بودم "شیشه اعتیاد نمی آورد!" من هم که با ازدواج مادرم غرق در مشکلات روحی شده بودم، تصمیم گرفتم با استفاده از موادمخدر از او انتقام بگیرم و برای رهایی، شروع کردم به مصرف شیشه...
 
گروه اجتماعی - شنیده بودم "شیشه اعتیاد نمی آورد!" من هم که با ازدواج مادرم غرق در مشکلات روحی شده بودم، تصمیم گرفتم با استفاده از موادمخدر از او انتقام بگیرم و برای رهایی، شروع کردم به مصرف شیشه...

 

الیاس هستم؛ 25 ساله. غم بزرگی روی دلم سنگینی می کند. تنها فرزند خانواده و عاشق پدر و مادرم بودم و زندگی مان بر وفق مراد می گذشت. روزهای اول سربازیم بود که پدرم را بر اثر تصادف از دست دادم. تحمل مرگ پدر که به شدت وابسته اش بودم، برایم خیلی سخت بود. وقتی سرپرست خانواده شدم، از سربازی هم معاف و به خانه برگشتم.

مادرم همه دنیای من بود. تلاش زیادی کردم تا اینکه توانستم در دانشگاه، رشته حقوق قبول شوم با کمک و حمایت اقوام، در یک شرکت مشغول به کار شدم. همه چیز به خوبی پیش می رفت تا اینکه فهمیدم مادرم به صورت پنهانی، به عقد موقت یکی از دوستان پدرم درآمده است.

دنیا برای من تمام شده بود و دیگر انگیزه ای برای تحصیل و کار نداشتم. مشکلات روحی پیش آمده، مجال تمرکز را به من نمی داد، من که تمام دنیایم مادرم بود، به شدت از او متنفر شدم و دیگر نمی خواستم با او باشم و این بود که برای خلاصی، خانه مجردی اجاره کردم.

در زمان های تنهایی خودم، به یاد می آوردم که بچه ها شب های امتحان در خوابگاه، مواد مصرف می کردند و در عین سرخوشی، درس هم می خواندند. شنیده بودم "شیشه اعتیاد نمی آورد!" من هم که با ازدواج مادرم غرق در مشکلات روحی شده بودم، تصمیم گرفتم با استفاده از موادمخدر از او انتقام بگیرم و برای رهایی، شروع کردم به مصرف شیشه.

اوایل خوب بود؛ اما کم کم خودش را نشان داد. اطرافیان متوجه اعتیاد من شده بودند. اول از کار اخراج و بعد با چند ترم مشروط شدن، از دانشگاه اخراج شدم. با اخراج شدن از کارم، دیگر توان پرداخت اجاره را نداشتم؛ به ناچار در پارک می خوابیدم. قیافه ام حسابی تابلو شده بود و برای عذاب مادرم، پیش او برگشتم! مادرم وقتی من را دید، ناله می زد و از اینکه تنها فرزندش را در این وضعیت می دید، خوشحالم می کرد؛ می خواستم تمام دردی را که از کار مادرم کشیدم، او هم تجربه کند.

وقتی من را در آن وضعیت دید، زندگیش دگرگون شد. مادرم مثل مرده شده بود. به خاطر من ضجه می زد. او خودش را در گرفتار شدن من به مواد مخدر، مقصر می دانست و برای اینکه بیشتر در کنار من باشد، از همسرش جدا شد. الان هم آمده ام تا آدرس کمپی را برای ترک بگیرم. هر دو زجر کشیدیم، اما چه فایده؟ هم خودم را نابود کردم و هم مادرم را. تازه متوجه شدم اشتباه کردم و آن بیچاره هم حق زندگی داشت. آرام گریه می کرد. ای کاش این قدر حماقت نمی کردم و جوانیم را به خاطر یک انتقام بچگانه نابود نمی کردم.

الان دلم می خواهد جبران کنم و باز هم تکیه گاهی باشم برای مادرم؛ مادری که به خاطر من به سختی زندگی می کند تا باز هم امیدش برای ادامه زندگی باشم.

نظریه کارشناس

ويژگي یک خانواده سالم، عبارت است از محبت، وفاداري و... . هر خانواده اي بايد برای ارتقاء روابط مثبت و مطلوب ميان اعضاي خود تلاش كند، به نيازهاي شخصي آنان توجه داشته و آماده كنار آمدن با تغييرات و نيز بحران هاي غيرمنتظره (همانند مرگ ناگهاني یکی از والدین) باشد؛ به طور كلي همه خانواده ها بايد خودشان را براي كنار آمدن با مشكلات روزمره زندگي آماده کنند.

سن بحران براي گرايش به انحرافات و بزهكاري 16 تا 24 سالگي است. خانواده ها بايد در اين سنين، توجه بيشتري به فرزندان خود داشته باشند تا نوجوانان از اين بحران با سلامتي جسم و روح گذر كنند. نوجوان در اين مرحله بحراني، نياز به والديني دارد كه فشارها را براي او كم كنند؛ نه اينكه خود با عمل اشتباه، بحران مضاعفي را برايش ايجاد كند.

با امید بر اینکه نوجوانان و جوانان با درک و بینش عمیق و شناخت از محیط خود به واقعیت های زندگی برسند و خانواده ها نیز نسبت به درک موقعیت جوانان و اجتماع پیرامونی شان بیشتر دقت نظر داشته باشند. چه بسا با مشورت یکدیگر بتوانند مشکلات پیش آمده را حل کرده و از تصمیمات عجولانه و بدون در نظر گرفتن شرایط، خودداری کنند./

نوسینده: کارمند رتبه 15 آذر هادی پور کارشناس ارشد مشاوره معاونت اجتماعی- قزوین


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون