نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/4/27      18:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:612


نسخه چاپی
لزوم انجام اقدامات فرهنگی و اجتماعی با هوشمندی و نیازسنجی/ قانون گرایی باید مبنای عمل همگان باشد/ نیروی انتظامی امروز در مسیر پویایی و شکوفایی/ جامعه محوری رویکرد جدی پلیس
گروه ناجا – معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه اقدامات فرهنگی و اجتماعی بر مبنای نیازسنجی و هوشمندانه باشد، گفت: قانون گرایی باید مبنای عمل همگان در جامعه قرار گیرد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "احمد نوریان" در اولین نشست با کارکنان معاونت اجتماعی ناجا با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس، مدافعان حریم و حرم و شهیدان عرصه نظم و امنیت و با تبریک دهه مبارک کرامت، اظهار داشت: از خداوند تبارک و تعالی می خواهیم مسیر ما را در عاقبت به خیری و حرکت در رکاب امام عصر(عج) قرار دهد.

وی با اشاره به فرمایش حضرت امام رضا (ع) که "اندیشه در کار، عبادت است"، افزود: ان شاءالله آنچه که در امور و فعالیت های اجرایی و ذاتی مان می گذرد بر مبنای تفکر و اندیشه باشد و اجر و ثواب برایمان به ارمغان آورد.

معاون اجتماعی ناجا با تقدیر از حسن اعتماد سردار "حسین اشتری"؛ فرمانده نیروی انتظامی، ادامه داد: از فرمانده محترم ناجا تشکر می کنم که این فرصت و موقعیت را برای بنده به وجود آوردند که بار دیگر در خدمت پلیس خدمتگزار و عزیزانی که به تعبیر مقام معظم رهبری "مظهر حاکمیت، امنیت و اقتدار نظام هستند"، باشم.

سردار یاد آور شد: برای بنده حضور در نیروی انتظامی و معاونت اجتماعی ناجا فرصتی مغتنم است که در این مقطع از عمرم در خدمت آحاد مردم و کارکنان این مجموعه باشم.

این مقام عالی انتظامی اضافه کرد: معاونت اجتماعی ناجا؛ معاونتی بین بخشی است و به نوعی هویت مستقل ندارد و یکی از حلقه های فعالیتی موثر نیروی انتظامی است، نقش و کارکرد این معاونت در کنار توجه به ظرافت ها، "نرم افزاری" است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی تأکید کرد: ما باید اقتدار پلیس را در اجرای مأموریت های مقابله ای، برقراری نظم، کشف جرم و ... با اقدامات صحیح و همه جانبه نشان دهیم، در واقع این معاونت بخش مدنی و اجتماعی پلیس است و باید بتواند با ساز و کارهای علوم اجتماعی، ارتباطی، حقوقی، روانشناسی و... در سطح معادلات و ماموریت های پلیس دنبال و ماموریت ها را تصحیح کند.

وی با تأکید بر اینکه اولویت های تکلیفی آحاد فرماندهان نیروی انتظامی را براساس بررسی احکام صادره از سوی مقام معظم رهبری به هم پیوسته دیدم، تأکید کرد: نیروی انتظامی و این معاونت از زمان تشکیل و ادغام (شهربانی، ژاندارمری، کمیته و ... ) فرماندهان بسیاری از جمله امیر سهرابی، سردار سیف الهی، امیر "لطفیان"، سردار"قالیباف"، سردار "احمدی مقدم" و امروز سردار "اشتری" را به خود دیده است، قدردان زحمات تک تک فرماندهان و جلوداران این ساختار و تشکیلات هستیم و الحمدلله امروز نیروی انتظامی بالنده و قوی در مسیر انجام وظایف، ایفای نقش می کند.

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه طی سال های اخیر اقدامات مختلفی در نیروی انتظامی صورت گرفته، بیان کرد: معاونت اجتماعی نیز از بدو ادغام نیروی انتظامی به نوعی شکل گرفت و شاهد بودیم که توسط بزرگانی چون حاج آقا "الهی"، سردار "بتولی" ، سردار"کارگر" و سردار "منتظرالمهدی" اقدامات شایسته ای صورت گرفته و آنچه که امروز در دستان ما است حاصل زحمات پیشکسوتان این عرصه است.

معاون اجتماعی ناجا بیان کرد: در هدف گذاری و فلسفه شکل گیری این معاونت، بررسی و شناخت علمی تغییر وتحولات اجتماعی و فرهنگی، تعریف شده است و در این میان عنصر "شناخت" حرف اول را می زند، اگر زمان، موقعیت و وظایف خود را نشناسیم نمی توانیم به درستی ایفای نقش کنیم.

سردار نوریان خاطر نشان کرد: برای شناخت و بررسی زمینه های اجتماعی، فرهنگی، آسیب ها و جرایم و ... باید بسترسازی های مناسبی انجام و مأموریت ها را دنبال و در این عرصه لازم است مردم را با خود همراه کنیم.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه باید به نوعی یک اقدام نو و جدید را از امروز در حوزه اجتماعی شروع ودر این مسیرریل گذاری و ایجاد شرایط کنیم، تأکید کرد: جلب مشارکت سازمان ها، دستگاه ها و مردم برای تحقق این مهم بسیار حائز اهمیت است، متأسفانه امروز شاهد عملکرد جزیره ای برخی دستگاه ها هستیم و انجام و اجرای برخی اقدامات هماهنگ نیست و بعضا به صورت دستگاهی دنبال می شود و شاهدیم که در این فرآیند به پیرامون و کارکردها توجه نمی شود.

وی خطاب به فرماندهان، افسران، درجه داران و کارکنان معاونت اجتماعی ناجا، یادآور شد: نگرش شما به همه مأموریت های پلیس باید از نوع اجتماعی باشد چرا که یکی از وظایف مهم پلیس "نظارت اجتماعی" است و باید به نوعی بررفتار و کارکرد دستگاه ها نظارت کنیم، هر عدم هماهنگی می تواند بار و زحمتی بر دوش پلیس تحمیل کند.

این مقام عالی انتظامی تقویت ارتباطات برون سازمانی و مطالبه گری از سازمان ها، نهادها ودستگاه ها را نیز در راستای تولید، حفظ و ارتقاء امنیت مهم برشمرد و افزود: درست است که پلیس مستقیما مسئول تولید امنیت نیست اما می تواند درارتقاء امنیت نقش کارکردی داشته باشد.

سردار نوریان تأکید کرد: وظیفه ما تسهیل اجرای مأموریت سایر پلیس ها است و در این مسیر باید قدرت "مسئله یابی" داشته باشیم ، چراکه شناخت یک مسئله و پدیده اجتماعی بر هر اقدامی مقدم است.

وی، اطلاع رسانی صحیح، ارتباط و تعامل صحیح با رسانه ها را نیز کارکردی موثر معرفی کرد و گفت: جامعه ما به شدت نیاز به "انتظام" در امور دارد و باید گام های جدی برای قانون گرایی برداشته شود؛ قانون گرایی باید در جامعه ما مبنای عمل باشد.

سردار نوریان ارتقاء سطح آگاهی عمومی را نیز در پیشبرد اهداف پلیس موثر معرفی و عنوان کرد: سنجش و ارزیابی از میزان رضایت مندی مردم از پلیس اقدام مهمی است که باید به جد توسط معاونت اجتماعی دنبال شود، البته در این راستا اقداماتی از سوی "افکارسنجی" صورت می گیرد، اما باید این فعالیت ها عمق بیشتری داشته باشد و ما به نوعی باید مسائل را از درب ورودی ساختمان ناجا تا سطح جامعه دنبال و رصد کنیم.

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه فعالیت در حوزه اجتماعی منوط به اظهارنظر و انتقاد کردن است، عنوان کرد: باید موازی تغییرات اجتماعی، مطالبه گری کنیم و نگاه مان به افق دور و آینده باشد و در عرصه اجتماعی از نظرات نخبگان، کارشناسان، علما، اساتید و ... بهره بگیریم.

سردارنوریان با تأکید بر اینکه اگر تغییرات را به هنگام رصد و با زمان شناسی عمل کنیم، قطعا موفق خواهیم بود، عنوان کرد: هر تغییری می تواند منشأ داخلی یا بیرونی و توأم با برنامه ریزی باشد، پلیس "ناظم اجتماعی" است و متناسب با تغییرات باید مطالبه گری کند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: اقدامات فرهنگی و اجتماعی باید "هوشمندانه" باشد، برف انبار نمی شود، انبوه کار فرهنگی مهم نیست، بلکه امور باید کیفی و با برنامه ریزی صورت بگیرد.

سردار نوریان با تأکید بر اینکه قدردان زحمات مسئولان پیشین این معاونت هستم، عنوان کرد: انصافا سردار "منتظرالمهدی" برای این معاونت زحمات بسیاری کشیده اند و امروز در نقطه جدید و تازه ای از شروع فعالیت ها هستیم.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون