نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/5/6      16:30:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:269


نسخه چاپی
حجاب و عفاف، هوشمندانه ترين حالت کنترل نفس و اعمال قدرت نفوذ در حوزه شخصيت
گروه اجتماعی - حجاب، هوشمندانه ترين حالت کنترل نفس و اعمال قدرت نفوذ در حوزه شخصيت است که تلاش در برجسته و شفاف کردن انسانيت دارد و از جلوه گري و خود نمايي جلوگيري مي کند.
 

مسئله حجاب و مصاديق و ارتباط آن با نقش زن در عرصه اجتماعي از جمله موضوعاتي است ‌که از اهميت ويژه اي دارد و نياز به تشريح اين مباحث در اکثر موارد براي افراد جامعه، محسوس بوده است. لذا قصد ما بر اين است تا با ارائه مطالبي در اين زمينه به نتايج سودمندي برسيم. 

پرسش و جستجو در اين زمينه خاص به دفعات براي افراد، پيش آمده و مسئله جديدي نيست بلکه در همه دوره ها وجود داشته و شايد بتوان گفت قدمت آن به اندازه قدمت تاريخ مذهب است. از آنجايي که بسيار اندک اند اشخاصي که به واسطه رسيدن به درجه بالاي دينداري و کسب معرفت، نيازي به پرسش و جستجو ندارند لذا پرسش و جستجو براي اکثريت افراد امري طبيعي قلمداد مي‌شود.

از جمله اين مباحث، مسئله حجاب است که در بسياري مواقع افراد در اين زمينه دچار پرسش و کنجکاوي شده اند، چرا که انسان ها به دنبال درک فلسفه اعمالي هستند که به انجام آن فرا خوانده شده‌اند.

وجوب مسئله حجاب در درجه اول، در قرآن به ثبت رسيده بنابراين جاي ترديد باقي نمي ماند و آنچه جاي سوال دارد، تنها دليل وجود و لزوم اين مسئله است که در اين زمينه هم برگزيدگان و راهنمايان دين ما افراد را به يافتن حقيقت و فلسفه واقعي مسائل فرا خوانده‌اند.

با اندکي تامل مي‌توان اين طور نتيجه گرفت اديان و مکاتب مختلف در ارتباط با مسئله حجاب به تعمق و تفکر پرداخته‌اند و اين شايد به آن دليل باشد که حجاب تنها مخصوص دين ما نيست و به نوعي در ديگر اديان هم آثار و نمونه هايي از آن مشاهده مي شود. از جمله متفکراني که به مسئله حجاب پرداخته اند، ديدگاه شهيد مطهري جاي بسي تامل دارد چرا که ايشان در بيانات خود به نکات دقيقي در اين زمينه اشاره کرده اند.

وی در مورد مسئله حجاب مي نويسد: پوشش نشانه عفاف است. همچنين ايشان با اشاره به آيه اي از قرآن اين گونه بيان مي کند: قرآن، عفت دختران شعيب را در حال چوپاني و آب دادن به گوسفندان در جمع مردان، بازگو مي کند. عفت مريم را در معبدي که همگان، چه زن و چه مرد به پرستش مي آيند، مي‌ستايد و در اينجا به طرح اين سئوال مي‌پردازند که آيا عفت مريم (س) همان رعايت خويشتنداري و دارا بودن نشانه هاي آن در کردار و گفتار نيست؟ بنابراين متانت در سلوک ظاهري و در انتخاب پوشش از عفاف دروني خبر مي‌دهد.

به عبارتي مي توان گفت: عفاف، هوشمندانه ترين حالت کنترل نفس و اعمال قدرت نفوذ در حوزه شخصيت است که تلاش در برجسته و شفاف کردن انسانيت دارد و از جلوه گري و خود نمايي جلوگيري مي کند.

با توجه به مسئله اي که در مورد خويشتنداري بيان کرديم به اين نکته هم اشاره کنيم که اگر خويشتنداري را جنبه اي از خصلت انساني فرض کنيم مي‌توان نتيجه گرفت که اساسي ترين فلسفه معنوي پوشش و حجاب، همين خصلت حيا و عفت است. دين اسلام مدافع اين خصلت مقدس انساني است و زنان و مردان را براي رسيدن به راه سعادت و کمال فرا مي خواند.

فلسفه حجاب

آنچه باعث شد، دین اسلام در مسئله حجاب و عفاف توجه ویژه و تاکید فراوان داشته باشد، ابتدا اینکه در اثر رعایت حجاب در زنان و حتی مردان، آرامش برای جامعه به وجود می آید و اگر رعایت نشود و حریم ها از بین برود، آرامش در جامعه کاهش پیدا می کند، جامعه دچار تزلزل و افراد به بیماری های روحی و روانی مبتلا می شوند.

دیگر اینکه حجاب و عفاف باعث استحکام پیوند خانوادگی می شود، اگر زن زیبایی خود را فقط در خانه و برای همسر خود محدود کند به تقویت بنیان خانواده کمک می کند و باعث جلوگیری از فساد در جامعه خواهد شد.

آثار بدحجابی در جامعه

1- فروپاشی نظام خانواده

2- سقوط و تباهی شخصیت ها

3- افزایش طلاق و کاهش ازدواج

4- کاهش امنیت زنان و دختران

5- افزایش بیماری های روحی و روانی

عوامل موثر بر رواج پدیده بدحجابی

1- کارکرد نامناسب خانواده در انتقال ارزش حجاب به فرزندان

2- رواج تجمل گرایی و توجه به ظواهر زیبا

3- افزایش سن ازدواج و برآورده نشدن نیازهای طبیعی در سایه ازدواج

4- کم رنگ شدن معنویت و بی توجهی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر

5- عدم ارائه الگوهای دینی و ارزشی از سوی رسانه ها

6- تهاجم فرهنگی و نقش رسانه ها و ماهواره های غربی در این زمینه

7- کوتاهی مسئولان آموزشگاه ها و مدارس به عنوان سازمان های فرهنگ ساز و تربیت کننده قشر نوجوان و جوان

توصيه ها و هشدار ها در مورد حجاب

اي زن از فاطمه اين گونه خطاب است؛ ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است.

حجاب و پوشش سنگر سعادت، پيروزي و رستگاري زنان جامعه است كه اگر اين سنگر فرو ريزد عوامل سعادت و شرافت آنها فرو خواهد ریخت.

بدحجابي نوعی دهن كجي به دين اسلام و قرآن، ناسپاسي و تمرد از فرمان خداوند يكتاست و نیز بي حرمتي به خود، خانواده و جامعه است.*

 

تهيه و تنظيم: سرهنگ جمشید بدری؛ فرمانده انتظامی شهرستان داورزن - خراسان رضوی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون