نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/3/30      7:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:194


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
چشمه جوشان عفاف
گروه اجتماعی - بی شک در عصر ما که بعضی آن را عصر برهنگی و یا آزادی جنسی نام گذارده اند و افراد غرب زده، بی بند و باری زنان را جزئی از آزادی او می دانند سخن از حجاب گفتن برای این دسته ناخوشایند بوده و گاه افسانه ای متعلق به زمان های گذشته است.
 مفاسد بی حساب و مشکلات و گرفتاری های روز افزونی که از این آزادی های بی قید و شرط به وجود آمده سبب شده که تدریجا گوش شنوایی برای این مقوله پیدا شود.

البته در محیط های اسلامی و مذهبی، به ویژه در محیط ایران بعد از انقلاب اسلامی، بسیاری از مسائل حل شده و به خیلی از این سوالات عملا پاسخ کافی و قانع کننده داده شده است، ولی باز اهمیت موضوع ایجاب می کند که این مسئله به طور گسترده تر مورد بحث و بررسی و تحقیق قرارگیرد.

مسئله این است که آیا زنان باید برای بهره کشی از طریق سمع، بصر و لمس در اختیار همه مردان قرار گیرند و یا باید این امور مخصوص همسرانشان باشد؟

بحث در این است که آیا زنان در یک مسابقه بی پایان خودنمایی قرار گیرند یا باید اینگونه امور و معاشرت و زناشویی در چارچوب محیط خانه و خصوصی مطرح و مورد توجه قرار گیرد و باید این جلوه گاه های خصوصی از محیط اجتماع برچیده شده و به محیط زندگی زناشویی فردی اختصاص یابد؟

اسلام طرفدار برنامه دوم است و حجاب جزئی از این برنامه محسوب می شود، در حالی که غربی ها و غرب زده ها طرفدار برنامه و راه اولند.

اسلام می گوید لذت گیری های سمعی و بصری و لمسی صرفا مخصوص همسران است و چیزی به جز  آن، گناه و مایه آلودگی و ناپاکی جامعه است و جمله «ذلک ازکی لهم» در قرآن اشاره به آن است.

فلسفه حجاب چیز مکتوم و پنهانی نیست، زیرا:

1- حقیقت این است برهنگی زنان که طبعا پیامدهایی همچون آرایش و عشوه گری و امثال آن همراه دارد، مردان به خصوص جوانان را تحریک می کند. تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنها و ایجاد هیجان های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می شود. مگر اعصاب انسان چقدر می تواند بار هیجان را بر خود حمل کند؟ مگر همه پزشکان روانی نمی گویند هیجان مستمر عامل بیماری است؟

 نیازهای جنسی از نیرومندترین و ریشه دار ترین غریزه آدمی است و در طول تاریخ سرچشمه حوادث مرگبار و جنایات هولناک شده تا آنجا که گفته اند هیچ حادثه مهم تاریخی رخ نداده مگر آنکه زنان خاصه به اغواءگری مردان قدرتمند و اثر گذار پرداخته اند.

حال با توجه به این موضوع، آیا دامن زدن مستمر از طریق برهنگی به این غریزه و شعله ور ساختن آن بازی با آتش نبوده و کار عاقلانه ای است؟!

اسلام می خواهد مردان و زنان مسلمان روحی آرام، اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند و این یکی از فلسفه های حجاب است.

2- آمارهای قطعی و مستند نشان می دهد که با افزایش برهنگی در جهان، طلاق و از هم گسیختگی زندگی زناشویی در دنیا به طور مداوم بالا رفته است، چرا که هر چه دیده بیند دل از آن یاد می کند.

در محیطی که حجاب است همسران تعلق به یکدیگر دارند و احساسات و عشق و عواطفشان مخصوص یکدیگر است ولی در بازار آزاد برهنگی عملا زنان به صورت کالای مشترکی در آمده اند و دیگر قداست پیمان زناشویی مفهومی ندارد و خانواده ها همچون تار عنکبوت به سرعت متلاشی می شوند و کودکان بی سرپرست می مانند.

3-گسترش دامنه فحشا و افزایش فرزند آوری نامشروع، ابتلاء به بیماری های مقاربتی فراوان خصوصا ایدز از دردناک ترین پیامدهای بی حجابی و افسار گسیختگی غرایز جنسی است که فکر می کنیم نیازی به ارقام و آمار ندارد و دلایل آن به ویژه در جوامع غربی کاملا نمایان است.

بنابراین هر چیز که دامنه فساد جنسی را در جوامع انسانی گسترده سازد تهدیدی برای امنیت جامعه ها محسوب می شود و پیامدهای آن هر گونه حساب کنیم به زیان جامعه است.

مطالعات دانشمندان تربیتی در غرب نیز نشان داده در اغلب موارد، مدارسی که در آن دختر و پسر باهم درس می خوانند و مراکزی که مرد و زن در آن کار می کنند، بی بند و باری اخلاقی در آنها حکم فرماست و کم کاری، عقب افتادگی و عدم مسئولیت به خوبی مشاهده شده است.

4- مسئله ابتذال زن و سقوط شخصیت او در این میان نیز حائز اهمیت فراوان است که نیازی به ارقام و آمار ندارد. هنگامی که جامعه زن را با اندام عریان بخواهد، طبیعی است روز به روز تقاضای آرایش بیشتر و خودنمایی افزون تر از او دارد و هنگامی که زن را از طریق جاذبه ظاهری اش وسیله تبلیغ کالاها و دکور اتاق های انتظار و عاملی برای جلب جهانگردان و سیاحان و مانند اینها قرار بدهند در چنین جامعه ای شخصیت زن تا سر حد یک عروسک پشت ویترین سقوط می کند.

خداوند در آیه 32 سوره نور می فرماید:

مردان و زنان بی همسر را همسر دهید و همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند از فضل خود بی نیاز می سازد، خداوند واسع و آگاه است.

همچنین در آیه 33 این سوره آمده است:

آنها که وسیله ازدواج ندارند باید عفت پیشه کنند تا خداوند آنان را به فضلش بی نیاز سازد و بردگانی از شما که تقاضای مکاتبه (قرارداد مخصوص آزاد شدن) را دارند با آن ها قرارداد ببندید، اگر رشد و صلاح در آنها احساس می کنید و چیزی از مال خدا که به شما داده است به آن ها بدهید و کنیزان خود را برای تحصیل متاع دنیا مجبور به خود فروشی نکنید. اگر آنها می خواهند پاک بمانند، و هر کس آن ها را بر این کار اکراه کند (سپس پشیمان شود) خداوند بعد از این اکراه غفور و رحیم است. (توبه کنید و برای همیشه این عمل ننگین را ترک گویید.)

در آیه 34 نیز آمده: ما بر شما آیاتی فرستادیم که حقایق بسیاری را تبیین می کند و اخباری از کسانی که پیش از شما بودند و موعظه و اندرزی برای پرهیزگاران.

بنابراین می بینیم پذیرفتن بر نامه های اعتقادی غرب به خصوص در امر پیوند زناشویی و یا ترک آن، ازدواج  سفید، عرضه زنان در امور تجاری برای بالابردن آمار فروش، برای دنیای شرق، خصوصا کشورهای اسلامی که دارای فرهنگ مخصوص خود هستند و کانون خانواده و اجتماع آنان به حضور زنان وارسته و محجبه ارتباط دارد، چقدر می تواند مخرب باشد. در این میان هرهری مذهبی بودن مقوله آزادی زنان و یا کنوانسیون های به ظاهر بین المللی به مانند کنوانسیون رفع تبعیض برای آزادی زنان بدون توجه به ساختارهای فرهنگ داخلی اثرات مرگباری در جامعه گذاشته و به اضمحلال کانون گرم خانواده و شکاف نسلی منتهی می شود.

منبع: چشمه جوشان عفاف، فضائل سوره نور، انتشارات سیمای فلق

 

گردآوری: سردار مهدی معصوم بیگی؛ فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون