نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/4/24      11:14:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:726


نسخه چاپی
دغدغه‌های پلیس در راستای مبارزه با بدحجابی
پلیس به‌عنوان یک سازمان نظم‌دهنده و امنیت‌بخش، در اجرای وظایف و مسئولیت‌ها ازجمله مبارزه با بدحجابی، با مشکلاتی روبه‌رو شده و این مشکلات، تأثیرات فراوانی روی خود پلیس در اجرای مأموریت گذاشته و خواهد گذاشت.
 

جامعه امروز ما به‌گونه‌ای شده که متأسفانه افراد بدحجاب موضع می‌گیرند و در واقع حیطه‌های عمومی را به خودشان اختصاص می‌دهند؛ طوری که یک زن با حجاب، احساس می‌کند به‌خاطر نگاه‌های سنگین دیگران نباید به پارک‌ها، جشنواره‌ها، سینماها و... برود.

در این نوشتار درصدد بررسی دغدغه‌ها، مشکلات، وظیفه و اقدامات پلیس در زمینه مبارزه با پدیده بدحجابی هستیم و این پرسش را به‌ اختصار در مؤلفه‌ها و مصادیق ذیل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دغدغه‌ها و مشکلات

دغدغه‌ها و مشکلات  در مواجهه با پدیده بدحجابی را می‌توان از دو بعد مطرح کرد:

اولین دغدغه اینکه پلیس به‌ عنوان یک سازمان نظم‌دهنده و امنیت‌بخش، در اجرای وظایف و مسئولیت‌ها ازجمله مبارزه با بدحجابی، با مشکلاتی روبه‌رو شده و این مشکلات، تأثیرات فراوانی در اجرای مأموریت های خود گذاشته و خواهد گذاشت. این نیرو تمام قوای خود را در برخورد با ناهنجاری و هنجارشکنی به کار می‌گیرد.

دومین دغدغه پلیس، بحث شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و تأثیر آن در فضای جامعه است. درحال‌حاضر در تفکیک حوزه عمومی و خصوصی مشکل ایجاد شده است. انواع تیپ‌ها و قیافه‌ها، زمینه بروز مقایسه زنان را برای مردان به‌وجود آورده است. فساد، بی‌بندوباری و روی‌آوردن به زیبایی در جامعه رواج پیدا کرده و فرد سعی می‌‌کند تا خودش را حفظ کند و تقوا داشته باشد که این امر به‌دلایل مختلف امکانپذیر نیست؛ زیرا زنان گاهی مجبور هستند با رقیبان بیرونی رقابت کنند و به انواع آرایش و جراحی‌های زیبایی روی بیاورند و به‌این‌ترتیب ارزش‌های جامعه عوض می‌شود. انتظاری که اکنون از زنان علاوه‌ بر زن زندگی بودن در جامعه درحال شکل‌گیری است.

بنابراین زنان مجبورند به ظاهر خودشان توجه داشته باشند که این امر پیامدها و عوارض زیادی ازجمله کاهش احساس امنیت، افزایش بسیار زیاد هزینه‌های زندگی، رواج بدبینی و بی‌اعتمادی زوجین نسبت به یکدیگر و فرزندان، عدم ارتباط صحیح بین دو جنس مخالف و... را در جامعه خواهد داشت.

انواع قانون‌گریزی

در تحقیقی که دانشگاه علوم انتظامی انجام داد، تعداد 25مورد قانون و دستورالعمل و آیین‌نامه در مورد رعایت حجاب و عفاف به دست آمد. در دسته‌بندی قانون‌گریزی ما سه نوع قانون‌گریزی داریم.

1 – قانون‌گریزی اعتراضی؛ 2- قانون‌گریزی اخلاقی؛ 3- قانون‌گریزی ابزاری

قانون‌گریزی اعتراضی

این قانون‌گریزان، کسانی هستند که ایرادشان به کل سیستم است و می‌خواهند با اهداف و ابزار خاص، مشروعیت نظام را زیر سؤال ببرند. این افراد هدایت‌شده هستند.

قانون‌گریزی اخلاقی

در قانون‌گریزی اخلاقی، فرد فکر می‌کند پوشش او ازنظر ارزش‌ها، اخلاقیات، ویژگی‌ها و فرهنگ خودش، مناسب بوده و اشکالی وجود ندارد. این افراد قابل هدایت هستند.

قانون‌گریزی ابزاری

در این قانون‌گریزی، فرد برحسب سود و زیان، نسبت به رعایت حجاب اقدام می‌کند؛ به‌طور مثال برخی از زنان برای اینکه بتوانند ازدواج کنند، از این ابزارها استفاده کرده و فکر می‌کنند با انجام این‌گونه کارها، در این امر موفق‌ترند.

وظایف پلیس

وظایف ترغیبی، متقاعدسازی، فعال‌سازی، تعهد، اجبار و...، در برخورد با پدیده بدحجابی، تعریف شده است که وظیفه پلیس تنها در بخش اجبار است و با انجام‌دادن این کار، مهم‌ترین ضربه به اعتمادسازی پلیس وارد می‌شود؛ هرچند که شکل‌گیری و افزایش پدیده بدحجابی، از کم‌کاری 25دستگاه برخاسته است.

انجام این مأموریت‌ها موجب هدررفت سرمایه اجتماعی پلیس می‌شود؛ زیرا آنجایی که باید مردم وارد بشوند و از پلیس حمایت بکنند، وارد نخواهند شد و این بی‌اعتمادی تسری پیدا می‌کند و حتی باعث می‌شود داوطلبانی که قصد دارند به جرگه پلیس بپیوندند، دلسرد شوند؛ پلیس باید با توجه به نوع اعتراض زنان، برخورد مناسب و راهبردی را برگزیده و برنامه‌ریزی کند.

 

اقداماتی که پلیس در زمینه مبارزه با پدیده بدحجابی باید به آن توجه داشته باشد:

- به‌روز کردن قوانین و مقررات

- مشخص کردن مصادیق بدحجابی

- گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری پلیس در تمام موقعیت‌ها از نهادها و سازمان‌های مرتبط

- تهیه دستورالعمل اجرایی برای مجریان به‌خصوص پلیس زن و آموزش‌های ویژه مهارت‌های روانی- اجتماعی در راستای پیاده‌سازی مناسب حجاب در جامعه./

 

دکتر فریبا شایگان - عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم انتظامی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون