نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/4/19      19:36:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:122


نسخه چاپی| ارسال به دیگران
16 تیرماه؛ روز ملی مالیات و نقش آن در توسعه کشور

گروه اجتماعی- 16 تیرماه در تقویم رسمی ما به نام روز ملی مالیات نامگذاری شده تا همگان بر اهمیت و نقش آن در توسعه و شکوفایی کشور اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

۱۶ تیر ماه روز ملی مالیات و تا ۲۳ همین ماه به نام هفته مالیات نامگذاری شده است. مالیات، واژه ‏ای عربی است که در زبان فارسی به معانی باج، خراج، ارتفاع، حاصل و محصول به‏ کار می‏ رود. این واژه جمع مالیه به معنای چیزی است که به دارایی و اموال تعلق دارد. مالیات در اصطلاح، سهمی است که به موجب اصل تعاون ملی و بر اساس مقررات، شهروندان موظفند از ثروت و درآمد خود به‏ منظور تأمین هزینه‏ های عمومی و حفظ منافع اقتصادی یا سیاسی و اجتماعی کشور به قدر توانایی خود به دولت دهند تا دولت در هر موردی که مصلحت می داند، مصرف کند.

تاریخچه مالیات در ایران

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور، دفاتر و سازمان‌های مرتبطی داشتند. در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت کاملتری به خود گرفت و سه نوع مالیات به نام‌های اراضی، سرشماری و سرانه دریافت می‌شد .پس از تسلط اعراب به ایران در زمان حجاج بن یوسف ثقفی، دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملک کندری وزیر طغرل، دوباره به فارسی برگردانده شد.

در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی رشد کرد و درآمد گمرکی به مالیات اضافه شد و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت. در دوره قاجاریه وضع مالیه کشور به واسطه جنگ‌ها، مسافرت‌ها و ضعف پادشاهان رو به رکود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیرکبیر گام‌های سودمندی برداشته و برای وصول، نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع شد. قبل از مشروطیت، شاهان تمام درآمدها و عواید کشور را در اختیار داشتند و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب آنان صورت می‌گرفت. با انقلاب مشروطه در سال ۱۲۸۵ اولین کابینه قانونی تشکیل شد و ناصرالملک به‌عنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت. از سال ۱۳۰۰ به بعد دگرگونی‌های زیادی در وزارت مالیه رخ داد. بالاخره در سال ۱۳۵۳ قانون تشکیل وزارت امور اقتصادی و دارایی با ۶ ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

جایگاه مالیات در اسلام

با توجه به اینكه حكومت اسلامی از اهم احكام اسلام و حاكم بر بقیه احكام فرعی است، لذا خداوند متعال برای حكومت، منبع مالی قرار داده كه این منابع مالی، همان مالیات های شرعی و اسلامی است.

خمس و زكات 2 مورد از عمده ترین مالیات های اولیه اسلام است كه حكومت اسلامی با اخذ مالیات از مردم، به مصرف اداره جامعه و پیشرفت و توسعه كشور می رساند. همچنین هزینه ها و مخارج تشكیلات حكومت اسلامی از محل همین مالیات ها تأمین می شود. امیرمؤمنان علی (ع) درباره اثرات مالیات در اداره جامعه اسلامی می فرمایند:

«ولم یستقم امره الا قلیلا؛ حكومت، با نابودی مالیات جز اندكی دوام نمی آورد.» با این حال می فرمایند: «ولا تضربن احداً سوطاً لمكان درهم؛ برای گرفتن درهمی (مالیات) كسی را با شلاق نزنید«.

در نظام اقتصادی اسلام هدف از دریافت مالیات، اداره جامعه اسلامی، تأمین مایحتاج نیازمندان، حفظ سرمایه ها، اصلاح و تقویت نیروهای مسلح است.

نقش مالیات در توسعه کشور

کارکرد مالیات در نظام مردم سالار، رابطه تنگاتنگی با ظهور مردم سالاری و تسهیل و گسترش آن دارد. به این معنی که پرداخت مالیات نیز همچون اعطای رأی، برای مردم حق اظهار نظر و سهم خواهی ایجاد کرده و جوامعی که مالیات خود را به درستی پرداخت می کنند، با آرامش خیال می توانند حقوق خود را از دولت منتخب خود طلب کنند؛ اما تجربه نشان داده در جوامعی که درآمدهای مرتبط با فروش مواهب طبیعی، سهم بالای درآمدی دولت را تشکیل می دهد، مردم سالاری چندان دوامی نداشته و دولت ها به سمت دیکتاتوری قدم برداشته اند؛ کما اینکه در دولت های پادشاهی حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا مشاهده می شود که اتکاء دولت به درآمدهای نفتی، باعث شده تا دولت خود را به هر اعمال فشاری به جامعه مجاز بداند.

از دیگر سو پرداخت مالیات، تسهیل کننده کاهش شکاف های طبقاتی و بازتوزیع ثروت از دهک های بالا به دهک های پایین و افزایش رفاه کلی جامعه است. اگر نظام مالیاتی به درستی و به عدالت در کشوری حکمفرما شود، مالیات اخذ شده از طبقه های ثروتمند و کسب و کارهای سود ساز می تواند در اختیار دولت قرار گیرد تا در امور عمرانی و رفاهی طبقات پایین تر مصرف شود.

نتیجه گیری

وجود مردم سالاری دینی در کشور ما باعث شده نظام مالیاتی کشور نیز جزو نظام های مترقی قرار گیرد و بنابر دستور مقام معظم رهبری در سیاست های کلی اصل 44، افق چشم انداز و اقتصاد مقاومتی، دولت باید تمام تلاش خود برای گسترش عدالت محور نظام مالیاتی و کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی را به کار گیرد و از این رو، مشارکت مردم در پرداخت مالیات نیز تسهیل کننده نیل به این اهداف خواهد بود.

با این حال، نظام مالیاتی کشور همچنان از کاستی هایی رنج می برد و فرارهای مالیاتی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای کشور شده که مقابله و برخورد قاطعانه با این موضوع همواره به عنوان یکی از برنامه های نیروی انتظامی در راستای ایجاد امنیت اقتصادی بوده، هست و خواهد بود و برابر قانون با افرادی که اقدام به فرار مالیاتی می کنند، برخورد می کند.

با توجه به اينكه فرار مالياتي به شدت به منابع عمومي دولت آسيب مي زند و راه هاي توسعه و پيشرفت كشور را با چالش مواجه مي سازد، پليس هم فعاليت هاي خودش را در زمينه شناسایي شركت ها و افرادي كه به نوعي از پرداخت ماليات فرار مي كنند، تشديد كرده و به طور جدي اين موضوع را دنبال مي كند.

نیروی انتظامی به متخلفانی که از پرداخت ماليات فرار و با سوء استفاده از مدارك هويتي افراد ديگر اقدام به ثبت شركت و دارائي خود مي کنند، هشدار می دهد که هرگونه اقدام متقلبانه شركت ها و افراد براي فرار از پرداخت ماليات زير ذره بين پليس است و براساس وظايف ذاتي که قانون برعهده آن قرار داده با اين گونه جرايم به طور جدي و قاطعانه برخورد كرده و متخلفان را به دست قانون می سپارد./

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون