نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/3/21      14:37:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:186


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
ديدگاه
عُجب و غرور
گروه اجتماعی- بچه‌هاي اين دوره از وقتی می‌توانند روی پای خود بایستند در اولين گام عاشق و دلباخته گوشي تلفن همراه مي شوند و ديگر حاضر نیستند دست پدر و مادرشان را بگیرند و نكته جالب اين كه ادعاي استقلال دارند.
 

عجب دوره و زمانه اي شده است، پدران و مادران ديروز هنوز که هنوزه ابهت و احترام دارند و  فرزندان شان براي آنها  ارزش و احترام قائل هستند و جانانه و عاشقانه دوست شان دارند.

اما با بچه‌های امروزي اگر كمي تند صحبت كني يا بخواهي يك كلمه حرف حساب بزني ممكن است مورد مؤاخذه قرار بگيري و گاه نيز سوال را با سوال جواب می دهند.

به راستي چرا برخی از بچه هاي ما نمی‌توانند با ما دوست شوند؟ حرف‌های ما خیلی زود ابروهای شان را به هم گره می‌زند و دنبال بهانه‌ای می‌گردند تا جا خالی بدهند و... .

بچه‌هاي اين دوره از وقتی می‌توانند روی پای خود بایستند در اولين گام عاشق و دلباخته گوشي تلفن همراه مي شوند و ديگر حاضر نیستند دست پدر و مادرشان را بگیرند و نكته جالب اين كه ادعاي استقلال دارند.

آنها فاصله هاي عاطفي در خانواده و حرمت شكني ها را از بزرگترهاي شان ياد مي گيرند و دوست دارند سر در لاك خود فرو كرده و كمتر حرف بزنند.

باید دنبال علت بگردیم و مراقب باشيم كه دچار غفلت نشويم. همین فاصله‌ها و احساس استقلال بدون وابستگی باعث بروز بسیاری مشکلات و آسیب‌ها می‌شود.

جوانی که کارمند اداره‌ای اسم و رسم‌داری بود بدون مشورت با پدر و مادر خود تصمیم گرفت از کشوری اروپایی اقامت بگیرد. آرام و پنهانی تمامی دارایی‌اش را یک کاسه کرد و دو دستی به فردی سپرد تا به راحتي و با يك مشت  وعده‌های رویایی کلاهش را بردارند.

تنها کسی که از این موضوع با خبر بود، نامزد این جوان 30 ساله است که او هم خودش را برای زندگی در کشوری خارجی آماده می‌کرد و حالا ...

زوج دیگری که به تازگی عقد کرده‌اند نیز در برابر نصایح پدر و مادر با لحنی تمسخرآمیز می‌گفتند: بی خیال بابا جان، بذار توی حس و حال خودمون باشیم.

داماد جوان و عروس خانم با لباس‌های اجق وجق و رفتارهای زننده، شبی تاریک در مسیر خانه، گرفتار سه جوان مزاحم موتورسوار شدند و معركه اي به پا شد ...

در شق ديگري از انواع غفلت ها نيز، آقا داماد مغرور و خودشیفته، لبخند به صورت عروس خانه‌اش نمی‌زد و انگار از دماغ فیل افتاده بود. اطرافیان نصیحتش می‌کردند که هوای همسرت را داشته باش به او محبت کن و جمله‌های عاشقانه بگو و علاقه و دوستی‌ات را به او ابراز کن، فایده‌ای نداشت و فاصله‌های عاطفی کار را به جایی کشاند که زن جوان به جاي پيدا كردن راه حل مسئله، مسیر زندگی‌اش را گم کرد و اسیر هوس‌های پلید پسر خاله 19 ساله شوهرش شد و ...

اگر چه بررسي اين مسائل و مشكلات نيازمند مطالعه كارشناسي است اما در نگاهی سطحی باید ببینیم ریشه این مشکلات کجاست؟

متاسفانه گاه پدران و مادرانی که از روش‌های صحیح فرزندپروری اطلاعات چندانی ندارند، نمی‌توانند در فضایی دوستانه با فرزندان خود صحبت کنند، آنها مظهر نظم و انضباط و الگوي رفتارهاي صحيح همراهي با قداست و معنويت با جايگاهي كه يك پدر و مادر واقعي بايد داشته باشد براي خانواده خود نيستند و در صورت مواجهه با مشكل يا از طرق غير منطقي و هيجاني استفاده كرده و يا  فقط می‌خواهند از در نصیحت وارد شوند.

بعضی از آقا پسرها و دختر خانم‌های با کلاس هم فکر می‌کنند که پدر و مادر موهایشان را زیر باد چرخ آسیاب سفید کرده‌اند و چيزي نمي دانند. واقعيت اين است ما باید کلاه خود را محکم نگه داریم تا دچار غفلت، سهل انگاری و آسیب نشویم.

در حكايتي خواندني، آورده‌اند شخصی قوچی داشت، ریسمانی به گردن قوچ  بسته بود و دنبال خود می‌کشید. دزدی بر سر راه کمین کرد و در یک لحظه ریسمان را از دست مرد ربود و گوسفند را دزدید و برد. صاحب قوچ، هاج و واج مانده بود.

پس از آن همه‌جا دنبال قوچ خود می‌گشت تا به سر چاهی رسید، دید مردی بر سرچاهی نشسته و گریه می‌کند و فریاد می‌زند: ای داد! ای فریاد! بیچاره شدم، بدبخت شدم.

صاحب گوسفند پرسید: چه شده که چنین ناله می‌کنی؟ مرد گفت: یک کیسه طلا داشتم در این چاه افتاد. اگر بتوانی آن را بیرون بیاوری، 20 درصد آن را به تو پاداش می‌دهم.

مرد با خود گفت: 20 سکه، قیمت ده قوچ است، اگر دزد قوچم را برد اما روزی من بیشتر شد. لباس‌ها را از تن درآورد و داخل چاه رفت. مردی که بر سر چاه بود همان دزدی بود که قوچ را برده بود. بلافاصله لباس‌های صاحب قوچ را هم برداشت و برد.

اگر او حواسش بود نه قوچش را مي دزديدند و نه لباس هايش را مي بردند، پس اگر یکه و بی‌تکیه به میدان رویم، شاید خطا کنیم و ضرر ببینیم.

نويسنده: غلامرضا تديني راد؛ كارشناس رسانه معاونت اجتماعي- خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون