نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/1/27      19:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:275


نسخه چاپی
نقش تاثیرگذار حجاب در تحقق امنیت اجتماعی در جامعه
گروه اجتماعي- حجاب، مظهر عفاف بانواني است که باعث ترويج ارزش امنيت اجتماعي مي شوند و به تحقق آن در جامعه اسلامي، کمک مي کنند.
 
 

 

پوشش به عنوان جزء جدايي ناپذير جامعه اسلامی و مصداق اصلي حجاب، امري کاملامشهود و به لباس مناسب آحاد جامعه اعم از زن و مرد گفته می شود؛ در اين زمینه، براي حجاب کارکردهايي در دو حوزه فردي و اجتماعي وجود دارد که نگاهی به آن ها  ضروري است.

الف- کارکردهاي فردي

اين کارکردها همان پاسخگويي به نيازهاي فطري "خوداستتاري" و تأمين امنيت در برابر عوامل بیرونی و خواسته های نفسانی اعم از زن و مرد در جامعه است.

ب- کارکردهاي اجتماعي

از مهم ترین کارکردها در اين بخش، هويت بخشي و ايجاد امنيت اجتماعي است، چرا که نوع پوشش و حجاب، نشان دهنده سنت ها، ارزش ها و باورهاي ملي يک جامعه است.

با بروز و ظهور اسلام، دين مقدس اسلام حجاب را از مصاديق مهم تحقق امنيت اجتماعي در جامعه معرفي و چالش ها، زمينه ها و راهبردهاي بسيار مهمي را در این مورد براي شکوفايي ذهن نوانديش افراد جامعه تبيين کرده است.

پيشينه حجاب، به اندازه تاريخ آفرينش انسان است، چراکه پوشش و لباس هرملتی، پرچم کشور وجود اوست، پرچمي که وي بر خانه وجودش نصب کرده و با آن اعلام مي کند تابع کدام فرهنگ است.

پوشش اسلامي نیز به منزله يک حفاظ ظاهري و باطني در برابر افراد نامحرم یا بیگانه قلمداد مي شود که مصونيت اخلاقي، خانوادگي و پيوند عميق ميان حجاب ظاهري و بازداري باطني و از همه مهم تر امنيت اجتماعي را فراهم کرده است.

با توجه به آيات قرآن مجيد و روايات، مشخص می شود، هدف از تشريع وجوب حکم حجاب اسلامي، دستيابي به تزکيه نفس، طهارت، عفت و پاکدامني برای استحکام و گسترش امنيت اجتماعي و ایجاد صلاح و پیشگیری از فساد است.

يکي از فلسفه هاي حقيقي وجوب حجاب، حفظ آرامش زن، مصونيت جامعه از فساد و معنا بخشيدن به امنيت اجتماعي با توسعه آن است، زيرا نفس آدمي، دريايي مواج از تمايلات و خواسته هاي اوست که مهم ترين آنها به نيازهاي جسمي، مال، جاه و مقام مربوط مي شود و آنچه مي تواند از اين ناامني پيشگيري کند، پوشش زنان از نگاه نامحرمان است که با حجاب کامل اسلامي، عملي خواهد شد.

پوشش ديني، پيام عفت، شخصيت و خداترسي يک بانوي مسلمان در جامعه اي است که زنان آن، حجاب و عفاف را پوشش خود قرار داده اند؛ در نتيجه مردان نيز عفيف خواهند ماند؛ در چنين جامعه اي، زنان محجبه و عفيفه، نه تنها در سنگر حجاب خود از تير نگاه هاي زهرآلود، متلک پرانی و برخوردهاي نادرست مردان هوسران جامعه در امان خواهند بود، بلکه امنيت و آرامش دروني خود و اجتماع خويش را برقرار خواهند کرد.

 به صراحت مي توان گفت یکی از مؤلفه های تحقق امنيت اجتماعي، در سايه حجاب بانوان محقق می شود؛ پوششي که اسلام آن را به عنوان يک حکم شرعي اعلام کرده، يک عمل ظاهري و گسسته از عوامل و پايه ها نيست بلکه حجاب، مظهر عفاف بانواني است که باعث ترويج ارزش امنيت اجتماعي مي شوند و به تحقق آن در جامعه اسلامي، کمک مي کنند.*

گردآوري: اداره اطلاع رساني معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون