نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/1/26      18:32:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:160


نسخه چاپی
تروریسم و سایبر (1)
گروه اجتماعی - سایبر تروریسم، یکی از انواع جرایم رایانه اي است که در واقع به معنی استفاده از رایانه ها براي رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده سیاسی و اجتماعی، به منظور آسیب به افراد و زیرساخت هاي اساسی کشور تعبیر می شود.
 

 

تاکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) خطاب به روسای جمهور و نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی در آذر ماه سال 1383؛ "مسئله مهم اینترنت" است که هنوز از جنبه ایجابی و سلبی به فعالیت هوشمندانه و پیگیری خستگی ناپذیر نیاز دارد؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشکیل کمیته ویژه ای طی مدت زمان مشخص، وضعیت اینترنت را بازنگری نموده، آسیب ها و تهدیدات هر دستگاه نیز با زمانبندی اجرایی مشخص شود".

"پیگیری و اجرایی کردن سیاست های ایجابی که قبلا در سیاست های کلی ابلاغ شده، به ویژه در زمینه تولیدات نرم افزاری، سخت افزاری و نیز تولید محتوای مطلوب در محیط اینترنت مورد تاکید است. در این زمینه بایستی دستگاه های ذیربط مانند صدا و سیما، وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات اسلامی و...، مشارکت و همکاری نمایند".

مفهوم ترور و تروریسم

در فرهنگ سیاسی، ترور از ریشه لاتین terror به معنای ترس و وحشت گرفته شده و به رفتار و اعمال فرد یا گروهی اطلاق می شود که از راه ایجاد ترس، وحشت و استفاده از زور می خواهد به هدف سیاسی خود برسد.

در زبان فارسی هم ترور به معنای ترس زیاد، بیم و هراس و خوف و وحشت است. مبتني بر اين تعريف، بايد گفت اقداماتي را كه شاخصه بارز آن ترس و وحشت عمومي است، ترور و عاملان آن را تروريست مي نامند.

فضاي مجازي به عنوان یکی از ویژگی هاي زندگی مدرن تعریف می شود و همانند هر پدیده اي که منافع و اثرات مثبتی بر زندگی بشر دارد، فضاي مجازي داراي جنبه هاي منفی و ویرانگري نیز هست؛ امروزه ابزارهاي فناوري نوینی مانند شبکه هاي رایانه اي و اینترنت، به افقی تازه براي اعمال خشونت آمیز تروریست ها و ضد امنیت اجتماعی، در فضایی گسترده و بدون مرز تبدیل شده اند.

سایبر تروریسم به شکل تروریسم در فضاي مجازي،به عنوان یک تهدید جدي و ضد امنیت اجتماعی برای شهروندان، قابل توجه است.

جهان در دهه 1970 میلادي، با یک انقلاب تکنولوژیک جدید رو به رو شده است، این انقلاب جدید به نام " انقلاب اطلاعات " شهرت یافته و همان طور که می دانیم، ماهیت علوم را اطلاعات تشکیل می دهد؛ عنصري که به دلیل اهمیت فوق العاده اش، عصر حاضر به آن نام گرفته؛ به خصوص بعد از سال 1990 در سایه اپیدمی فراگیر اینترنت، امنیت ملی کشورها از هر جهت در معرض تهدید قرار گرفته است.

به سبب شرکت هاي بین المللی، سیستم هاي گمرکی و به واسطه هکرها، اسرار مخفی دولت و همین طور با رشد قارچ گونه سایت هاي غیرقانونی در اینترنت، زندگی واقعی و فضاي مجازي سایبري و قوانین اجرایی نظام هاي حقوقی، در معرض تهدید قرار دارند؛ خصوصا تاسیسات زیربنایی و ارتباطاتی شهرهاي بزرگ نیز در تیررس چنین تهدیدي هستند.

با مقبولیت جهانی اینترنت و فضاي مجازي سایبر، مفهوم مکان از یک دیدگاه مشخصی کنار گذاشته شده و ارتباطات بین قاره اي و انتقال اطلاعات، با یک اشاره بر صفحه کلید رایانه ها امکان پذیر است.

باوجود آنکه پیشرفت تکنولوژیک اینترنت مزایاي قابل توجهی براي جوامع جهانی دربر داشته؛ اما براي گروه هاي تبهکاري و تروریستی، به عنوان ابزاري براي رسیدن به اهداف خود درآمده است و به قولی، مفهوم کلاسیک جرم را تغییر داده و جرایم نوینی را به وجود آورده اند.

گروه هاي تروریستی، با تهدید امنیت داخلی کشورها و رسیدن به اهداف خود به هر قیمتی، به کمک تکنولوژي رایانه، به طور غیرباوري تحرك یافته و به ترافیک بین المللی جرم، مفهوم جدید بخشیده اند.

تکنولوژي رایانه و اینترنت، آرامش اجتماعی و صلح و امنیت ملی مان را به طور جدي در معرض تهدید قرار می دهد؛ تخریب سایت هاي نهادهاي مهم دولتی توسط " هکرها " در قرن بیست و یکم، جرایم رایانه اي را به عنوان یکی از انواع دیگر جرم ها، در موقعیت مهم و غیر قابل انکاري قرار داده است.

سایبر تروریسم، یکی از انواع جرایم رایانه اي است که در واقع به معنی استفاده از رایانه ها براي رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده سیاسی و اجتماعی، به منظور آسیب به افراد و زیرساخت هاي اساسی کشور تعبیر می شود. سایبر تروریسم را همچنین می توان در مفهوم کلاسیک، انجام فعالیت هاي تروریستی از طریق رایانه ها و سیستم هاي رایانه اي تعریف کرد.

یکی از بهترین ابزارها که به نظر می رسد تمامی ویژگی هاي مورد نیاز تروریست ها را در خود جمع کرده، فضاي سایبر است. این مقاله در پی تبیین اجمالی مفهوم سایبر تروریسم و ارتباط آن با امنیت اجتماعی است. در این زمینه، بخش اول به مفهوم و ماهیت سایبر تروریسم و امنیت اجتماعی اختصاص دارد. در بخش دوم، تهدیدات امنیت اجتماعی و ارتباط آن با سایبر تروریسم، تبیین می شود./

 

نویسنده: سرهنگ هادي رسايي کارشناس ارشد پلیس امنیت - استان یزد


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون