نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/4/26      12:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:284


نسخه چاپی
درآمدی بر مقوله حجاب و عفاف
گروه اجتماعی - حجاب، تنها یک دستورالعمل دینی و وظیفه شرعی برای زنان نیست بلکه یکی از ضرورت های جوامع انسانی است که باعث استحکام نهاد خانواده می شود.
 

یکی از پلیدترین توطئه های دشمنان اسلام در تاریخ معاصر، توطئه کشف حجاب است که توسط رضاشاه در سال 1313 به وقوع پیوست. زمانی که رضاشاه عازم ترکیه شد، تحت تاثیر قرار گرفت و شدیدتر از گذشته در راستای حجاب زدایی گام برداشت. با افتتاح دانشگاه تهران در بهمن سال 1313، به دختران دستور دادند بدون حجاب به تحصیل مشغول شوند. این اقدام رضاشاه واکنش و مخالفت های مردمی را به رهبری روحانیت در پی داشت. اعتراضات با سرکوب قیام مسجد گوهرشاد و کشتن مردم مظلوم همراه شد و به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی کشور، سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب را، به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری کرد.

قیام مردم مشهد و واقعه مسجد گوهرشاد، مصداق بارز مبارزه با منکری است که متاسفانه آثار شوم آن هنوز در کشور ریشه کن نشده است. عفاف و حجاب همواره بخش عمده ای از رسالت انبیاء(ع)، ادیان و علما بوده و رعایت حجاب اسلامی به تهذیب، تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی را نصیب انسان می کند. به عبارتی از جمله مهم ترین آموزه های دینی در فرهنگ اسلامی، توجه به حیا و حفظ حجاب در روابط فردی و اجتماعی است.

حجاب، تنها یک دستورالعمل دینی و وظیفه شرعی برای زنان نیست، بلکه یکی از ضرورت های جوامع انسانی است که باعث استحکام نهاد خانواده می شود. برخی از افراد به حجاب شبهه وارد کرده و گفته اند که حجاب با آزادی زن در جامعه در تعارض است و باعث محدود شدنشان می شود؛ در جواب این افراد باید گفت حجاب یک دستور دینی و وظیفه شرعی است. علاوه بر آن، حجاب از ضرورت های اجتماعی جوامع بشری به حساب می آید که با رعایت آن، تاثیرات مثبت فراوانی در جامعه ایجاد می شود و در صورت رعایت نکردن، آثار مخربی در فرهنگ عمومی و ... برجای خواهد گذاشت.

در قرآن کریم و آیات شریفه 30 و 31 از سوره مبارکه نور آمده است: "به مردان مومن بگو که چشمان خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند و فروج و اندام شان را محفوظ دارند که همانا خداوند به آنچه انجام می دهند آگاه است و به بانوان با ایمان بگو، چشم های خود را از نگاه هوس آلود فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت های خود را جز آن مقداری که ظاهر است، نمایان نکنند مگر برای پدران و محرمان شان".

نزدیکی به خدای متعال و تقویت معنویت، موجب آرامش روحی و روانی، استحکام و بهبود در روابط خانوادگی، هویت بخشیدن به زن در جامعه، ممانعت از شیوع فحشا و منکرات در جامعه می شود و همه این ها از برکات حفظ حجاب در جامعه است.

زنان و مردان در جامعه اسلامی با حفظ تقوی و صیانت از گوهر کرامت، خویشتنداری و خودسازی حاصل از اجرای دستورات دینی و کنترل فکر و اندیشه از مظاهر گناه و بی عفتی، می توانند چنین محیطی را فراهم بیاورند.

سخن آخر

هر نظامی که انتظارات و نقش هایی از گروه های مختلف اجتماعی دارد، باید مکانیزم حمایت از نقش ها را نیز تمهید کند؛ بنابراین، انتظار مشارکت اجتماعی، فعالیت علمی و سیاسی از تمام مردم یا گروه های خاص، می طلبد که زمینه های مناسب برای حسن اجرای نقش ها فراهم شود و رعایت حجاب از زمینه هایی است که می تواند به افزایش آرامش روانی زن و مرد، کم شدن گناه و بالا رفتن توانمندی اجتماعی منجر شود. به تعبیر دیگر، آرامش روانی می تواند استهلاک قوا در محیط اجتماعی را کاهش دهد./

نویسنده: سرهنگ دوم مهدی سرپناه، معاون اجتماعی - غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون