نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/3/20      17:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:202


نسخه چاپی
در گرامیداشت 20خرداد؛ روز جهانی صنایع‌دستی
گروه اجتماعی – صنایع‌دستی تنها یک کالای مبادله‌ای نیست، بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی‌های اقوام و ملل، از طریق صنایع‌دستی مبادله شده و نوعی ابتکار ایجاد می‌کند.

 

در گرامیداشت 20خرداد؛ روز جهانی صنایع‌دستی

هنر دمیدن روح به کالبد مرده، جامعه است. روز دهم ژوئن(20خرداد)، ‌روز جهانی صنایع‌دستی در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک به روح انسان است، لقب یافته است. صنایع‌دستی، یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان.

این صنعت حامل روح ملت‌ها و آئین فرهنگی کشورها است و با رجوع به آمار صنایع‌دستی کشورها، می‌توان به‌راحتی به روحیه مردم آن کشورها پی برد؛ بنابراین صنایع‌دستی تنها یک کالای مبادله نیست، بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی‌های اقوام و ملل، از طریق صنایع‌دستی مبادله شده و نوعی ابتکار ایجاد می‌کند.

صنایع‌دستی پس از جنگ جهانی دوم، با محتوای هنری و فرهنگی مورد توجه خاص کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفت و 10ژوئن1964 میلادی، برابر با 20خرداد ماه، نخستین کنگره جهانی صنایع‌دستی با شرکت مسئولان اجرایی استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران بیش از 40کشور جهان در رشته‌های هنری و صنایع‌دستی در نیویورک برگزار و در قطعنامه پایانی این کنگره، تأسیس شورای جهانی صنایع‌دستی به‌عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب شد.

با تأسیس سازمان ملل متحد، محافظت از میراث‌های فرهنگی بشری برعهده یونسکو یا سازمان تربیتی – علمی و فرهنگی ملل متحد گذاشته شد. از سال 1964 میلادی با تأسیس شورای جهانی صنایع‌دستی و در قالب یکی از ارگان‌های وابسته به یونسکو، صنایع‌دستی و سنتی، به‌صورت بخشی از حیات فرهنگی - اقتصادی ملل متحد مورد توجه قرار گرفت. ایران نیز از سال 1347(1968 میلادی) توسط سازمان صنایع‌دستی ایران به عضویت شورای جهانی صنایع‌دستی به‌تبع آسیایی بودن، به عضویت مجمع آسیا و اقیانوسیه شورا درآمد.

در بدو امر، شورای جهانی صنایع‌دستی با شمار محدودی از اعضا، کار خود را آغاز کرد؛ اما درحال‌حاضر این شورا 90 کشور جهان را تحت پوشش خود قرار دارد. دبیرخانه شورای جهانی صنایع‌دستی در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد.

مهم‌ترین هدف‌هایی که این شورا را به‌عنوان یک ارگان غیرانتفاعی و غیردولتی بیان کرده است، عبارتند از:

1- تشویق و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالابردن سطح اطلاعات تخصص و حرفه‌ای آنان باتوجه به زمینه‌های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو.

2- حفظ و تقویت صنایع‌دستی و تجلی آن، به‌صورت رکن عمده از حیات فرهنگی ملت‌ها.

3- ایجاد همبستگی میان صنعتگران صنایع‌دستی سراسر جهان؛ از هر کشور تنها یک سازمان می‌تواند به‌عنوان نماینده صنعتگران آن کشور، به عضویت شورای جهانی صنایع‌دستی درآید.

شعار روز جهانی صنایع‌دستی برمبنای اشتغالزایی و هویت‌سازی

کشف آثار باستانی برجای‌مانده از نیاکان بشر، از وجود صنایع‌دستی در زمان‌های بسیار دور حتی از زمان انسان‌های اولیه خبر می‌دهد. زمانی که به این آثار نظر می‌کنیم، با دنیای مهمی روبه‌رو می‌شویم که غبار تاریخ بر چهره تک‌تک آنان جای گرفته است. بخشی از آثار به‌جای‌مانده از انسان‌های اولیه، شامل سفالینه‌هایی است که از گل پخته‌شده و تصاویر حیوانات به شکل تخیلی روی آن‌ها نقش بسته است. به‌راستی آیا هنرمند نقش‌آفرین آن روز می‌دانست که با دستانش چه گنجینه‌ای را نقش می‌زند؟ آیا می‌دانست روزی هنرش، تجسمی است که گذشته را در روزگاران آینده جلوه خواهد داد؟ اینک بیستم خردادماه، سالروز جهانی صنایع‌دستی است. صنایع‌دستی، روایتگر روز آینده صنعت و هنر نیاکان ما و بیانگر هنر و ذوق مردم هر کشور است که روزگار کهن، به‌عنوان صنعت تمام‌عیار عهد خویش حضور داشته است. صنایع‌دستی و تولیدکنندگان آن، سفیران فرهنگی یک قوم یا قبیله‌اندکه هیچ‌گاه از گزارش پیام خود دست نمی‌کشند.

صنایع‌دستی تجلی‌گاه و بخش قابل‌ملاحظه‌ای از هنر و خلاقیت اقوامی است که با این صنایع سروکار دارند. صنایع‌دستی گذشته، کم‌وبیش روایتگر زیبایی حقیقی بوده که آدمی همواره در جست‌وجوی آن است.

هنرمند ایرانی همواره با کار هنری‌اش، مقصودی را بیان و رمز و رازی را آَشکار کرده است. او با پشتوانه فرهنگ غنی و سیراب از سرچشمه عرفان، با دست‌یافتن به موارد گوناگون، مهارت استادانه و احساس زیبایی و نبوغ خود را در بسیاری از دست‌ساخته‌ها به‌ویژه ظرف‌های فلزی سفالین و شیشه‌ای و دست‌بافته‌ها نشان داده است و در صنایع‌دستی ایران، ذوق و هنر و بردباری و وسواس هنرمندان ایرانی، در ریزه‌کاری‌های هنری دیده می‌شود و آن‌ها همیشه در این هنر پیشتاز بوده‌اند. در صنایع‌دستی ایران، تصویر یک زندگی نهفته است؛ یک زندگی مملو از رنج‌ها و همچنین شوق و زیبایی. به فرمایش مقام معظم رهبری، «صنایع‌دستی تنوعی که دارد، تجلی‌ای که دارد و ذوقی که در آن به‌کاررفته، زیبا و همه کس پسند است.» این روز را گرامی می‌داریم و بر پدیدآورندگان هنرمند آن درود می‌فرستیم و می‌گوییم این دست‌های هنرمندان است که چنین صدا و آواز هیجان‌آور زندگی برمی‌خیزد و می‌آفریند./

تنظیم و تدوین: حمیدرضا تقوا، کارشناس ارشد معاونت اجتماعی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون