نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/4/12      16:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:369


نسخه چاپی
در اولین نشت تخصصی؛
ناجا، عفاف و حجاب
گروه اجتماعی - وظیفه پلیس حفظ قانون است و دستگاه های دیگر باید با فراق بال، کار فرهنگی و انسان سازی خود را انجام دهند.
 

در بحث امر به معروف و نهی از منکر یکی از شروط وجوب، احتمال تاثیر است اما در جایی که متجاهر و متظاهر باشد دیگر، این احتمال کارساز نیست. اگر کسی در تهران متجاهر است و احترام ندارد ولی درشهرستان خودش ظواهر و احترامش را حفظ می کند، در اینجا باید احتیاط کرد. در این راستا به عفاف و حجاب در مقوله های مختلفی می پردازیم.

مقوله های عفاف و حجاب

1- مبانی فقهی و حقوقی عفاف و حجاب

2- علل و عوامل بدحجابی و راه های مقابله با آن 

3- جایگاه پلیس در این عرصه

 نکته ای که جای تامل جدی دارد، فضاسازی های اخیری است که به شدت در رابطه با عفاف و حجاب مطرح است. به ویژه علم کردن عفاف و حجاب، در برابر آزادی های فردی و اجتماعی.

می گویند این مقوله یک مسئله حکومتی نیست بلکه مقوله ای فردی و شخصی است و حکومت در این موارد نباید دخالت کند. با تبلیغاتی که با هدایت دشمنان بیرونی انجام شد، تعدادی از  خانم های بدحجاب بیرون آمدند و یک شال سفید روی سرشان انداختند و یک شاخه گل دست گرفتند و آمدند جلوی درب مساجد و شعار می دانند که بیایید با هم کنار بیاییم و دوست باشیم. شما با حجاب باشید و حجابتان محترم و ما می خواهیم بی حجاب باشیم، و شما به بی حجابی ما احترام بگذارید.

بی شک نمی توان مشروعیت حکومت و پلیس را برای ورود به این مسئله از بین برد. خوب طبیعتا وقتی بحث حکومت را مطرح می کنیم پلیس تنها جزء حکومت نیست و بخشی از حکومت است و همه ماموریت های حوزه عفاف و حجاب در بخش سلبی و ایجابی به پلیس باز نمی گردد.

رفتارهای ریاکارانه و تظاهری

 در بحث حجاب با توجه به تبلیغات سوء دشمن، برخورد با بدحجاب ها موجب ایجاد رفتارهای ریاکارانه در جامعه می شود. وظیفه پلیس حفظ قانون است و دستگاه های دیگر باید با فراق بال، کار فرهنگی و انسان سازی را انجام دهند.

پلیس التزام بخش ظاهر است و مصلحت جامعه و خود فرد حتی در این است که ظواهر را رعایت کنند.

اگر در این راستا تلاش کردیم و نشد و آن فرد به هر دلیلی با نظام عناد داشت، آیا باید اجازه داد جامعه را آلوده کند؟

پلیس مسئول تولید امنیت نیست بلکه مسئول حفظ امنیت است

بحث تکمیلی اینکه در اسلام موارد متعدد و روایات فراوانی هم در سنت و هم در سیره برای حفظ ظاهر جامعه وجود دارد و خیلی بر این اصرار داشته که افراد ظاهر جامعه را آلوده نکنند اما در حکومت اسلامی این کار به ظاهر و باطن تقسیم شده است که یک مجموعه مسئول ظاهر است و مجموعه های دیگر مسئول باطن هستند. بنابراین اگر کسی در جامعه به خودش اجازه دهد که در حضور پلیس خلاف کند این خلاف چه خلاف شرع باشد و چه خلاف قانون که در جمهوری اسلامی اینها از یکدیگر جداناپذیرند. پلیس باید بداند همان طور که جابه جایی موادمخدر در حضور پلیس جرم تلقی می شود، بدحجابی هم به عنوان تخلفات اخلاقی جرم مشهود است و قانون گذار هیچ تفاوتی در برخورد با جرایم قائل نشده و پلیس در بخش حفظ ظاهر جامعه نیز باید به وظیفه خود عمل کند.

شرایط مجازات اعمال خلاف عفت عمومی

در قانون بعضی از اعمالی که برای آنها کیفر پیش بینی نشده اما چون عفت عمومی را لکه دار می کند، برایشان مجازات پیش بینی شده است:

 1- افعال و رفتارهایی که حرام است و تظاهر به آنها جرم است.

 2- کارهایی که حرام است اما قانون برای آنها کیفر وضع نکرده و تظاهر به آنها عفت عمومی را لکه دار می کند.

 3- برای کارهایی که خود نفس کار حرام نیست ولی تظاهر آن حیثیت اجتماعی را لکه دار می کند در جامعه حرام است چرا که عفت عمومی را خدشه دار می کند، مثل زن و شوهری که حلال هم هستند ولی در خیابان که با هم راه می روند رفتارهای سبک و وقیحی انجام می دهند و برای حفظ سلامت ظاهر اجتماع، نظام اسلامی در حکومت اسلامی به آن حساسیت دارد و باید هزینه کرده و پایش بایستد.

کسانی که دم از حقوق شهروندی می زنند آیا همه حقوق شهروندی  برای کسی است که می خواهد برهنه باشد یا من مسلمان و متدین حقوق شهروندی ندارم؟! من الان در پارک، سینما و مجتمع تجاری و ... نمی توانم بروم. آیا اینها حق من نیست؟ آیا من نباید از این حقوق برخوردار باشم؟ اگر حقوق شهروندی است من هم شهروند هستم و حق دارم که یک امنیت و آرامش بصری داشته باشم به طور مثال در این شهر انسان اگر سرش را بالا بگیرد می افتد داخل جدول و اگر پایین بگیرد می خورد به تیر برق. بالاخره آیا ما باید در این شهر راه برویم یا نه؟ و آیا این حق من و خانواده ام نیست؟

راهکارها

1- جامعه ای دارای امنیت پایدار است که دستگاه های فرهنگی جلو حرکت کنند و پلیس پشت سر همه و اما اگر زمانی جامعه به سمتی برود که پلیس جلو باشد و دستگاه های فرهنگی عقب حرکت کنند.

2- پلیس دنبال معیار و شاخص است. هنوز کف ها و مصداق ها در حکومت اسلامی برای یک معلم، دانشجو، استاد، پزشک، دانشگاه ،برای یک نفر در خیابان، فروشنده و ... استاندارد نشده است.

3- مشکل ما در اجرا و زمینه سازی برای برنامه ریزی و ارائه فلسفه است.

4- تبشیر و انذار مکمل هم هستند و در بحث حجاب نیز چون دو بال می باشند و بخش انذاری، تضمین کننده موفقیت بخش تبشیری است .

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید رضا حسینی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون